Podsumowanie działalności i wyników sekcji badmintona MKS „Stal” Nowa Dęba w sezonie 2014/2015

1

Kolejny sezon rozgrywkowy, tym razem 2014/2015 mają za sobą młodzi badmintoniści Stali Nowa Dęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to już 48 rok działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

W zakończonym sezonie rozgrywkowym 2014/2015 badmintoniści Stali startowali w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi badmintona grupa południowo – -wschodnia, a także w krajowych i wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych w różnych kategoriach wiekowych oraz Indywidualnych Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych.
Zespół Stali jedna z najmłodszych drużyn ligowych w Polsce dzięki ambitnej, pełnej determinacji postawie wywalczył sobie awans do badmintonowej ekstraklasy. Budżet sekcji badmintona na 2015 r. wynosi tylko 48 000 zł i na pewno środki te nie wystarczą, żeby sekcja badmintona mogła spokojnie funkcjonować do końca bieżącego roku. Badmintonistów czekają bowiem dalekie wyjazdy na mecze ligowe ekstraklasy, a także starty indywidualne, które będą się odbywać w różnych miejscach w całej Polsce.

Zespół ligowy badmintonistów uczestniczył w rozgrywkach ligowych o mistrzostwo I ligi grupy południowo – wschodniej. Zespół oparty był wyłącznie na własnych wychowankach, na juniorach, juniorach młodszych i młodzikach o średniej wieku około 16 lat. Jest to jeden z najmłodszych zespołów ligowych w Polsce, którego zawsze nadrzędnym celem było,jest i będzie zajęcie miejsca gwarantującego utrzymanie się w I lidze. Najważniejszym celem gry w lidze było, jest i będzie tradycyjnie ogranie nowodębskiej młodzieży, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie do startu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Tym razem zespół Stali wykorzystał niebywałą okazję i w znakomitym stylu wywalczył niespodziewanie, ale zasłużenie wyczekiwany i upragniony awans do badmintonowej elity.

Zespół rozegrał w grupie południowo – wschodniej w dwóch turniejach barażowych 6 meczy w tym pięć zwycięskich, a szczególnie w tym decydującym z zespołem UKS „Kiko II” Zamość pokonał rywala zdecydowanie 6:0, wywalczając tym samym upragniony i wyczekiwany awans.

Awans wywalczyli: Natalia Róg, Beata Mycek, Zofia Tomczyk, Aleksandra Michalczuk, Patryk Kopeć, Rafał Lejko, Patryk Róg i Mateusz Czachor (II trener i kapitan drużyny).
Za swój awans do ekstraklasy otrzymali między innymi osobiście gratulacje od pani Doroty Idzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki podczas finałowego meczu w tenisie stołowym kobiet o puchar ETTU, który rozegrany został w Tarnobrzegu pomiędzy drużynami: KTS SPAR Zamek Tarnobrzeg i francuskim zespołem TT Metz.

W chwili obecnej badmintoniści Stali Nowa Dęba są jedynym badmintonowym, ligowym zespołem na Podkarpaciu i na dodatek będą występować w nowym sezonie rozgrywkowym 2015/2016 w badmintonowej elicie !

Zespół zasłużył na wielkie brawa za wielką ambicję, wolę walki i chęć gry do końca, zapewniający awans w rozgrywkach badmintonowej ekstraklasy w sezonie 2015/2016.

Tak więc nowodębscy badmintoniści będą w dalszym ciągu zespołem grającym w najwyższej klasie rozgrywkowej ze wszystkich sekcji działających w MKS „Stal” Nowa Dęba, co jest dużą nobilitacją i prestiżem dla całego klubu i miasta.

Doskonałą postawę zaprezentowali badmintoniści nowodębskiej Stali przede wszystkim w startach indywidualnych, zajmując wiele czołowych miejsc na różnego rodzaju rankingowych turniejach klasyfikacyjnych rozgrywanych po całej Polsce, czego efektem był fakt, iż około 120 razy stawali na podium dla zwycięzców.

Rewelacyjnie spisali się młodzicy Stali Nowa Dęba na Mistrzostwach Polski Młodzików, które rozegrane zostały w maju w Rzeszowie. Drugie miejsce, srebrny medal i tytuł wicemistrzów Polski w grze mieszanej wywalczył mixt Stali: Rafał Lejko / Natalia Róg, natomiast trzecie miejsce i medal brązowy mixt kombinowany: Patryk Michałek (UKS Orbitek Straszęcin) / Beata Mycek (Stal). Natomiast w grze podwójnej młodzików drugie miejsce, srebrny medal i tytuł wicemistrzów Polski wywalczył debel chłopców: Rafał Lejko (Stal) / Jakub Kufel (UKS Orbitek Straszęcin). W grze podwójnej młodziczek trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył debel dziewcząt: Natalia Róg (Stal) / Magdalena Golenia (UKS Orbitek Straszęcin). Na dobrym piątym miejscu uplasował się debel Stali: Aleksandra Michalczuk / Zofia Tomczyk.

Dobrze na Mistrzostwach Polski Młodzików Młodszych, które rozegrane zostały w maju w Głubczycach spisał się Jakub Suszyński, który w mixście wspólnie z Gabrielą Fluder (UKS Orbitek Straszęcin) wywalczył dobre piąte miejsce, a w deblu wspólnie z Konradem Krystkiem (UKS Orbitek Straszęcin) wywalczył również dobre piąte miejsce.

W stolicy Podlasia Białymstoku w miesiącu czerwcu rozegrana została Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych) w badmintonie. Rewelacyjnie wręcz spisał się w niej zawodnik Stali 17 – letni Patryk Kopeć, który w doskonałym stylu wywalczył dwa medale. Drugie miejsce, srebrny medal i tytuł wicemistrzów Polski w grze podwójnej juniorów młodszych wywalczył debel chłopców: Patryk Kopeć (Stal) / Paweł Kopański (UKS Start Widełka). Natomiast w grze mieszanej trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył mixt: Patryk Kopeć (Stal) / Agnieszka Szymaszek (UKS Orbitek Straszęcin).

Dzięki tak znakomitej postawie aż czwórka badmintonistów Stali, która przebojem wdarła się do krajowej czołówki, powołana została do kadry Polski. Do kadry Polski młodzików powołanie otrzymali: Rafał Lejko, Natalia Róg i Beata Mycek, a do kadry Polski juniorów U – 17 i 19 powołanie otrzymał Patryk Kopeć. Cała czwórka brylowała na badmintonowych kortach całej Polski oraz tworzy trzon ekstraligowego zespołu Stali Nowa Dęba, co znalazło uznanie w oczach trenerów kadry Polski.
Natomiast siódemka zawodniczek i zawodników to członkowie kadry wojewódzkiej młodzików i juniorów.

W finale wojewódzkim Gimnazjady (Drużynowe Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Szkół Gimnazjalnych), który rozegrany został w Medyce k/ Przemyśla, złoty medal i tytuł mistrzowski wywalczył zespół dziewcząt i tym samym zapewnił sobie udział w finale krajowym, który rozegrany został w czerwcu w Białymstoku. Start w tym finale okazał się historycznym wyczynem badmintonistów dla sportu szkolnego Miasta i Gminy Nowa Dęba szkół gimnazjalnych, albowiem drużyna dziewcząt (Beata Mycek, Zofia Tomczyk i Natalia Róg) wywalczyła srebrny medal i tytuł Drużynowych Wicemistrzyń Polski Szkół Gimnazjalnych, zdobywając tym samym pierwszy, historyczny medal dla nowodębskiego gimnazjum w tej dyscyplinie sportu.

W finale wojewódzkim Licealiady (Drużynowe Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Szkół Średnich), który rozegrany został w Nowej Dębie złoty medal i tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie w składzie: Patryk Kopeć i Ernest Ścipień.

W Indywidualnych Mistrzostwach Podkarpacia Młodzików Młodszych rozegranych w Jedliczu najmłodsi badmintoniści Stali (Klaudia Kostrzycka i Jakub Suszyński) wywalczyli łącznie 3 medale: 2 złote i 1 srebrny.

W chwili obecnej siódemka zawodników posiada II klasy sportowe, a czwórka posiada III klasy sportowe.

Fantastycznie radzili sobie również nowodębianie w historycznych, bo Pierwszych Drużynowych Mistrzostwach Polski Województw Drużyn Mieszanych rozegranych w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii młodzików młodszych (Podkarpacie zdobyło w Kępnie k/ Wrocławia zloty medal i tytuł mistrzów Polski, a w składzie znaleźli się: Klaudia Kostrzycka i Jakub Suszyński), w kategorii młodzików (Podkarpacie zdobyło w Białymstoku srebrny medal i tytuł wicemistrzów Polski, a w składzie znaleźli się:Rafał Lejko, Natalia Róg, Beata Mycek, Aleksandra Michalczuk, Zofia Tomczyk i Patryk Róg) w kategorii juniorów młodszych (Podkarpacie zdobyło w Kępnie k/ Wrocławia trzecie miejsce i brązowy medal, a w składzie znaleźli się: Natalia Róg, Beata Mycek i Patryk Kopeć) oraz w kategorii juniorów (osłabione Podkarpacie zdobyło w Białymstoku czwarte miejsce, a w składzie znalazł się Patryk Kopeć).

Był to również wielki, spektakularny i historyczny sukces badmintonowego trenerskiego duetu kadry wojewódzkiej: Adama Bunio (Stal Nowa Dęba) i Piotra Skrzeka (UKS Orbitek Straszęcin), albowiem nikt z polskich trenerów nie doprowadził swoich wojewódzkich drużyn do takich wyników, jak uczynili to obaj podkarpaccy trenerzy w tym sezonie.

Doskonale również radzili sobie w mijającym sezonie nowodębscy weterani i amatorzy skupieni wokół trenera Adama Bunio, którzy zaliczani są do ścisłej wojewódzkiej i krajowej czołówki.
Badmintoniści z Nowej Dęby dominowali również w cyklu turniejów Grand Prix Victora Amatorów i Weteranów rozgrywanych co miesiąc w Mielcu w różnych kategoriach wiekowych. Adam Bunio od 10 lat trwania tych zawodów odniósł w sumie 114 zwycięstw i 169 razy stawał na podium dla zwycięzców (wyczyn nie lada na skalę krajową!), stając się tym samym ikoną mieleckich zmagań.

56 – letni szkoleniowiec z Nowej Dęby w tym sezonie był znowu najstarszym uczestnikiem mieleckiego Grand Prix, a w swoich zmaganiach na mieleckich kortach z dużo młodszymi od siebie graczami wykazał się jak do tej pory znakomitą kondycją, zmysłem taktycznym, wolą walki do końca, niebywałą ambicją, techniką, a co najważniejsze w każdym pojedynku emanowała od niego radość gry w badmintona, dyscypliny sportu jeszcze może mało popularnej, ale którą bardzo ukochał i którą jak tylko może i potrafi, promuje w różnych zakątkach Podkarpacia i Polski. Od 10 lat nieprzerwanie króluje na mieleckich kortach w swojej kategorii koronnej, a więc w singlu „Old Boys”. Ton rozgrywkom w Mielcu nadawali również: Tadeusz Szczur (zwycięzca klasyfikacji generalnej 'Old Boys” w tym sezonie, drugie miejsce przypadło tym razem Adamowi Bunio) oraz Jacek Tomasiewicz i Mieczysław Sitko (który wspólnie z Adamem Bunio wygrał klasyfikację generalną gier podwójnych).

Adam Bunio dobrze spisał się również na czerwcowych Mistrzostwach Polski Nauczycieli, Pracowników Oświaty, Trenerów i Instruktorów, które rozegrane zostały w Solcu Zdrój na Kielecczyźnie, gdzie wywalczył brązowy medal w singlu, dołączając tym samym do swoich wychowanków i podopiecznych, tegorocznych medalistów imprez mistrzowskich na Podkarpaciu i w Polsce. Jeszcze lepiej spisał się na IX Międzynarodowych Sportowych Mistrzostwach Polski Pracowników Samorządowych, Radnych i Parlamentarzystów w Gorlicach, gdzie drugi raz z rzędu wywalczył złoty medal i tytuł mistrza Polski w grze pojedynczej w kategorii powyżej 45 lat. Na dobrym czwartym miejscu uplasował się Janusz Szymański.

Znakomicie spisywali się również na badmintonowych kortach pozostali nowodębscy weterani i amatorzy: Mateusz Piekarz, Damian Bieleń i Mateusz Bajda w kategorii powyżej 20 lat, Grzegorz Ordon i Rafał Lewandowski w kategorii powyżej 30 lat oraz Janusz Szymański i Andrzej Kołodziej w kategorii powyżej 40 lat, zdobywcy czołowych miejsc na turniejach regionalnych i ogólnopolskich.

Ogólnie w zakończonym sezonie rozgrywkowym 2014/2015 badmintoniści Stali Nowa Dęba wywalczyli na imprezach rangi: mistrzostw Podkarpacia młodzików młodszych 3 medale: 2 złote i 1 srebrny, w drużynowych szkolnych mistrzostwach województwa podkarpackiego 2 złote medale, a na zawodach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategorii wiekowych wywalczyli aż 12 medali: 2 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych.

Daje to ogólną liczbę 17 medali (6 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych) oraz niespodziewany, ale zasłużony awans do badmintonowej elity!

Był to kolejny znakomity, medalodajny, a zarazem najlepszy sezon w wykonaniu badmintonistów Stali Nowa Dęba w 48 – letniej historii istnienia sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby!

W chwili obecnej MKS „Stal’ Nowa Dęba wraz z UKS „Orbitek” Straszęcin stanowią o sile podkarpackiego badmintona, a praca szkoleniowa w tych klubach jest wzorem do naśladowania dla innych ośrodków. Wzorowa praca w tych ośrodkach znalazła swoje odzwierciedlenie między innymi w konsultacjach szkoleniowych prowadzonych między innymi w Nowej Dębie dla zawodniczek i zawodników z innych podkarpackich klubów przez cały sezon rozgrywkowy 2014/2015.

Medale zdobyte do tej pory przez nowodębskich badmintonistów na imprezach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych dają łączną, dość pokaźną liczbę 193 medali zdobytych na imprezach rangi mistrzostw Polski w ciągu tych 48 lat działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

Badmintoniści z Nowej Dęby to najlepsi promotorzy Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz regionu tarnobrzeskiego na arenie wojewódzkiej i ogólnokrajowej, a co najważniejsze czynią to już nieprzerwanie 48 rok !!!

Niech tak będzie dalej…

Galeria ze zdjęciami dokumentującymi najważniejsze osiągnięcia badmintonistów Stali Nowa Dęba w sezonie 2014/2015.  Na zdjęciach: rewelacyjni badmintoniści Stali Nowa Dęba wraz ze swoimi trenerami (26 – letni Mateusz Czachor i 56 – letni Adam Bunio) oraz z trofeami wywalczonymi w sezonie 2014/2015 i gratulacjami od Pani Doroty Idzi, a także nowodębscy badmintonowi weterani i amatorzy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here