Potrafią inwestować bez nadmiernego zadłużenia

42

13.03.2013


Czy można inwestować i mieć znikome długi? Czy można rozwijać gminę bez zadłużania przyszłych pokoleń ? Miejscowi szamani mówią, że to nie możliwe, że się nie da…Mówią, że wszyscy tak robią, więc dlaczego my mamy robić inaczej. Szamanom nie ma się co dziwić gdyż tłumaczą w ten sposób własną nieudolność i brak pomysłów na realny rozwój. Znajdują przy tym rzeszę wyznawców ślepo wierzących w każde słowo przewodnika stada. Na infonowadeba. pl wielokrotnie podkreślaliśmy, że rządzić na kredyt potrafi każdy. Bo cóż trudnego jest w wydaniu pieniędzy z banków?

Słowom miejscowych szamanów zaklinających rzeczywistość słowami \”bez zadłużania się nie da\” przeczy artykuł Jacka Krzemińskiego zamieszczony na portalu www.ObserwatorFinansowy.pl. Poniżej cytujemy jego fragment i zachęcamy do lektury całego tekstu na stronie źródłowej.

\”Są takie samorządy w Polsce, które mają bardzo małe czy wręcz zerowe zadłużenie, a jednocześnie dużo inwestują. To nie tylko niewielkie i peryferyjnie położone miejscowości takie, jak np. rolnicza gmina Bakałarzewo z Podlaskiego czy Stary Sącz z Małopolski, ale też tak duże miasta jak Gliwice czy Mielec.

Z inwestycjami i finansami dobrze sobie radzą również Katowice. (…) Sceptycy uznają być może, że jak na stolicę największej polskiej aglomeracji miejskiej i wciąż silnego okręgu przemysłowego to nie są wybitne samorządowe osiągnięcia. Dlatego warto podsunąć im inne przykłady, że sukces zależy od gospodarza. Bo są samorządy gmin czy miast z bardzo zdrowymi finansami, dużo inwestujące, choć pozbawione takich atutów, jak Katowice. Nie mają u siebie dużych firm czy po sąsiedzku wielkich metropolii. A wręcz przeciwnie – leżą na peryferiach Polski, i to tych biedniejszych. Taką gminą jest Bakałarzewo z północno-wschodniego krańca Polski, z którego do najbliższego miasta wojewódzkiego trzeba jechać ponad 100 kilometrów.
(…)

Taką samą roztropnością i dyscypliną finansową może pochwalić się samorząd miasteczka Stary Sącz w Małopolsce. Pod koniec 2011 r. jego wskaźnik zadłużenia wynosił jedynie 2,1 proc. Przy udziale inwestycji w wydatkach na poziomie 29,5 proc. i wysokiej nadwyżce operacyjnej, stanowiącej 13,8 proc. dochodów. W 2012 r. owe wskaźniki wyniosły odpowiednio: 7,36 proc. (zadłużenie), 21,5 proc. (inwestycje) i 11,9 proc. (nadwyżka operacyjna) (…) – Kiedyś unijne i centralne dotacje się skończą – mówi burmistrz Lelek. – Musimy więc tak inwestować, żeby w przyszłości sobie bez nich poradzić, żeby w Starym Sączu było z czego żyć. Tym bardziej, że Polska nie jest krajem równych szans. \”

Źródło: www.obserwatorfinansowy.pl

MOŻNA? MOŻNA! ALE NIE KAŻDY POTRAFI I NIE KAŻDY CHCE. ŁATWIEJ PRZECIEŻ NABRAĆ POŻYCZEK I ZDOBYĆ WYBORCZY POKLASK \”RADOSNĄ TWÓRCZOŚCIĄ NA KREDYT \”… RATY SPŁAT ODŁOŻY SIĘ NA LATA PRZYSZŁE I NIECH MARTWIĄ SIĘ INNI…PROSTE, PRAWDA?

Czy mieszkańcy kiedyś zrozumieją że taka polityka jest szkodliwa? Miejmy nadzieję, że tak. W przeciwnym razie odczują jej skutki gdy BANKI upomną się o swoje pieniądze. Jak się okazuje wszystkie włosy na naszej głowie są już nie tylko policzone, ale także sprzedane…

opr. /rek

42 KOMENTARZE

 1. [quote]Czy mieszkańcy kiedyś zrozumieją że taka polityka jest szkodliwa?[/quote]

  Czy Lasowiak zrozumie?

  Póki co się cieszą "że BUDUJO".

  Ale spokojnie… Lasowiak zrozumie…

  Zrozumieją jak zacznie im śmierdzieć w domach odchodami bo kanalizacja w mieście już padła (zobaczcie jak się chodniki na mieście zapadają) i to kwestia czasów jak zacznie cuchnąć w domach i na ulicach.

  Zrozumieją jak nie będzie kasy na załatanie dziury w drodze bo .. sorry panie Kowalski, ale gmina w pierwszej kolejności musi zapłacić bankom.

  Zrozumieją jak dostaną rachunki za wszelkie usługi komunalne i jak wzrosną podatki lokalne.. Bo przecież ktoś te długi będzie musiał spłacić. A że mieszkańców jest coraz mniej…
  [b]

  No to ci którzy tu jeszcze zostaną tak dostaną po kieszeni że te 300zł dopłaty za ogrzewanie to PIKUŚ przy tym co was lasowiaki czeka. Ale i tak do was to chyba nie dociera.[/b]

  Tylko czy będą potrafili połączyć fakty i wydedukować, że drenaż ich portfeli to konsekwencja polityki którą popierali głosując na swojego ukochanego wójta ??? Obawiam się, że to przekroczy możliwości poznawcze większości Lasowiaków.

 2. Nosz wójt Łordon godoł ze byz krydytów się ni do. A jak nosz wójt tok godo to ino tak musi być. Pewnie kłamio w tym łortykule że so gminy bez długów i jeszcze inweatujo. Wsyćko by noszemu wójtowi psykrość łucynić. Wójt w remizie nom godoł że on najlepsy i my mu wierzyma.

 3. Jako zwolennik PiS-u nie mogę zrozumieć miejscowego nowodębskiego PiSu czyli Panów Puziów, Pana Gruszki i innych. Dlaczego? Już wyjaśniam:
  1) Gdy Tusk zadłuża Polskę to miejscowy PiS grzmi, że ta polityka prowadzi do ruiny. Gdy Ordon zadłuża Nową Dębę miejscowy PiS bije brawo.
  2) Gdy Tusk buduję produkty "autostradopodobne" wówczas miejscowy PiS grzmi, że to skandal. Gdy Ordon buduje planty i koziołka w zimie, gdy w zimie kładzie się kostkę granitową to miejscowy PiS bije brawo.
  3) Gdy Tusk podwyższa podatki wówczas miejscowy PiS bije na alarm. Gdy Ordon podwyższa podatki wówczas miejscowy PiS bije brawo.

  Jako zwolennik PiSu nie mogę zrozumieć w co grają miejscowi przedstawiciele tej partii. Dlatego do parlamentu głosuje na PiS ale w lokalnych wyborach nie popieram PiSu. Podobnie jak większość mieszkańców która powiedziała loklanym działaczom PiS-u że ich nie chce.

 4. W 2013 nie podniosła podatków bo dopiero się zaczął…

  W 2012 samorząd podniósł cenę wody.
  W 2011 były podwyżki
  W 2010 były podwyżki
  W 2009 były podwyżki
  I wcześniej również były podwyżki.

  Tusk jeszcze w tym roku też VAT-u nie podwyższył .. Czyli co? Mam zapomnieć poprzednie podwyżki?

 5. Panie Wacławie to nieudolna prowokacja wobec PiS, który już przejżał pana działania. Nie rozwali pan PiSu dla ugrania swojego interesu. Jak można tak nisko upaść? :(

 6. Do8
  Odnieś się do faktów. Fakty są takie że Ordon działa tak samo jak Tusk, ale to lokalnemu PiSowi nie przeszkadza. Ordon zachowuje się tak samo jak Tusk. Nawet fotoradar kupił żeby dziurę budżetową łatać z pieniędzy kierowców. Dlatego PiS na szczeblu krajowym TAK. Na szczeblu lokalnym NIE. Bo to już nie jest PiS a kółko wzajemnej adoracji.

 7. Nie piszesz zgodnie z faktami Pan Gruszka będąc radnym głosował przeciwko realizacji projektu plant (uważał że są ważniejsze rzeczy do zrobienia) – tym bardziej harmonogram nie ma nic do rzeczy.
  Tak również Pan Puzio będąc radnym często oponował w sprawie podatków.
  Panie Wacku całkowicie mija się Pan z prawdą.

 8. Panie Wojtku, chyba mam jednak racje bo na spotkaniach PiSu lokalnego nasz lokalny TUSK czyli p. Ordon jest zapraszany, występuje, zbiera oklaski. PiS lokalny w osobach Panów Gruszki, Puziów etc obiema rękami popiera działania naszego lokalnego TUSKA, który notabene w kampanii poparł posła z PO. To krótko: PIS NOWODEBSKI jest za p. Ordonem czy przeciwko ?

 9. Burmistrz Ordon nie poparł jednoznacznie żadnego z obecnych posłów ani posła Chmielowca z PiS ani posła Pluty z PO. I chyba można go zrozumieć bo określając się za którymś – w razie gdy jego partia nie ma większości w województwie skazuje gminne na mniejsze możliwości pozyskania funduszy.

 10. [quote]Burmistrz Ordon nie poparł jednoznacznie żadnego z obecnych posłów ani posła Chmielowca z PiS ani posła Pluty z PO. I chyba można go zrozumieć bo określając się za którymś – w razie gdy jego partia nie ma większości w województwie skazuje gminne na mniejsze możliwości pozyskania funduszy.[/quote]

  Marysia nie wychodzi za mąż tylko śpi z każdym bo nie wie który z 5 partnerów dorobi się majątku i głupio byłoby poślubić tego który może się okazać bankrutem.

 11. [quote][/quote]

  Czyli pieniadze Pan Marszałek przydziela nie wg najlepszych wniosków tylko po uważaniu??? Ma znaczenie przynależność partyjna burmistrza?? To jest podejrzenie o przestepstwo funkcjonariusza publicznego przy rozdzielaniu funduszy unijnych, a jednocześnie znaczy że Wiesiek dostaje kiedy się podłoży (czyli użyje zadu a nie głowy)

 12. INNE GMINY INWESTUJĄ I SIĘ NIE ZADŁUŻAJĄ. A NOWA DĘBA TONIE W DŁUGACH. BANKIERZY SIĘ CIESZĄ ŻE PAN ORDON HANDLUJE Z NIMI WASZYMI PRZYSZŁYMI ZAROBKAMI. GRATULUJE WYBORU TAKIEGO WÓJTA.

 13. Jeśli kasa z UE zależy od tego co załatwi poseł u marszałka to jakim prawem Ordon w "Naszych Sprawach" i na ulotkach wyborczych mówi, że to on załatwił??? Dlaczego więc wypina się nie do swoich zasług? Wychodzi na to, że Ordon nie pozyskał kasy tylko posłowie.

 14. do #20
  no mieszkam na planecie i co niby w związku z tym? Cosik szukało CBA u marszałka w chałupie kiedy go nie było, chyba to CBA nie mieszka na planecie ziemia i nie wie że tylko swój swojemu… No i grzebią dalej te kosmity w Urzędzie Marszałkowskim.

 15. Majdan Królewski jest jedyną gminą w powiecie kolbuszowskim, która nie ma zadłużenia. Z wydatków zaplanowanych na przyszły rok nie trzeba więc wykładać złotówek na raty i odsetki od zaciągniętych kredytów. – czytamy na czwartej stronie ostatniego numeru „Korso Kolbuszowskiego”.

  Ostatni raz gmina pożyczyła pieniądze w 2010 roku – Zaciągnęliśmy wówczas kredyt na bardzo preferencyjnych warunkach – mówi, cytowana przez tygodnik, Małgorzata Letniowska, skarbniczka gminy. – Opłacało nam się to bardziej niż wydawanie własnych środków, które w tym czasie procentowały na naszym koncie – dodaje Letniowska.

  Zobowiązanie wobec banku gmina spłaciła bardzo szybko. Najprawdopodobniej kolejny kredyt samorząd będzie musiał zaciągnąć w 2013 roku. Powód? Planowany deficyt budżetowy, choć, jak zaznacza skarbniczka, sytuacja w ciągu roku może się zmienić. A więc finansowy minus może pokryć przykładowo nadwyżka z roku poprzedniego.

 16. A JA ZARABIAM PONAD 50 TYS MIESIECZNIE plus premia na koniec roku , LATAM ZA DARMO , TAK SAMO JEŻDŻĘ ZA DARMOCHE , CZASEM NAWET ODWIEDZAM GRAJDÓŁ NA POLANIE CZYLI nd. NO I CZASAMI TU WCHODZĘ ZOBACZYĆ JAK BAKTERIE W BŁOTKU SIĘ KŁÓCĄ , NIGDY SIĘ NIE ZAWIODŁEM , ZAWSZE RWETEST ZE AŻ KOMPOSTOWNIK CIEPŁY ….. pozdrowionka Nowodębianie

 17. Szanuję wójta Majdanu. To prawdziwy facet! – nie boi się trudnych decyzji, które nie wszystkim się podobają ale pozwalają zachować płynność finansową gminy!

 18. Chciałbym złożyć najserdeczniejsze podziękowania na ręce Burmistrza Wiesława Ordona i popierających go radnych Naszego Samorządu ZA SKORZYSTANIE Z USŁUG KREDYTOWYCH MOICH BANKÓW. Cieszę się, że poszli Państwo w śladu jaśnie nam panującego Donalda Tuska i jego ekipy, dzięki Wam wszystkim mój interes świetnie się w Polsce kręci.

  Liczę na to, że uda się Państwu spacyfikować opozycję, która domaga się cięć wydatków gminy. Jeśli postulaty Ratusza zostałyby spełnione, to straciłbym bardzo dużo dolary. Na szczęście pan Ordon świetnie sobie radzi z blokowaniem opozycji, za co jestem mu bardzo wdzięczny i ma u mnie kredyt jeszcze na parę lat.

  Z poważaniem,
  Bankier Szlomo

 19. wy tu nie wyjeżdżajcie z wójtem Majdanu, jakby tak każdy wójt robił to bymy ze Szlomo z torbami poszły. Dobra robota Wiesław, czy w marcu odsetki przyslesz w terminie???

 20. Aj! Panie Orrrrrdon. Porządek mi zrobić z tą opozycją! Kredyty brać, zaciągać! Zadłużać! Gdyby Pan przestał brać kredyty na pokrycie kredytów jak to robi do tej pory straciłbym swoje dolary. Dużo dolary! Panie Orrrrdon. Moje banki chętne do udzielania kolejnych odsetek. Cieszymy się że SAMA OBSŁUGA (a co dopiero spłata) sięga już milion złotych rocznie!
  Z poważaniem
  Bankier Szlomo

 21. znow propaganda "Czy można inwestować i mieć znikome długi? Czy można rozwijać gminę bez zadłużania przyszłych pokoleń ?"
  pierwsze zdanie przeczytałam i odrazu przypomnial mi sie artykul z info o kredytach burmistrza na jakies inwestycje i oczyiwscie zadluzeniu…przeczytalam pierwszy akapit i juz mi sie nie chce bo mi obrzydził reszte tekstu

 22. no… nawet Jacek Krzemiński z Obserwatora Finansowego i burmistrzowie gmin które inwestują nie robią długów, sprzysięgli się przeciwko POBOŻNEMU WIESŁAWOWI… przeczytaj komentarz nr 2 bo to o Tobie. Takie reprezentujesz podejście. Pobożny Wiesław ma racje i już… Rozumiem, że pytania z pierwszego zdania za trudne? A może niebezpieczne? Bo odpowiedź na nie i porównanie faktów powinno prowadzić do refleksji, że polityka Pobożnego Wiesława jest jak głosi teza artykułu SZKODLIWA.

 23. [quote]Czy mieszkańcy kiedyś zrozumieją że taka polityka jest szkodliwa?

  Czy Lasowiak zrozumie?

  Póki co się cieszą "że BUDUJO".

  Ale spokojnie… Lasowiak zrozumie…

  Zrozumieją jak zacznie im śmierdzieć w domach odchodami bo kanalizacja w mieście już padła (zobaczcie jak się chodniki na mieście zapadają) i to kwestia czasów jak zacznie cuchnąć w domach i na ulicach.

  Zrozumieją jak nie będzie kasy na załatanie dziury w drodze bo .. sorry panie Kowalski, ale gmina w pierwszej kolejności musi zapłacić bankom.

  Zrozumieją jak dostaną rachunki za wszelkie usługi komunalne i jak wzrosną podatki lokalne.. Bo przecież ktoś te długi będzie musiał spłacić. A że mieszkańców jest coraz mniej…

  No to ci którzy tu jeszcze zostaną tak dostaną po kieszeni że te 300zł dopłaty za ogrzewanie to PIKUŚ przy tym co was lasowiaki czeka. Ale i tak do was to chyba nie dociera.

  Tylko czy będą potrafili połączyć fakty i wydedukować, że drenaż ich portfeli to konsekwencja polityki którą popierali głosując na swojego ukochanego wójta ??? Obawiam się, że to przekroczy możliwości poznawcze większości Lasowiaków.[/quote]

 24. A co Ostapko zrobił dla naszego miasta ciepła posadka w starostwie kasa do kieszonki i tylko pluć na wszystkich kto jest nie po jego myśli ,chorych mysli obwatele naszego miasta to pionki które kijeczkiem przestawia i podgrzewa atmosfere a może skoczą sobie do gardła a Ostapko na tym skorzysta. Pytanie co Ostapko jako radny i pracownik Starostwa zrobił dobrego dla Nowej Dęby. Odpowiedz NIC,NIC, NIC.

 25. A co Ordon zrobił dla naszego miasta ciepła posadka i kasiora do kieszeni co miesiąc za pierdzenie w stołek. Ordon od kilkunastu lat jako radny, później sekretarz i wreszie 2 kadencje burmistrz nic nie zrozbił NIC NIC NIC. Zadłużył gminię, podwyżki wprowadził ludziom, dęby wyciął na plantach, planty rozkopał.. DNO DNO DNO

 26. Za to, że każdego dnia walczy z tymi którzy swoimi głupimi decyzjami niszczą Nową Dębę i jeszcze za to niszczenie biorą wysokie uposażenia.

  Jak to jest? Inne gminy inwestują i się nie zadłużają? Środowisko Ordona mówiło, że Dęba musi tonąć w długach bo inaczej się nie da. A jednak się da! I co ściemniacze? Bezkarnie ludzi w balona robią. Ordon to taki mały czarodziej TUSK.

 27. A znowu z ta kanalizacjo sie czepiacie, Helen Tłusty sie na tym nie rozumi ani Wieś O. sie nie rozumi bo oni sa z wiosek, tym sie zajmowac nie bedo. Tym niech sie zajmie nowy jaki burmistrz jak se wygra wybory hahahaha, ale musi miec głosy z wiosek,a tam sie kanalizacja nie zapada hahaha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here