Spowiedź wielkanocna w dobie koronawirusa. Jak to zrobić?

14
Msza Święta

Trwa Wielki Tydzień. Dla katolików to uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni ziemskiego  życia Jezusa Chrystusa, Jego męki i Zmartwychwstania. Obowiązkiem każdego wiernego jest przystąpienie w tym okresie do sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii Świętej. Wielu wiernych, nie wie jednak jak może to uczynić.

Zacznijmy od tego, że w sieci pojawiło się kilka stron na których można dokonać „spowiedzi on-line”. Kościół stanowczo podkreśla, że taka forma jest nieakceptowalna

Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Prezydium Episkopatu przypomniało we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że parafie organizują możliwość spowiedzi, a osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą telefonicznie lub przez strony internetowe i media społecznościowe dowiedzieć się, kiedy można przystąpić do sakramentu pojednania w obecnych warunkach. Rzecznik Episkopatu podkreślił też, że biskupi zwrócili uwagę, iż drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. „Księża biskupi wskazują, że choć w polskiej tradycji istnieje zwyczaj spowiedzi w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji, to jednak każdy wierny może sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. A co do przykazania, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, to okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli – w tym roku – do 7 czerwca 2020”.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał również, że ostatnio Prezydium Episkopatu przypomniało, iż zgodnie z nauką Kościoła, zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla przywrócenia stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. „Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Źródło: Episkopat Polski

14 KOMENTARZE

 1. szczery żal za grzechy,podczas mszy online i ogólne rozgrzeszenie,gdy sytuacja wrodzi do normy realna spowiedź,tak rozumiem przekaz z mszy w PMB z niedzieli.

  • w artykule masz to wszystko krok po kroku napisane. umawiasz się z kapłanem na spowiedź indywidualną, a jeśli się nie da no to wtedy żal doskonały, komunia duchowa i spowiedź realna przy najbliższej możliwej okazji.

 2. Ludzie żebyście nie narobili w gacie jak nie pojedziecie do spowiedzi!!!! Akurat spowiedź w tym momencie nikomu nie pomoże a wręcz odwrotnie , możesz się zarazić!!!! Już jeden ksiądz poszedł do swojego Pana więc siedzicie na dupach i nie szukajcie wrażeń na siłę. Jak już musisz się wyspowiadać to u T Rydzyka zrobisz to online za 25złpowodzenia.

  • @Stasik
   Masz problemy urologiczne, czy szaletowe fantazje? Chociaż z bolkiem, to prawda, ale nie warto szydzić z wariata, bo jeszcze OTUA go rozboli i Qń będzie musiał bronić jego dobrego imienia.

 3. Kler to niech idzie do chorych , do szpitali a nie zajmuje się modłami . Jakby taki wirus panował za czasów Jezusa to Jezus napewno nie zajmował by się modłami tylko był z chorymi . Księża brać przykład ze swego Pana i do roboty a nie tylko kasiorkę liczyć

 4. Jaką moc ma sakrament udzielony przez księdza którego grzechy są gorsze od moich? Pytam o przypadki udowodnione przez sąd – nie plotki spod hali. Czy ktoś wie co w takim przypadku np ze ślubem, chrztem, rozgrzeszeniem, itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here