Prace nad projektem zagospodarowania Zalewu zbliżają się ku końcowi

73

28-03-2012

W ubiegły czwartek (22. marca) na połączonym posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji, Komisji Budżetowej i Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu zaprezentowana została szczegółowa koncepcja zagospodarowania terenów \”Nad Zalewem\” w Nowej Dębie. Jej autorem jest zespół pracujący pod wodzą Katarzyny Wątor-Kmity z krakowskiej pracowni architektury krajobrazu LandLAB Architektura Krajobrazu.

Koncepcja ta była już omawiana na Komisji GPI, gdzie zgłoszono kilka uwag. Znalazły one odzwierciedlenie w prezentacji przygotowanej specjalnie na czwartkowe posiedzenie. Po przedstawieniu koncepcji, w trakcie dyskusji, zgłoszono dwa wnioski.

Radny Kazimierz Skimina zaproponował zadaszenie miejsca ogniskowego, co zabezpieczy uczestników przed opadami atmosferycznymi, natomiast radny Marek Ostapko zaproponował usytuowanie nowego molo w dotychczasowym miejscu. Jak argumentował przeniesienie go w oś drogi dojazdowej spowoduje zawężenie miejsca do pływania łódek i innych jednostek pływających. Złożone wnioski zyskały akceptację pozostałych radnych obecnych na posiedzeniu. Innych uwag radni nie wnieśli.


Zachęcamy do zapoznania się z opracowaną koncepcją i zgłaszania uwag i propozycji rozwiązań w terminie do 2 kwietnia 2012 r.

Po tym terminie projektanci przystąpią do wykonania projektu technicznego zaakceptowanej koncepcji, który ma zostać przekazany do urzędu do dnia 15 maja 2012r.

Projekt techniczny będzie podstawą złożenia wniosku o dofinansowanie na wykonanie tego zadania. Planowany termin realizacji, po uzyskaniu dofinansowania, to lata 2013-2014.

Paweł Antończyk


Fragmenty prezentacji przedstawionej na Komisji:ZOBACZ PEŁNĄ PREZENTACJE!


Zachęcamy do zapoznania się z opracowaną koncepcją i zgłaszania uwag i propozycji rozwiązań w terminie do 2 kwietnia 2012 r.

.

73 KOMENTARZE

 1. a co z placami zabaw dla dzieci? – czy koncepcja coś przewiduje w tym zakresie, bo prawdę mówiąc, na prezentacji nie odnajduję takiego elementu.

 2. Pamiętam muszlę koncertową, a wokół niej rozstawione ławeczki.
  Ławki zostały "zagospodarowane" na działki, a muszla zdewastowana.
  Pamiętam kosze na śmieci w kształcie pingwinów. Zostały zniszczone.
  Pamiętam ławki wzdłuż chodnika do Zakładów Metalowych im. Tomasza Dąbala. Zostały zniszczone. Itd. Wniosek: szkoda pieniędzy na wszelkie rewitalizacje.

 3. Proponuję by głosy typu: nic nie robić, zaorać, zasypać itd się w tym temacie nie pojawiały. Wrzucajmy swoje pomysły i uwagi jak i co zrobić oraz jak ewentualnie zabezpieczyć to przed wandalami.

  Na obrazku nie ma Indigo. Czy to oznacza, że tam nic nie będzie?

 4. @emeryt wg. Twojego myślenia najlepiej nic w Dębie nie robić – w ciągu 20 lat stała by się drugim Prypeciem..
  Modernizacje są potrzebne i bardzo cieszę się z faktu, że ktoś się za to bierze.. inna kwestia to chora mentalność ludzi którzy to potem wszystko rozwalają. Trzeba pomyśleć jak możemy tego uniknąć?
  Kamera na plantach praktycznie rozwiązuje problem – kiedyś ludzie dewastowali ławki, teraz raczej nikt tego nie robi bo większość się boi. I nie chodzi mi o to, żeby od razu robić wizje z Orwella, po prostu, środki zapobiegawcze mające na celu totalne zminimalizowanie tej bandy idiotów, którym po alkoholu włącza się tryb god-mode.

 5. Niestety takie myślenie jakie przedstawił "emeryt" dominuje wśród starszego pokolenia i u wielu wpływowych osób w naszym mieście. Dlatego trzeba ich wymienić na młodszych którym się chce!
  Zalew spoko. Paleniska super sprawa. Myślę, że zalew stanie się miejscem spotkań ludzi z nd i okolic. Byle tylko policja i straż miejska nie zachowywała się napastliwe.

 6. Fajna koncepcja na zagospodarowanie jestem za.Tylko wieśniaki z Nowej Dęby będą śmiecić zamiast posprzątać po sobie wystarczy przejść latem i zobaczyć opalającą się szlachtę w jakich warunkach siedzą.Dotyczy się to też rybaków.

 7. no nareszcie cos z tym zrobią. jeszcze proponuje stworzyć miejsce gdzie młodzież w czasie zimy będzie mogła przebywać, spotykać się bez żadnych opłat czy czegos, gdzie będzie ciepło itp. bo w okresie letnim zbierają się na plantach a zimą nie ma się gdzie spotykać.

 8. Bierzcie wzór z osiedla Dęba ,sami mieszkańcy zadbali o teren rekreacyjny ,dzieciaki się bawią, jest gdzie piwo wypić nad wodą a i pospacerować ,powoli stary teren odzyskuje swoją dawną świetność ,Jeszcze tylko muzyki i tańców jak za dawnych lat tam brakuje.Widać można .

 9. Myślę, że przydałoby się nam tam lodowisko, takie z prawdziwego zdarzenia z wypożyczalnią łyżew. Na pewno wielu z nas odwiedzało by taka formę rozrywki zimą. Bo owszem pomysł jest dobry na pozostałe pory roku a co z zimą jak nie ma człowiek co ze sobą zrobić, oprócz pójścia na spacer czy basen. Koszt na pewno nie jest duży, a i zawsze ktoś by znalazł pracę przy jego obsłudze.

 10. powinni jeszcze komende policji i SM nad zalewam wystawic i bedzie ok!!! beda pilnowac na miejscu inwestycji i zwolnia miejsce kolo PKS:D

 11. Brawo , nareszcie chciało by się powiedzieć . Tylko zatrudnić trzeba kogoś w stylu dawnego Dr Bąka . Gość dbał o zalew i ścigał wandali .
  Fakt czysto tak nie będzie jak dawniej bo grajdół zchamiał z biegiem lat no ale na ta przypadłość lekarstwa jak dotąd nie znaleziono . A zatem alleluja i do przodu , trzeba wykorzystać moment że pewna "opcja" opozycyjna jest jak widzę , po braku negatywnych komentarzy oszołomiona , nie kopie , nie wierci i nie knuje jak dotąd nic , a że czasem ktoś wpisze "GDZIE MIEJSCA PRACY" to pewnie aptekę mu zamknęli i nie wykupił leku bądź sklep z piwem za wcześnie zamknął swe podwoje …

 12. Przepraszam bardzo ! A ile pieniędzy zostanie zainwestowane w ten teren, i czy wszystko zostanie zrealizowane jak na prezentacji ?

 13. Z tym lodowiskiem to jest dobry pomysł ! Przy większych mrozach można zrobić świetny tor dla dzieci czy lodowisko dla starszych, nawet na zamarzniętym zalewie , kwestia uruchomienia większej liczby ludzi przy organizacji tego miejsca.

 14. [quote]Brawo , nareszcie chciało by się powiedzieć [/quote]

  Obawiam się, że gdyby nie pewna opcja jak to raczyłeś nazwać prace nie ruszyłyby do przodu. Przytoczę tylko dwa teksty z Echa Dnia, które pokazują jak wielkim problem było uświadomienie jak ważnym miejscem dla mieszkańców jest nasz Zalew.
  Echo Dnia: [i]"Radni Klubu Ratusz w sprawie Zalewu" [/i] http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110430%2FPOWIAT0304%2F772804762
  Echo Dni:[i] "Kolejne spotkanie w sprawie Zalewu"[/i]: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110510/POWIAT0304/177322143
  Wprawdzie Twoich sądów nic nie zmieni, ale dodam, że owa "opcja" od lat zwraca uwaga na Zalew poprzez liczne imprezy: zawody kajakowe, bieganie po wodzie, akcje sprzątania zalewu. Ale oczywiście dla Ciebie to "knucie", "wiercenie się".

 15. [quote]Podczas dyskusji Janina Lubera z Ratusza oraz Leszek Pabian, prezes Dezametu zwracali uwagę na wolne ich zdaniem tempo prac samorządu i podkreślali, że należy jak najszybciej podjąć konkretne działania. [/quote]

  oraz

  [quote]Po zakończeniu spotkania ustalono, że w maju spotka się Komisja Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji, która opracuje ogólną koncepcję zagospodarowania zalewu. Ponadto do końca roku zostanie ustalona koncepcja szczegółowa, która umożliwi potencjalnym inwestorom już w 2012 roku podjąć działania na miejscu dawnej restauracji. Jednocześnie w projekcie budżetu na przyszły rok zostaną zabezpieczone pieniądze na realizację dokumentacji technicznej, która powinna być gotowa w przeciągu 9-11 miesięcy.[/quote]

 16. Zalew powinien być dawno zrobiony. Dobrze, że wreszcie sprawy idą do przodu.Powinna być jeszcze plaża dla maluchów. Chodzi o to by odmulić i oczyścić dno przy brzegu na długości kilku metrów i w lecie ogrodzić bojkami oraz postawić ratownika ochotnika.

 17. chcesz palić grilla pod okiem kamery? a później w wyniku zemsty jakiegoś psychola mającego dostęp do kamery znaleźć film ze swoją osobą w roli głównej w necie? np jak się upaprałeś ketchupem.

 18. Świetny plan. Mam pewne sugestie:
  – "błonie" (ps. widać, że krakusy :P) przenieść na ten teren na lewo od parkingu. Raz, że jest to większy teren, dwa nie będzie wiało na ludzi od strony wody, trzy bezpieczniej… nachlani nie będą się topić :)
  – Na tym terenie na lewo od parkingu można by zrobić jeszcze muszle koncertową (jak za dawnych lat). Można by było organizować w okresie letnim rozmaite imprezy, występy, koncerty.
  – teren pod obecnie proponowane błonie wykorzystać na place zabaw dla dzieci (których brakuje w obecnym projekcie, hmmm chyba ktoś nie pomyślał w tym temacie) oraz na teren pod lodowisko (w sumie na warunki nowodębskie wystarczy zrobić dobrą wylewkę z niedużym progiem i zainstalować pompy wodne z zalewu do przepompowania na lodowisko wody w okresie zimowym).
  – brakuje chyba jeszcze oświetlenia wszystkich ścieżek
  Ogólnie projekt bardzo ładny, super inicjatywa. Trzymam kciuki i oby udało się szybko zrealizować!!!
  Pozdrawiam

 19. [quote]Do artykułu dodano fragmenty prezentacji przedstawionej na Komisji.[/quote]
  Admin… Na pełnej prezentacji też nie ma placów zabaw dla dzieci :P

 20. Rozumiem że świetności wróci "Zalewajka" i wkońcu będzie gdzie z chłopami pójść na piwo i jak człowiek w niedzielę pooo mszyyy się uwalić.

 21. to jakiś nawiedzony wysmarował ,głupoty i niekompetencje .A wasza znajomość tematu jest na poziomie wiochy zabitej dechami.Pomyślcie i nie komentujcie

 22. Ja proponuję, żeby Policja nie chrzaniła się w ND z dzikusami, którzy wszystko niszczą. Rekordowe mandaty, zakładanie spraw za każdy, nawet najdrobniejszy akt dewastacji.

  A szanownej władzy proponuje wykonanie wszystkiego z kamienia.

  Na proste społeczeństwo są proste sposoby.

 23. Mieliście wszystko i muszlę i ławeczki i domki i co rozkradliście zniszczyliście -gów..no bym wam zrobił szkoda na was pieniędzy.Zaorać zrobić piaski dookoła .Wszędzie kibel zrobicie bo nie za wasze pieniądze ,o nic nie potraficie zadbać kradł dziadek kradł ojciec to mi też wolno taka mentalność po…je,,ba na.Luksus dla bogatych!!!!!!!!!!!!!! Pała i roboty publiczne .

 24. Przepraszam bardzo ! A ile pieniędzy zostanie zainwestowane w ten teren, i czy wszystko zostanie zrealizowane jak na prezentacji ?
  Bardzo chciałbym przeczytać odpowiedź na moje pytanie jeżeli ktoś coś wie w tej sprawie .

 25. kosze na śmieci solidne ciężkie betonowe, wokół całego zalewu na całym terenie BŁONI oraz całym terenie po ośrodku nad zalewem.
  druga sprawa to jak będą kosze na śmieci – to konieczne jest je opróżnianie i to regularne prze cały rok. TO JEST PODSTAWA.
  Trzecia sprawa to gospodarz ! Gospodarz, cieć , stróż ktokolwiek do pilnowania porządku i ładu.
  to są podstawowe brakujące elementy całej tej koncepcji.

 26. I jeszcze żeby posterunek policji był niedaleko indygo. Byloby super. No chyba, że ta – pożal się Boże – speluna przestanie istnieć.
  Widać jakie doświadczenia tacy 'restouratorzy' ;)
  W sprawie MIEJSC PRACY widzę ich pełno przy sprzątaniu, potem przy utrzymaniu czystości i zieleni wokół tych pięknych scieżek spacerowych.

 27. Jeżeli nie będzie gospodarza tak jak pisze mieszkaniec to na nic ta cała rewitalizacja, na nic wydane pieniądze, Warunek jeden to gospodarz , jeżeli nie zostanie spełniony to wyrzucone pieniądze w błoto.

 28. Ku- r,wa zasieki i nie wpuszać chołoty bo rozkradną zdewasuja ob- sr -ają .Prąd podłączyć drutem kolczastym ,i kto zaśmieci tego w mordę i pałą -innej rady nie widzę .

 29. realista – nie zgadzam się z Tobą ale ton twojej wypowiedzi bardzo mnie rozbawia. co jeszcze proponujesz oprócz drutu i zasieków?

 30. w Głogowie Małopolskim jest takie miasteczko ruchu drogowego…piękne, nawet bardzo…tylko że…ja jeszcze nie widziałem żeby ktoś tam jeździł rowerem..w ogóle żeby ktoś tam przebywał..ale w dębie na pewno będzie inaczej..:))

 31. przepraszam za mój ekspresyjny ton .Plac zabaw dla staruszków no teraz to przyje,ba,łeś potylicą .Tutaj tylko starcy są, więc po kiego h…ja im plac zabaw,albo jak drugi idiota wyżej pisze brodzik z ratownikiem .

 32. Realnie rzecz ujmując elokwencja wypowiedzi "Realisty" wyraża ogrom frustracji, nadmiar złej energii, złośc wewnętrzną i ocierającą się o schizofrenie paranoidalną głębię wnętrza, lecz pomysłowośc zapisu językowego jest godna prof. Miodka

 33. Już się rwę robić grilla, kiełbasę popijając oranżadą, bo w tym kraju na wolnym powietrzu pić alkoholu nie można, tylko na swoich włościach lub pod parasolem przy barze:P

 34. I to jest Super propozycja by zgłosić to w poprawkach do projektu zamiast miasteczka to lepiej zrobić Park Linowy – będzie to super atrakcja – nawet turystyczna i zwróci się na 100% . Tylko tak do tego podejść – po prostu – normalnie.

 35. indigo – cały ten budynek powinien zostać wykupiony i zarządzany pod inną działalność… co nie? święto czy nie święto muzyka odbija się echem na cały kościuszki…
  Jeśli chodzi o tę siłownie "pod chmurką" to jest bezużyteczne po prostu. Może jakaś kręgielnia, ścianka, mini fontanmy rozmieszczone, oczywiscie monitoring !! cały zalew powinien być ogarnięty od A do Z osuszony, wypicowany i jednakowej głebokości bo z tyłu wyspy będzie ze 3/4 metry.

 36. Park Linowy-kuźwa następny idiota.Widziałeś parę staruszków w parku linowym na drabinkach ?,Mózgowe fanaberie za swoje pieniadze stawiaj.Cały zalew oddać za darmo w piz du Grzędzie.Przynajmniej nie zniszczy od razu tak jak wy.Jedź i zobacz jak się mają takie parki linowe w innych miastach .10 km dalej jest jezioro a my jesteśmy w **** z tymi pomysłami .Każdy pojedzie tam a nie do tej dziury .Z tąd trzeba s.p.i.er,da,ala,,ć bo jak zacznie burmistrz brać te kredyty to ze.s.r.am.y się w przyszłosci.

  Miki Mouse z tym- schizofrenie paranoidalną głębię wnętrza – to kopnąłeś w same jaja .zabolało

 37. Kurcze, może mnie poniosło – sorry – odwołuję tą diagnozę, ale widzę że frustracja Ci nie przeszła wręcz narasta a i inwencja językowa nadal pnie się w górę (ale na jednym Ci się nie udało i Cię wygwiazdkowali "w *****"). Życzę cierpliwości.

 38. Martwisz się o miejsca pracy, nie ma o co, sam pomyśl, jeżeli to miejsce dobrze by funkcjonowało to :
  – restauracja zatrudniła by około 10 osób,
  – stróż, cieć, konserwator jak go tam zwał to 2 osoby,
  – obsługa ścianki wspinaczkowej to 4-6 osób,
  – wypożyczalnia leżaków, parasoli , rowerków wodnych czy kajaków to min 1 osoba,
  – ratownik na plaży czy wypożyczalni to min 1 osoba,
  – sklepik, czy grill itp. min 1 osoba.
  to w sezonie około 20 osób ma zatrudnienie.
  Gdyby tak tylko to wszystko ruszyło i zaczęło się rozkręcać dołożyć by można było dodatkowych kilka etatów jeszcze – trzeba tylko chcieć.
  Co ty na to ?

 39. Żeby to wszystko ruszyło i zaczęło się rozkręcać, muszą przychodzić ludzie! A tych jest niestety coraz mniej!Wszyscy wiemy,że ND pustoszeje!Pisząc o miejscach pracy,miałem na myśli NOWODĘBSKĄ STREFĘ!!!Będzie praca-będą ludzie-wszystko się będzie kręcić.

 40. Ścianka musi być. Dałbym przy ściance jeszcze pół etatu p. Jackowi Szpunarowi, a ubezpieczyłbym ją w firmie Zielaka. Ma najlepsze ceny w mieście. Z resztą Stal była z jego pakietu bardzo zadowolona i polecają go jako profesjonalnego ubezpieczyciela w sprawach sportowych.

  Jestem za.

  Za ścianką i za Jurkiem Owsiakiem. Tyle Jurek Owsiak robi dobrego i go opluwają. Nie jest winą organizatora koncertu, że ćpają po namiotach, przecież to ani nie jego dzieci, ani namioty. Bulanowski robi dobre imprezy, ale uważam, że Jurek Owsiak lepiej promuje bezpieczeństwo.

  Jakby Pasti z Zygmuntem, z Lasowiacką Grupą Działania i Stowarzyszeniem WSPARCIE zrobili coś kiedyś w naszym kolorowym mieście z Jurkiem Owsiakiem, wreszcie zatkałoby wszystkich narzekających na brak kultury. A Bulanowski mógłby patrzyć i się od nich uczyć, jak aktywizować młodzież.

 41. nie pluj na gości którzy coś potrafią, jeżeli masz coś do nich wiesz gdzie ich znaleźć, chyba że jesteś nieudacznikiem który tylko w necie i anonimowo potrafi wylewać swoje żale … ale tak już jest , tym co nic nie robią … tylko żal może d..ę ścisnąć … i jak potem siedzieć w WC ;-)

 42. Żandarmi powinii łapać bandytów a nie produkować gnioty,są ludzie którzy się znają na organizowaniu imprez .Niech każdy robi to na czym się zna .

 43. Powiem wam tak,na to wszycko trzeba wziasc kredyt bo kasa dziurawa jak moje skarpety , ale NASZ SAMORZAD BEZ ZGODY RATUSIKOWYCH TEGO NIE ZROBIA,A WIADOMO ZE RATUSIKI BEDA PRZECIWNE KREDYTOWI:|

 44. Trzeba racjonalizować wydatki i nie wydawać na pierdoły a wówczas korzystając ze środków z Unii można tworzyć bez kredytów.

 45. A czy ten milion wystarczy na tak duży projekt ?
  Alejki, ścieżki, paleniska, pomosty, przyrządy do ćwiczeń, ławeczki itp. nie przekroczą budżetu tego projektu ?

 46. a to dobre !
  uśmiałem się do bólu !
  [quote]Skarbnik gminywraz z burmistrzem powinien odpowiadać za zadłużenie własnym majatkiem .[/quote]
  już to widzę jak odpowiadają swoim majątkiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here