Poligon przeciwlotników

15

Przez dwa tygodnie szkolili się na poligonie w Nowej Dębie przeciwlotnicy z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Podczas poligonu spadochroniarze, których trzon stanowili żołnierze krakowskiego 6 batalionu dowodzenia, wzięli udział w szeregu szkoleń ogniowych i zajęć taktycznych. Priorytetem baterii przeciwlotniczej były strzelania artyleryjskie z armat ZU-23-2 oraz rakietowe przy użyciu przenośnego zestawu rakietowego Grom.

Z armat spadochroniarze strzelali do celów naziemnych, którymi były tarcze pozorujące lekko opancerzone transportery. Do zniszczenia takiej tarczy, położonej w odległości około kilometra od armaty, żołnierze mieli 24 naboje o kalibrze 23 milimetrów. Z broni tej wykonano również strzelania do celów powietrznych. W tym przypadku była to tarcza symulująca śmigłowiec w zawisie, którą przeciwlotnicy musieli zniszczyć mając do dyspozycji 40 sztuk amunicji na armatę.

Na poligonie w Nowej Dębie swoje umiejętności mogli sprawdzić także żołnierze, których głównym uzbrojeniem są przenośne zestawy rakietowe Grom. Rakieta odpalona do położonej w odległości około 2.5 kilometra tarczy symulującej śmigłowiec niezawodnie trafiła w cel.

Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Marcin Krzystoń

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

15 KOMENTARZE

 1. „Armata powstała w Związku Radzieckim w 1960 roku. Przeznaczona jest do zwalczana celów nisko lecących w odległości do 2,5 km. Może również razić cele lekko opancerzone lub siłę żywą. Wykorzystywana jest do bezpośredniej osłony wojsk .”
  Cytat z Wikipedii , to tak gwoli zobrazowania jak nowoczesnego sprzętu używają nasi dzielnie walczący w Dębiance wojacy …

 2. Tak patrząc na mapę terytorialną to ten poligon powinien nazywać sie majdan królewski az mnie zdziwiło ze duża część to powiat kolbuszowski

  • Przez większy czas swego funkcjonowania nazywał się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba-Lipa gdyż składał się zasadniczo z trzech części (położonej w okolicy miejscowości Dęba, drugiej części w okolicy miejscowości Lipa oraz trzeciej w miejscowości Radomyśl nad Sanem gdzie wojsko ćwiczyło przeprawy przez rzekę).

 3. Poligon – Majdan Królewski, jak to brzmi dumnie. RKLom już się w „pałach” przewraca od tego samogonu, który ukradkiem pędzą w swoich ziemiankach. Pozdrowienia z MIASTA NOWA DĘBA.

  • Mos racje , jo mieskom w Kacokach i mom RTA , dlatego tępić RKL-e a my miescuchy zawse gurom …

 4. Retro szkoda takich ludzi jak Ty czy to ważne kto gdzie mieszka chyba nie ważne co sobą reprezentuje a wypowiedzi twojego typu świadczą o twoim ilorazie zero pozdrawiam mieszkaniec

  • o mój iloraz inteligencji bądź spokojny:) a RKLi będę tępił na każdym kroku, niby mieszkają tak blisko, ale mentalność, sposób bycia odmienny. Wiem,bo znam to środowisko od podszewki. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale piszę tutaj o ogóle tej społeczności. Wydaje im się, że są niewiadomo kim i mają coraz to większe mniemanie o sobie, do tego zachowują się względem nas (tzw. RTAeli) jakby mieli pochodzenie iście szlacheckie a wiocha w której mieszkają była wielką metropolią względem Nowej Dęby.

 5. A poczytajcie sobie historię Majdanu Królewskiego i Nowej Dęby a zobaczycie kto tu bardziej powinien się czuć jak pan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here