Policjanci rozbili grupę ułatwiającą zdobycie prawa jazdy

16

28-03-2012

Od trzech dni policjanci prowadzili szeroko zakrojone działania przeciwko grupie zajmującej się nielegalnym procederem ułatwiającym kursantom zdobycie prawa jazdy. W tej sprawie zatrzymano 8 egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i 5 instruktorów szkół jazdy z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne.

54 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Wydziału do Walki z Korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach brało udział w realizacji sprawy korupcyjnej. Funkcjonariusze rozbili grupę zajmującą się nielegalnym procederem łapownictwa związanego ze zdybywaniem praw jazdy. Od poniedziałku trwały zatrzymania. Policjanci zatrzymali 8 egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i 5 instruktorów szkół jazdy z województwa podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Jak ustalili policjanci, kursanci chcący pomyślnie zdać egzamin na prawo jazdy, wręczali łapówki instruktorom, a ci z kolei, powołując się na „znajomości”, pośredniczyli w przekazywaniu pieniędzy egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Podczas prowadzonych od poniedziałku do środy czynności, funkcjonariusze dokonali 76 przeszukań osób, pomieszczeń i samochodów, w trakcie których ujawnili pieniądze w walucie polskiej, euro, dolary oraz znaczne ilości alkoholu mogące pochodzić z procederu korupcyjnego.

Sześciu egzaminatorom przedstawiono łącznie kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych. Ustalonym pośrednikom – instruktorom szkół jazdy – również przedstawiono zarzuty korupcyjne. W tej sprawie policjanci w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Kielcach przesłuchali ponad 100 świadków poszerzając tym samym zgromadzony materiał dowodowy, który dał podstawę prokuratorom i sędziom do zastosowania środków zapobiegawczych.

Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu zastosował wobec czterech egzaminatorów tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch kolejnych egzaminatorów, tarnobrzeska Prokuratura Okręgowa, która nadzoruje to śledztwo, zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach 7 i 20 tys. złotych, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu. Pięciu instruktorów objętych zostało środkami wolnościowymi w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 1,5 i 7 tys. złotych.

Przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Taka sama kara grozi tym, którzy takiej korzyści udzielają lub obiecują udzielić, albo też powołując się na wpływy podejmują się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą lub jej obietnicę.

Funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności wyjaśniające. Sprawa ma charakter rozwojowy.

POLICJA

16 KOMENTARZE

 1. nauczcie się jezdzić patałachy a nie kase dawać!

  Zgodnie z prawem proponowanie lub wręczanie „łapówki” osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnioną funkcją jest karalne. Mówi o tym artykuł 229 § 1 kodeksu karnego. Jednak każdy wręczający korzyści majątkowe może liczyć nie tylko na złagodzenie kary, ale nawet na zupełne uniknięcie konsekwencji, o ile w porę powiadomi odpowiednie organy ścigania i wyjawi wszystkie istotne szczegóły sprawy.
  Mówi o tym tzw. „klauzula niekaralności” określona również w artykule 229 § 6 kodeksu karnego. Sama sugestia załatwienia sprawy w sposób nielegalny nie jest karalna, dopóki osoba, której proponuje się przyjęcie korzyści majątkowej, nie poczuje się naciskana, wówczas ma prawo posłużyć się tzw. zatrzymaniem obywatelskim i powiadomić właściwe organy o próbie przekupstwa.

 2. I to mi sie podoba ,i do paki powinni rekwirowac jeszcze samochody jako narzedzie przestepstwa bylo by tego zlomu mniej na drogach ,a zakaz posiadania prawa jazdy na 10 lat obowiazkowo :o

 3. faktycznie jakos mi sie zdaje, że jednej szkoly jazdy z Nowej Dęby nie widac na ulicach w tym tygodniu, czyzby jkednak ktos z naszych???

 4. #4 [quote]rekwirowac jeszcze samochody jako narzedzie przestepstwa bylo by tego zlomu mniej na drogach [/quote]
  Japier.olę co Oni dają ci jeść!??

 5. [quote]Instruktorów z dęby nie złapali ale egzaminator z Nowej Dęby został osadzony w sanatorium na jakiś czas[/quote]

  który to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here