Poszukiwani wolontariusze – Akcja: Szlachetna Paczka

3

24/08/11r.Tylko w 2011 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła z pomocą do 8201 rodzin w całej Polsce. Przekazaliśmy pomoc wartą 10 mln złotych. W akcję włączyło się 120 tys. darczyńców i prawie 6 tys. wolontariuszy. Byli z nami jednocześnie Ronaldo i Papież Benedykt XVI, Jerzy Dudek i prezydent Bronisław Komorowski, siostry Radwańskie i rodzina Stuhrów. W tym roku akcja organizowana jest po raz jedenasty.


Poszukiwani wolontariusze z Nowej Dęby!

Szlachetna Paczka jest akcją ogólnopolską, mającą swój początek 11 lat temu w Krakowie. Idea akcji zakłada pomoc osobom potrzebującym z regionu. W pierwszym etapie akcji, Wolontariusze odwiedzają ubogie rodziny, poznają je i ich sytuacje życiową i przeprowadzają wraz z rodziną ankietę dotyczącą jej potrzeb. Następnie, na podstawie ankiety i przeprowadzonej rozmowy z rodziną, Wolontariusze przygotowują opis rodziny (anonimowy), który umieszczany jest na stronie internetowej Szlachetnej Paczki.

Wówczas rozpoczyna się najważniejsza część akcji – poszukiwanie Darczyńców. W ogólnopolskich mediach pojawia się kampania promująca akcję, lecz najistotniejszym zadaniem jest dotarcie z informacja o akcji do potencjalnych darczyńców z regionu, poprzez kontakt z mediami lokalnymi, mailing do szkół, firm, itp.

Osoby zainteresowane zrobienie paczki dla potrzebującej rodziny, odwiedzają stronę Szlechetnej Paczki, gdzie mogą przeczytać opisy rodzin i wybrać tę, której chcieliby pomóc. Następnie Darczyńca, będący w stałym kontakcie z Wolontariuszem opiekującym się wybraną rodziną, przygotowuje paczkę i w połowie listopada, gdy następuje finał akcji dostarcza ją do magazynu zorganizowanego przez Wolontariuszy.

I nastepuje najpiekniejszy etap całej akcji – przekazywanie paczek rodzinom. Wolontariusze zawożą paczki do potrzebujacych osób, co często sami Wolontariusze jako niezapomniane doświadczenie. Rozpakowywaniu paczek towarzyszy wzruszenie, radość, nierzadko łzy szczęścia..

Akcja jest bardzo fajna i jest fantastycznym doświadczeniem dla Wolontariuszy. Mozliwość pomocy osobom potrzebującym, podarowanie im pieknych Świąt i radość wymalowana na twarzy dziecka w chwili otrzymania wymarzonej lali, jest tak naprawde nie do opisania. Jest mnóstwo rodzin, którym nie wystarcza środków finansowych na podstawowe potrzeby. Nasza akcja nie jest pomocą stała, lecz zazwyczaj jednorazową, przedświąteczną.

Najbliższy ośrodek Szlachetnej Paczki znajduje się w Tarnobrzegu, jednakże nie mając Wolontariuszy z Nowej Dęby, dotarcie z pomocą w te rejony byłoby trudne. Poszukujemy osób, które byłby chętne do zorganizowania ośrodka w Nowej Dębie.- mówi Barbara Szóstyk Koordynator Regionalny akcji SZLACHETNA PACZKA w województwie podkarpackim.

KONTAKT:
bszostyk@gmail.com
tel. +48 693 440 447
http://www.wolontariuszpaczki.pl/index.php3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here