PPK Spike wspierały podhalańczyków

16

15-03-2013

Rozpoczęły się ćwiczenia oceniające żołnierzy 5 batalionu strzelców podhalańskich (5 bsp), którzy stanowią główne siły zgrupowania poligonowego pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, szkolących się na poligonie w Nowej Dębie.

W dniach od 10 do 12 marca 2013 roku trzy pododdziały 5 batalionu strzelców podhalańskich poddawane są ocenie wyszkolenia. Kompania wsparcia, kompania logistyczna oraz 2 kompania zmechanizowana, która 12 marca bieżącego roku odbyła w ramach ćwiczenia kierowanie ogniem kompanii w obronie.

W czasie strzelania podhalańczyków z Przemyśla wspierały moździerze z kompani wsparcia oraz pluton przeciwpancerny, którego żołnierze wystrzelili przeciwpancerny pocisk kierowany SPIKE. „To dla nich wielkie przeżycie, tym bardziej że obsługa robi to po raz pierwszy na bojowo” – mówi dowódca plutonu przeciwpancernego podporucznik Elżbieta Pawlos-Dorocisz. Ponadto dla oddania realizmu pola walki saperzy z 16 batalionu saperów z Niska zapozorowali ogień artylerii przeciwnika.

Ćwiczenie obserwowali zaproszeni przez Dowódcę 5 bsp podpułkownika Dariusza Czekaja goście oraz młodzież szkolna z dwóch klas o profilu wojskowym.

Pododdziały 5 bsp zakończą szkolenie poligonowe ćwiczeniem zgrywającym batalion pod kryptonimem „Żubr 13”.

* * *

W szkoleniu, które rozpoczęło się 4 marca 2013 roku, bierze udział kilka jednostek brygady – 5 batalion strzelców podhalańskich z Przemyśla, 14 dywizjon artylerii samobieżnej (14 das) z Jarosławia, 16 batalion saperów z Niska oraz 21 batalion dowodzenia i 21 batalion logistyczny z Rzeszowa, który również zabezpiecza logistycznie szkolenie tworząc Zespół Zabezpieczenia. Łącznie na piaskach Nowej Dęby ćwiczy jednocześnie ponad tysiąc podhalańczyków. Powrót do garnizonów zaplanowany został na 16 marca br.

Całość szkolenia poligonowego pododdziałów 21 BSP koordynowana jest przez Centrum Kierowania Szkoleniem na czele z Szefem Szkolenia 21 BSP podpułkownikiem Wiesławem Lewickim.

Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik

16 KOMENTARZE

 1. A g…o mnie to obchodzi ile pieniędzy poszło z dymem na bzdurne ćwiczenia gdy obecnie nikt nam nie zagraża Polska jest wolna a dzieci w szkołach głodują i bezrobotnych przybywa , zamiast ćwiczeń może w lepszy sposób wykorzystać środki finansowe a nie tylko na pokazy i ćwiczenia, komu to jest potrzebne, napewno nie tym co są głodni i szukają pracy

 2. Zgadzam sie zlikwidować armię przybędzie bezrobotnych żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska. Skoro nie będziemy mieć armi to poco nam fabryki zbrojeniowe je też zlikwidować (to następni bezrobotni też z Dezametu) zwolnić także ludzi którzy produkują oraz dostarczają różne rzeczy (żywność materiały biurowe budowlane, itp) na rzecz armi to znowu następni bezrobotni. napewno sytuacja na rynku pracy sie polepszy.

 3. 1 brawo —–won z Nowej Dęby tylko niszczycie to miasto -żadnnego pożytku maczugami sie tłuczie po łbach ,nasze podatki na głodne dzieci

 4. #3 głupota btwego myśweślenia jest ogromna .W przeciwieństwie do twojej wypowiedzi mam lepsze rozwiązanie :podzielić armię na pół ustawić na przeciw siebie i napier……lać do spodu.

 5. durniu to nie armia tworzy dochód narodowy i bogactwo mieszkańców. Armia to pijawka na zdrowym ciele społeczeństwa ,zresztą nie tylko armia.

 6. Ale ciemnota w narodzie ! Matko ! Widać że same ćpuny i pijusy którzy żerują na socjalach mają najwięcej do powiedzenia jak zwykle !!

 7. normalnie bym się zgodził ale teraz jak nam ruski do kraju wchodzą to uważam że powinniśmy wzmocnić armię jak tylko się da.
  A kwestia biedy to tylko wynik nieudolności i złej woli polityków i ludzi którzy ich wybierają. zdrowia

 8. [quote]normalnie bym się zgodził ale teraz jak nam ruski do kraju wchodzą [/quote] :o:o:o
  Gdzie?Co?Jak?Kiedy? .Sorry! spałem od listopada i trochę jeszcze zaspany jestem. Co się do diabła dzieje ?? Bić ruskich!!
  Daj znać!

 9. edit : [quote]A kwestia biedy to tylko wynik nieudolności i złej woli polityków [/quote]
  "Oni'' żyją w '[color=#cc0000]świecie równoległym [/color]
  :@

 10. Zreformować armie, generałów mamy wiecej jak w bundeswerze w niemczech gdzie kraj ludnościowo większy a u nas rzołnierzy mało a kadry dowódczej dużo i pasom się tylko z naszych podatków darmozjady.

 11. [quote]Zreformować armie, generałów mamy wiecej jak w bundeswerze w niemczech gdzie kraj ludnościowo większy a u nas rzołnierzy mało a kadry dowódczej dużo i pasom się tylko z naszych podatków darmozjady.[/quote]

  Proponuję cofnąć się do szkoły podstawowej i nauczyć się ortografii. Gdy braki edukacyjne zostaną już wyrównane, można zabierać głos w dyskusjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here