Podpisano umowę na przebudowę pl. Gryczmana

64

21-03-2012

Place zabaw, boisko wielofunkcyjne, mała architektura oraz nowa nawierzchnia – tak zmienią się plac Gryczmana i Koziołek Matołek wraz z terenami wokół Samorządowego Ośrodka Kultury. W Nowej Dębie podpisano umowę z wykonawcą modernizacji.

Za 5 585 124,46 złotych firma FLIS z Janowa Lubelskiego wykona m.in. place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych i dla dzieci młodszych (3-7 lat) oraz starszych (7-15 lat), Powstanie boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka) a cały teren zyska nową nawierzchnię. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy ozdobne. Na placu staną stojaki dla rowerów oraz poidełka, Ponadto przebudowane zostaną instalacje sanitarne i wodociągowe. Jak podkreślił przedstawiciel firmy, ma ona doświadczenie w wykonywaniu tego typu obiektów.

To jedna z największych inwestycji na terenie miasta w ostatnich latach – podkreślił burmistrz Wiesław Ordonprzy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego plac Gryczmana i tereny położone w sąsiedztwie zmodernizowanego budynku Samorządowego Ośrodka Kultury zyskają nowe oblicze. Kształtując przestrzenie publiczne dbamy dziś już nie tylko o ich funkcjonalność ale także estetykę, dlatego przystąpiliśmy do realizacji tego ambitnego zadania – podkreśla burmistrz Ordon.

Zadanie współfinansowane jest w 73 procentach z Unii Europejskiej w ramach działania 7.1 Rewitalizacja miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. W przyszłym tygodniu gmina przekaże wykonawcy teren budowy a prace potrwają do czerwca przyszłego roku.

Paweł Antończyk
Źródło: UMiG

64 KOMENTARZE

 1. Wszystko fajnie, dotacja spora bo aż 73% inwestycji, tylko pytanie czy jest to akurat teraz potrzebne??? Nie lepiej stworzyć nowe miejsca pracy, zająć się strefą w Nowej Dębie???Każdy raczej ucieka z Nowej Dęby za pracą, więc jak tak dalej pójdzie to na tych nowych placach zabaw nie będzie się miał kto bawić!!!

 2. Oczywiście, że są bardziej potrzebne rzeczy. Tyle, że na takie rewitalizacje najłatwiej napisać wniosek bo jest stosunkowo dużo kasy do rozdania na takie bajery. Więc się pisze, bierze kredyt i buduje a wyborcy dają się na to nabrać mimo, że za chwilę będą płacić za wodę stawki takie że heeeeej bo przecież te koszty awarii wodociągów trzeba z czegoś pokryć. Inną kwestią jest pytanie z czego pospłaca się te kredyty za radosną twórczość budowlaną skoro liczba podatników (mieszkańców) cały czas spada. Czeka nas stagnacja. Ale za to będą nowe ławeczki na plantach…

 3. Tylko niech zostawią te piękne dęby i akacje na plantach i przy SOK. To jest niepowtarzalne i nie do odtworzenia przez następne dwa pokolenia. Jest to swoista tożsamość Nowej Dęby.I w przypadku gdyby miały być wycinane te drzewa to proszę nie mydlić oczu, że będą nowe nasadzenia – jest to nieporównywalne.

 4. Przecież można tak zaprojektować przebudowę i tak prowadzić pracę aby drzewa ocalały. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich drzew w Koziołku Matołku gdyż tam jest drzewostan gatunkowo i zdrowotnie różny.

 5. Wytną co im się spodoba, nie oszczędzą żadnego drzewa które będzie stało im na drodze!
  Dla przykładu :
  przeszkadzały dęby przy krajowej 9 przy budowie ścieżki rowerowej, miały ponad 120 lat-przyszedł Franek z piłą i dał rady, nikomu do głowy nie przyszło ominąć tych drzew tak jak potrafiono to zrobić przed budynkiem umig przy wielkim głazie z tablicą pamiątkową.

 6. Zapytaj Wielkiego Wiesława ile pozwoleń wydał na wycięcie właśnie tego gatunku drzew.
  dlatego teraz trudno doszukać się ładnych dębów, a jest ich coraz mniej.
  A nie zapomnij zapytać ile Wielki Wiesław nasadził tych dębów.

 7. Idź i zobacz od strony południowej i wschodnie SOK. Zobacz na platanach, tam są również akacje. Razem jest to kilkadziesiąt drzew. Trzeba porobić teraz zdjęcia aby potem porównać – chociaż mam nadzieje, że nie powycinają tych drzew.

 8. Jakaś organizacja pro-ekologiczna czy obrońców przyrody powinna się tym zainteresować, dowiedzieć jakie są plany i dopilnować sprawy, a jak trzeba to stanąć w obronie niepowtarzalnej w tym przypadku przyrody w centrum miasta. W Nowej Dębie jest też stowarzyszenie DĄB – co "on" na to?

 9. Ten który tak łatwo podpisuję zgodę na wycinkę dębów , czy posadził na terenie miasta chociaż jedną sztukę!??!??!!? WSTYD wycinać to każdy potrafi a czy posadzić to już taka wielka trudność, jeszcze jedna sprawa, ile kosztuje wycięcie drzewa a ile nasadzenie ?

 10. Zobaczcie poznaczone drzewa do wycinki nad zalewem.Niby przeszkadzają rybaczkom w łowieniu .Pewnie pójdą do spalenia albo na sprzedaż na gorzałkę.Żal

 11. Czego by się Wiesiek nie dotknął w grajdole to go skrytykują obrońcy akacji. Czyżby ratusikowe notabene większość z nich to nie rodowici dębianie przypięli sobie łatkę obrońców krzaków. Fakt żyliśmy kupę lat w cieniu lufy czołgu i było ok , ale na miłość boska jest XXI wiek i trzeba troszkę nowoczesności . A las mamy po jednej i drugiej stronie polany w odległości ok 500 m bo ten nasz grajdół za wielki nie jest.A co do tworzenia miejsc pracy to na kogo liczycie lenie z wielkiej płyty w pierwszym pokoleniu mieszczuchy , sami firmy zakładajcie a nie dziedziczycie postrzeganie świata po rodzicach którzy na Dezamet ścieżki wyjeździli rowerami z okolicznych wsi. Sam mając 23 lata zarobiłem na rozkręcenie firmy za granica bo nie było wtedy dotacji jakie teraz macie i zatrudniam ok 20 "drwali" z tej polany , było ciężko ale nie narzekam . Do roboty a nie pier…ły pisać . A jak wam tak źle to odstawcie piwko złóżcie się i postawcie pomnik Czekalskiego i Wróbla tych włodarzy za których mieliście grajdół mlekiem i miodem płynący. Albo wybierzcie któregoś z Ratuszowych , pewnikiem będzie wami za darmo rządził i od razu ściągnie wielką firmę do grajdoła byście tam co dzień szczęśliwi chadzali za 1111,86 na rękę. A teraz możecie sobie na mnie poużywać , byle byście tylko jutro na 7,00 do pracy się nie spuźnili ….:-)

 12. Oczko czy rącza nie domaga? SpÓżnić się nie spóźnię, ale dzięki za troskę. Co do treści art pożyjemy zobaczymy (oby!)

 13. No PObłażliwy pojechałeś po bandzie , ale coś w tym jest , ludzie tu na jałowych ziemiach z dziada pradziada żyli to i zawiści z pokolenia na pokolenie się nauczyli.O podkładaniu komuś "dziaka" nie wspominając …

 14. ta, nie robi żle, robi jeszce gorzyj…… a przodownik z ratuśa tyn co krytykuje co źrobił ? Czy odrobił Państwu co na niego w szeroko rozumianym aspekcie łożyło? Czy uzbierał już SWÓJ kapitał początkowy ?

 15. Do POblazliwego. Wypowiadam się w temacie obrony Dębów ale nie jestem zwolennikiem Ratusza. Trudno zrozumieć, że można krytykować obecnego burmistrza lub przestrzegać przed pewnymi posunięciami nie będąc w Ratuszu? Wiem, że taki dychotomiczny podział (burmistrz vs ratusz) łatwiej Ci zrozumieć ale świat jest bardziej skomplikowany.

 16. [quote]czy burmistrz upublicznil ten caly plan, znowu wywala pieniadze na glupoty, przeciez tam mmialo byc centrum miasta….[/quote]

  Dokładnie! W tym cały problem. Gościu coś robi i tak naprawdę nie wiadomo co. Znowu wszyscy dowiemy się po fakcie. Wiesiek w zaciszu gabinetu ze swoim zastępcą (człowiekiem renesansu) ustalą jak ma wyglądać miasto. Nie wiem czy proboszcz z Tarnowskiej przyklepał te plany ale mieszkańcy Nowej Dęby mają prawo wiedzieć co tam będzie robione. I nie mam na myśli tylko ogólnych graficzek ale konkrety.

 17. Poblazliwy dobrze napisales ,oj chyba za dobrze dlatego zaraz cie OBSZCZEKAJA RATUSIKI co ta ze wszystkiego sa nie zadowolone:|

 18. Trzeba się cieszyć z tego, że ASA wezmie więcej kasy niż PGKiM a ludzie w Dębie tracą robotę. Trzeba cieszyć się z tego, że nie potrafił dopilnować by wniosek na tak ważną rzecz jak modernizacja ujęcia wody został uwalony z POWODU BRAKÓW FORMALNYCH (dostarczenie stosownych kwitów na czas!!!!), trzeba się cieszyć, że gmina jest zadłużona , że nabrał tak wiele kredytów, że robotę w Nowej Dębie znajdują ludzie z TBG a ludzie z ND muszą wyjeżdzać za granicę. Trzeba się cieszyć, że 60 rodzin czeka w kolejce na swoje mieszkania. Trzeba się cieszyć, że stajemy się wsią a wszyscy dookoła nas przeganiają. Przecież mamy taki ładny dom kultury który będziemy spłacać w najbliższych latach. CIESZYĆ SIĘ! NIE NARZEKAĆ! Nie wolno zakłócać spokoju jaśnie panującemu.

 19. Robinia biała, grochodrzew, przez swołocz naiwnie nazywana akacją. Rośnie na plantach i od lat zaatakowana jest jemiołą. Nikt tej jemioły nie usuwa, drzewo usycha, więc wiadomo o co chodzi

 20. Zapomniałem dodać, że należy cieszyć się również z kompromitacji Dęby krótkawym peronem oraz fatalnym stanem infrastruktury na strefie w mieście. Cieszyć się jeszcze mamy z panującego klimatu PRL pomieszanego z systemem feudalnym. Klaszczmy "Samorzadziki" i d*powlazy bez względu na to jaka jeszcze katastrofa i porazka spotka NowA Debe za jasnie panujacego i jego zastepcy!

 21. nowoczesność to nie betonowa pustynia i pare małych krzaczków ale świadoma troska o środowic=sko .Nawet komuszki którzy mogli robić co im się podoba uszanowali piękne drzewa a ta sitwa tnie jak leci,może burmistrz ma jakąś traume związaną z dębami może żołądź w dzieciństwie uderzył go w głowę ,no ale to tym już powinien zainteresować się lekarz o odpowiedniej specjalizacji:o

 22. A' propos placów zabaw w Nowej Dębie. Dlaczego przy żadnej szkole podstawowej do tej pory nie powstał Plac zabaw z programu "Radosna Szkoła". W Tarnobrzegu i innych miastach takie place powstały prawie przy każdej szkole. Skoro były na to fundusze, dlaczego nikt z tego nie skorzystał?? :@

 23. Szkoda tylko, że chociaż małą część tych funduszy nie można było przekazać i wykorzystać na modernizację, remont i nowy plac zabaw dla Przedszkola nr 4 w Nowej Dębie. Niestety tam stoją jeszcze urządzenia i zabawki sprzed 30 lat.

 24. Trzeba być idiotą aby wycinać taki drzewostan jak Dęby, są to pomniki przyrody, najstarsi i najtwardsi mieszkańcy tego terenu. Żyją ponad 100 lat i więcej. Jedną głupią decyzją (marnym podpisem) wycina się te żywe jak piękne żywe istoty. Nie było cię na tym świecie kiedy to drzewo dawało podróżnikowi odrobinę cienia czy schronienie, a ty marna istoto ludzka swoją decyzją pozbawisz go życia… Powiesz że darowałeś jej bólu i cierpienia bo było chore. To dlaczego jej nie leczysz czy nie leczyłeś tylko wycinasz w pień. kim ty jesteś ? Specjalistą, kolejnym specjalistą od wszystkiego !!!

 25. Gosciu nie wzywaj na daremnie ,za wycinka lasu jest sam nawet posel Pluta co to pisal do ministersrwa petycoje w tej sprawieB)

 26. to, ze niektore deby byly oszpecone bez opamietania to widzialem,
  ale wstydze sie tego, ze nie zauwazylem znikniecia tego debu kolo UM, i jeszcze piszecie o jakims debie co stal na trasie sciezki, moze mi to ktos wyjasni, czy burmistrz ma prawo do zadecydowania o wycince takich drzew? Przeciez na to jest ustawa, jak to bylo w ogole mozliwe? Przeciez takie decyzje nie powinien podejmowac burmistrz, tylko jakas administracja wyzszego szczebla..

 27. zapytaj Burmistrza co się stało z Dębem na Plantach ?
  tam też śladu nawet nie zostawili po sobie ! Był dąb a teraz go nie ma !

 28. zapytaj Burmistrza co się stało z czołgiemna Plantach ?
  tam też śladu nawet nie zostawili po sobie ! Był czołg a teraz go nie ma !

 29. matko jedyna, usiłuję przeczytać i zrozumieć o czym są te komentarze, i tak sobie myślę jak ktoś kto siedzi np. w Tarnobrzegu czy Rzeszowie czyta te komentarze pomyśli, na podstawie tego co powyżej TO : tylko anonimowy lud wie jak rządzić w tym mieście, gdzie burmistrz kradnie co popadnie i rozdaje na prawo i lewo, wycina wszystko łącznie z czołgami, i trochę mi to przypomina wiosenne gody psie, gdzie te co mniejsze ujadają z krzaków na te z większymi jajami,

 30. Dębów ci u nas dostatek , ale i te dwa koło domu kultury oszczędzimy na dobrą wróżbę. Coś te lasowe ludki strasznie za dębami obstają , czyżby to nawyk od pokoleń który został z dziada pradziada że las wyżywi …. cholera ale żołędzi żreć się nie da …

 31. Kto sie bedzie poil przy tych poidelkach, ktore stana na placu? Czy to bedzie uzdrawiajaca przeczysta Debianka, darmowa dla mieszkancow, czy dla okolicznej zwierzyny ? Pachnie mi to nowym pomyslem Zoledzia,znawcy od zagospodarowania przestrzennego wszelkich miejskich terenow:D Z niecierpliwoscia czekamy na te urzadzonka. Swietnie sie skomponuja z czapelkami na plantach.

 32. Ludzie przestancie głpio komentować….. Jak macie coś do powiedzenia czemu nie zrobicie tego wprost ? Tylko siedząc tu myśląc, że jesteście "anonimowi" komentujecie bez sensu. Boicie się pokazać i komuś w prost wytknąć błędy. Żałosne

 33. Kilka lat temu, przed blokiem Mickiewicza 11 tak wycięto gałęzie w pięknym dębie, że ten usechł. Słyszałem w mediach o podobnych sprawach w naszym kraju. Kary są milionowe za takie rzeczy, a czy w N. Dębie ktoś za to odpowiedział personalnie i finansowo?

 34. A może w Nowej Dębie powinnoa powstać jakaś organizacja pro-eko ale nie mam tu na myśli eko-terrorystów tylko taką co broniła by wartościowych obiektów zielonych i edukowała by lokalną społeczność o korzyściach płynących z poszanowania natury.

 35. O ile dobrze pamiętam organizacja "Ratusz" w swoich ostatnich wyborczych ulotkach chciała przekopać górkę koło "Paulusówki" i połączyć ul. Leśną z ul. Szkolną. Zważywszy ile drzew wyciętoby przy tej "inwestycji" nie oczekujmy że radni z tej organizacji będą "bronić" drzew przy tej czyjakiejkolwiek innej inwestycji. Z resztą byłoby to "samobójstwo" z ich strony

 36. Jeśli nie widzisz różnicy między lichą sosną a pięknymi dębami (drzewami które mamy w herbie) to tylko świadczy o Tobie.

 37. do #55 KK

  O ile wiem, to na górce, w miejscu, gdzie miałaby się znaleźć ta droga nie rosną żadne wartościowe drzewa

 38. Tak można by zrobić w kraju wolnorynkowym, a nie socjalistycznym. Zaraz pojawi się inspekcja pracy, inspekcja sanitarna i inspekcja budowlana i zbanuje akcję.

 39. Jaka inspekcja /, posel pluta ja zalatwi ,bo co nie da rady ? zalatwil PERON ?zalatwil wycinke ochronnego lasu ,nie zalatwil ale jak odwola wiceministra to zalatwi wycinke do samej lipy:(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here