Rada Miejska nie zgodziła się na rondo 'Ofiar Wołynia'

100

28-03-2012

Rada Miejska w Nowej Dębie odrzuciła projekt Klubu Radnych Ratusz w sprawie nadania miejscowemu rondu nazwy „Ofiar Wołynia”, która zdaniem wnioskodawców miała upamiętnić Polaków okrutnie pomordowanych na wschodzie.

Autorzy uchwały chcą upamiętnić ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich, dokonane przez OUN-UPA na Polakach, Czechach, Żydach, Ormianach i Ukraińcach w czasie II wojny światowej. W okresie od lutego 1943 do lutego 1944 ukraińscy nacjonaliści dokonali ludobójstwa wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji Polski przez III Rzeszę. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków. W związku z przypadającą na 2013 rok 70 rocznicą zbrodni wołyńskiej wnioskuje o przyjęcie projektu bez poprawek.– mówił w uzasadnieniu przedstawiciel wnioskodawców przewodniczący Klubu Radnych Ratusz Marek Ostapko.

Po odczytaniu uchwały przewodnicząca Komisji Statutowo Organizacyjnej Spraw Społecznych i Etyki Helena Tłusty przedstawiła negatywną opinię komisji. Przypomniała, że w przeszłości pojawiły się inne propozycje nazwy ronda, a w jednej z ankiet przygotowanych przez Urząd Miasta (wzięło w niej zaledwie kilkadziesiąt osób) większość wypowiedzi sprzeciwiała się jakiejkolwiek nazwie rozjazdu. Pozostali radni wyrażali swoje obawy, że proponowana przez opozycje nazwa nie będzie się wszystkim podobać, a projekt uchwały nie został poprzedzony konsultacjami.

Oczywiście, że za te nazwę nie otrzymamy oklasków i wielu osobom się nie spodoba. Musimy jednak pamiętać, że jako samorząd poprzez nadawanie ulicom i placom różnych nazw realizujemy określoną politykę historyczną. Moim zdaniem w dobie relatywizowania historii i czynienia z narodu ofiar narodu katów powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na realizację takiej polityki historycznej która broni dobrego imienia naszego narodu – odpowiadał Ostapko.

Po burzliwej dyskusji rada miejska większością głosów odrzuciła projekt uchwały opozycji.

100 KOMENTARZE

 1. [quote]- Oczywiście, że za te nazwę nie otrzymamy oklasków i wielu osobom się nie spodoba. Musimy jednak pamiętać, że jako samorząd poprzez nadawanie ulicom i placom różnych nazw realizujemy określoną politykę historyczną. Moim zdaniem w dobie relatywizowania historii i czynienia z narodu ofiar narodu katów powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na realizację takiej polityki historycznej która broni dobrego imienia naszego narodu – odpowiadał Ostapko.[/quote]

  Ostapko ma racje. Najpierw wypinacie się na historię a później się dziwicie , że piszą w "Bildzie" że AKowcy urządzali Holocaust. Później się dziwicie, że chcą od was (bo to z waszych podatków) jakieś odszkodowania.. I że jak pojedziecie do USA czy gdziekolwiek to na słowo Polska reagują jak na naród zbrodniarzy.

  Niemcy i Ruscy i Izrael dba o swoją politykę historyczną. Polaczki jak zawsze niczym się nie przejmują a później rozdziawią mordki i zrobią wielkie oczy…

 2. Gmina z tymi nic nie rozumiejącymi mieszkańcami to zbyt ciasny gorset dla przewodniczącego, może tak do parlamentu p.Ostapko.

 3. Dobrze ze ktos w tym mieście nagłosnił temat Wołynia. I to wbrew politycznej poprawnosci która każe milczeć. W liceum na historii o Wolyniu nie wspomniano. Ale o "pogromie kieleckim" pisalismy referaty…

 4. W takiej małej wsi zwanej Przemyślem nadali nazwę "Ofiar Wołynia" chcąc upamiętnić 70 rocznicę rzezi. [url]http://www.horyzont-podkarpacki.pl/index.php/wydarzeniaprzemysl/555-przemysl-jest-rondo-ofiar-wolynia[/url]

 5. A burmistrz historyk na to :
  [url]http://www.nowadeba.pl/mieszkaniec/aktualnosci/art,368,pamieci-polakow-ktorzy-zgineli-na-wschodzie.html[/url]

 6. Ordon historyk mógł powiedzieć swoim radnym żeby zagłosowali za upamiętnieniem Ofiar Wołynia. Do podwyżek wody namawiał.. tutaj nie czuł potrzeby. Oczywiście jak Ostapko zgłosił projekt uchwały to Ordon szybko wymyślił kwestie tablicy… na cmentarzu.. w lesie.. daleko.. żeby nikogo nie raziła. Miejsca pamięci w lesie… na obrzeżach.. Czyli jak to Ordon: Panu Bogu świece a diabłu ogarek.

 7. Wołynia,smoleńska ,katynia i innego srynia.Weżcie się do roboty a nie do symboli i pieprzonych rocznic.Szkoda na was diety plujaki .

 8. a to jest tablica Ordona, poświęcona ofiarom II wojny, I wojny, przejedzenia, wypadków na rowerze i choroby wściekłych krów, żeby nikogo nie [pominąć, historyk hehehe

 9. Hej no co wy ludzie ! Powariowaliście !
  Niby że kolejnym razem przyjedzie delegacja i kwiatów nie złoży bo niema gdzie , a na tej tablicy to małymi literami się napisze ! A z resztą kto tam kwiaty czy znicze będzie stawiał !
  Historyk strzelił sobie GOLA !

 10. czy wy nie macie lepszych pomysłów, żyjemy tu i TERAZ, jak długo ten naród będzie miał te swoje fazy związane z wojnami, nie lepiej brzmiało by rondo ściętych drzew, żyjmy teraźniejszością tego co było, już nie ma, jest TERAZ.
  Jestem wolnym człowiekiem i chcę żyć jak wolny, a tu cały czas tylko wojna, ofiary itd. a tak naprawdę oni zginęli nie potrzebnie, nie lepiej było wziąść przykład z Austrii czy Czechosłowacji, żyli i żyją lepiej jak polacy, bo zachciało się wojenki.

 11. d14
  Ukraińskim nacjonalistom rządającym rewindykacji granic z Polską powiedz, że żyjemy "tu i teraz"
  Niemieckim rewizjonistom i "wypędzonym" domagającym się odszkodowań powiedz że żyjemy "tu i teraz".
  Żydowskim organizacjom domagającym się do Polski "zadoścuczynienia" za 2 wojne światową powiedz, że żyjemy "tu i teraz".
  Dalej wypłukujcie pamięć historyczną i wyzbywajcie się polityki historycznej a później się dziwcie że was Niemiec z Ruskim dyma. A dla pokazu pójdziecie do Kościoła na Msze i "Gazetę Polską" kupicie mówiąc żeście patriotyci… żenada

 12. żyjemy tu i teraz, dawniej się nie liczy, a jakby ktos dawniej od ciebie pożyczył kasę i jeszcze nie oddał, to się liczy czy nie?? A jakby ci wczoraj dał w mordę, to się liczy? A jak rok temu?

 13. Bierzcie przyklad z radnej z Cyganów. Tak powinno się dbać o historię naszych małych ojczyzn. Pani radna nie pozwoliła aby wsiową historię zmieniał klamca Maniek.

 14. Zmieńcie sobie nazwiska na "offiar getta" "rzeźnik wołyński" "masterczułek" i będzie git, ciskacie się jak małe dzieci.

 15. Konradzie (#22)
  Ukraińskim nacjonalistom domagającym się rewindykacji granic z Polską powiedz "budujmy przyszłość"
  Niemieckim rewizjonistom i "wypędzonym" domagającym się odszkodowań powiedz że żyjemy "budujmy przyszłość"
  Żydowskim organizacjom domagającym się od Polski "zadoścuczynienia" za 2 wojne światową powiedz, że żyjemy "budujmy przyszłość".

  Dalej wypłukujcie pamięć historyczną i wyzbywajcie się polityki historycznej a później się dziwcie że was Niemiec z Ruskim dyma.

  Historia nierozerwalnie wiąże się z teraźniejszością i przyszłością.

 16. #23
  Wróg nasz okrutny – Niemcy ..
  Jeździsz autem ,agd kupujesz ''al'lemagne''
  Akurat Niemcy zachowują się przyzwoicie – potwory.
  i tym myśleniem 'getto' sobie robisz – czas płynie a Ty bardziej ''niepokorny''? bez jaj.

 17. Pianka to, że wyrzekniesz się w imię.. no właśnie czego? Idei "wspólnej Europy" własnej tożsamości i własnego interesu, nie oznacza że inni tak zrobią. To, że tubylczemu narodowi wmawia że nie ma już interesów narodowych nie oznacza że to prawda. Udowadnia to każde większe zawirowanie. Myslisz, że jak uwierzysz w hasło "nie róbmy polityki – budujmy mosty" to tej polityki nie będzie? Będzie! W przyrodzie nie ma próżni. Jak my tej polityki nie będziemy robić to będzie ją robił ktoś inny. Angela z Władimirem. Jeśli Polacy nie będą dbać o własny interes i własne tyłki to przecież Angela o nie także nie zadba bo dba o tyłki swoich współbraci. Tak więc może od razu : NIE RÓBMY POLITYKI – ZOSTAWMY JĄ RUSKIM.

 18. #26
  Popatrz=Polska i Ukraina – [euro2012 się udało ?] – jednym głosem wypaliło? Tego się trzymać – czas rozliczeń historii przyjdzie – Słowianie! Równajmy szeregi! A czas przyjdzie w odpowiedniej chwili by, – rozliczyć się z historii – syci / wspólnie razem.
  Dobrych świat.

 19. Proszę o PODANIE LISTY NAZWISK tych ******, którzy nie zgodzili się na upamiętnienie 200 tysięcy zamordowanych Polaków.

 20. A czemu nas mordowali , rozbierali i to 3 razy , spacerowały po nas armie ze wschodu , zachodu , nawet kajakami szwedzi przypłyneli i np w naszych stronach zamek w Krzyżtoporze zniszczyli ? A no właśnie dlatego że kłócimy sie od wieków , nie ma w nas jedności , jakis sprzedawczyk krzyknie veto i da nogę z sejmu . "Dziel i rządź " ta stara maksyma rzymska działa w przypadku naszego narodu jak w żadnym innym …

 21. Nie wiem ..
  ale to [quote]nawet kajakami szwedzi przypłyneli i np w naszych stronach zamek w Krzyżtoporze zniszczyli [/quote]
  wybacz – wikingowie na ''bałtyku " dominowali. I ich oręż – gwałt/no groza w porówaninu

 22. Patetyczny patriotyzm ratusiów to znana opozycyjna socjotechnika.My są patryjoty a ci co mają inne zdanie to zaplute karły reakcji, wrogowie narodu,sprzedawczyki, sługusy ruskich,niemców i żydów.Tylko myśli i pomysły ratusiów TO POLSKA a reszta TO ZOMO I won z gminy.

 23. napisz człowieku kto komu bronił głosować za uchwałą ? no kto ? Ratusz ? piszesz ten stek bzdur aby odsunąć obłudę od was. Czy nie byłoby fajnie gdyby właśnie "ordonowe" pokazały, że potrafią wznieść się ponad podziały …. eee gdzie tam !!!! jakie "wznieść" przecież tą uchwałę wymyślił Ratusz to trzeba ich zgnoić, zohydzić bo "ONE ZŁE"… ale tak naprawdę to kto się ośmieszył no kto POMYŚL to NIE BOLI !!!!!!!

 24. ludzie w Polsce zobaczą teraz jakich "patriotów" ma Nowa Dęba pod wodzą pan Ordona. Stawianie tablic w miejscach gdzie rzadko kto zagląda jest TCHÓRZOSTWEM…. równie dobrze możecie sobie postawić taka tablicę w domu … efekt będzie taki sam.. BRAWO RATUSZ i nie poddawać się !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 25. ten fragment powinien sobie wydrukować burmistrz i odczytać swoim radnym:
  [quote][color=#ff0000][b]Nie nawołuję do nienawiści, nie nawołuję do zemsty. Apeluję o PAMIĘĆ i sprawiedliwą ocenę historii, która ofiarom tych makabrycznych rzezi się po prostu od nas – współczesnych Polaków i Polski jako państwa – należy. Przez kilkadziesiąt lat zamilczania tej zbrodni dziś spoczywa na nas obowiązek przypominania o losach Polaków na Kresach i dbania, by prawda nie została zafałszowana, ani wykorzystana do politycznych doraźnych rozgrywek. Musimy tę prawdę poznać. Musimy przez nią przejść i oczyścić się. Piękne słówko katharsis wydaje się tutaj odpowiednie. Bo bez oczyszczenia będzie nam trudno żyć. A przeciwko czemu lub komu piszę? Przeciwko kłamstwom, obłudzie i fałszowaniu historii. Przeciwko zbrodniarzom i cynikom, zrównującym ciężar gatunkowy zbrodni rezunów spod znaku OUN-UPA, jawnie współpracujących z SS, szkolonych przez SS i finansowanych przez SS, z "winą" tych, którzy walczyli w samoobronie. Historię czas poznać, winnych osądzić – jeśli nie żyją, to potępić – i ułożyć dobre stosunki z Ukrainą. Taka jest racja stanu Polski. Chowanie głowy w piasek to tchórzostwo i upokarzanie Polaków."[/b][/color][/quote]
  Wywiad z pisarzem Stanisławem SROKOWSKIM …. czy on też jest "złym patriotą" związanym z Ratusikami ???

 26. Jana Pawła zmieńmy na Ofiar Auschwitz a Kosciuszki na Deportowanych w 1940 r. na Wschod. To juz jakis obled z ta martyrologia.

 27. czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem ?? gdzie tu jest mowa o zmianie nazw ?? wedlug was lepiej jest ogłaszać równouprawnienie i teczowe rewoulucje

 28. Wnoszę projekt obywatelski: nazwać rozbudowane skrzyżowanie "RONDO KOMARKA" , produkowanego przez kilkadziesiąt lat i najbardzej z N D kojarzonego sprzęta .

 29. Powinnismy w ogóle pozmieniać nazwy wszystkich ulic i placów. Na północy wszystkie ulice powinny odnosić sie do lewego skrzydła Tupolewa, na południu do prawego skrzydła, tak, aby każda część była upamiętiona ulicą. na plantach powinno wyciąć się wszystkie drzewa, posadzić same brzozy, najlepiej 96 sztuk za kilka lat urwac im czubki i wmurowac pod nimi marmurowe tablice upamiętniające ofiary zbrodni smoleńskiej.

  kogoś w ogóle ku/wa interesuje, że każda taka zmiana KOSZTUJE??????

 30. #BOLEK super!
  :) – lub
  [size=20]ŻELAZKO/dezamet[/size] [color=#cc0000][/color]
  i zbudować makietę – przyciągnie wzrok,zaciekawi.
  Eee,nuda będzie – krzyż lub historia smutna..

 31. Typowa uchwała pod publiczkę. Ostapko doskonale wiedział że uchwała nie ma szans, bo mieszkańcy nie chcą nazywać ronda (bo i po jaką cholerę ). Radni nie zagłosowali przeciw Wolyniowi tylko przeciw nazywaniu ronda. I chwała im za to bo ja też jestem przeciwna nazywaniu jakimkolwiek imieniem.

 32. "Uchwała pod publiczkę bo Ostapko wiedział że mieszkańcy nie chcą nazwy… " WEŹ SIĘ ZASTANÓW CO PISZESZ. PISZ TAK ABY SOBIE NIE ZAPRZECZAĆ. BO TO SIĘ WYKLUCZA. Już nie wiecie Ordonowcy co wymyślić i piszecie totalne brednie.

  A tak poza tym to ja jestem mieszkańcem i moi znajomi też i CHCEMY NAZWAĆ RONDO "OFIAR WOŁYNIA" więc MIESZKAŃCY CHCĄ NAZWY.

 33. P.Ostapko zrób ankietę na nazwę czy RONDO OFIAR WOŁYNIA czy RONDO KOMARKA czy(dzięki piana) RONDO ŻELAZKO. Mieszkańcy wybiorą i złozysz pan sensowny projekt.

 34. rondo pokoju by też dobrze brzmiało tak bardziej cywilizacyjnie, ale polacy jednak wolą wszystko co jest związane z wojną i nienawiścią do drugiej osoby

 35. Proponowano już kiedyś na sesji rady miasta poprzedniej kadencji nazwę ronda.Nazwę która pogodziłaby wszystkich.[b]WOJSKA POLSKIEGO[/b]A le coż ,nie była to propozycja autorstwa Ratusza więc należy ją puścić w niepamięć :(

 36. Skoro produktem artystycznym gminy ma być wytwór kultury lasowiackiej to może także Rondo Lasowiaków. Teraz pasuje???

  Smutne to, ale pozostaje wyjechać stąd.

 37. #52
  Patriotyzm wynosimy z domu.
  Złośliwie piszą ci, dla których Wołyń to puste słowo.
  Ech #52 po cholere rodzicuf fciskasz…

 38. Nie wszystkich pociągają przedstawienia w zamolonych strojach i poranno niedzielne napieprzanie z armaty.Większość chce normarnie żyć , bez pieprzonego fałszywego patosu.

 39. Wyjeżdżając nie zapomnij powiadomić wszystkich znajomych,może również podejmą tę decyzję.Trzymam za was kciuki.

 40. Może ktoś posiada wiedzę dotyczącą prawa niewielu do bladym świtem niedzielnym budzenia hamskim hukiem armatnim wielu.

 41. To, że teraz możecie głośno wyrażać swoje pragnienia życia wolnymi (swoją drogą wolnymi… od czego?) zawdzięczacie m. in. TYM, których pamięci się teraz odmawia. Później przyjdzie kolej na inne zapomnienia. A jest o czym zapominać. I tak zostaniecie bandą tumanów bez własnej historii, tradycji i przodków. Będziecie już wolnymi od tego.
  Mam nadzieje, że wasze pomysły na taka wolność nigdy sie nie spelnią. Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich wolnych inaczej i pozostałych.

 42. Nie wydaje mi sie,ze nazwa RONDA to dobre miejsce do upamietnienia tak powaznej tragedii… . Moze wypadaloby znalezc bardziej odpowiednie miejsce B)

 43. Nie o to chodzi, żeby czepiać się słów.
  Moim zdaniem jest tak, jak w piramidzie Maslowa. Najczęściej rodzina, w której się wychowujemy zabezpieczając nam podstawowe potrzeby, daje nam szansę na rozwój wyższych potrzeb. Jeśli już one stają się " nasze", to niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy, są nierozerwalnie z nami związane. Jest też i tak, że przyjaciele mają na nas duży wpływ.
  Pozdrawiam świątecznie!

 44. Od osób zajmujących ważne stanowiska ( jak np. burmistrz, radni ) powinniśmy oczekiwać reprezentowania w sposób wyraźnie określony polskiej racji stanu. I tu nie może być miejsca na labilność. Pzdr

 45. Uwaga,Uwaga, w ramach protestu za nie przyjeciu nazwy ronda z dniem 1 Kwietnia klub ratusz podaje sie do dymisji i przechodzi do klubu Tadzia

 46. Bardziej pasowala by nazwa BRATOBOJCZYCH WALK BRACI POLAKOW I UKRAINCOW ,bo oddawala by prawdzie tamtego okresu bo ofiary byly po obu stronach a jatrzenie teraz nie sluzy pojednaniu pomiedzy Narodem Polskim i Ukrainskim ,i mysle ze Rada podjela wlasciwa decyzje

 47. [quote]Bardziej pasowala by nazwa BRATOBOJCZYCH WALK BRACI POLAKOW I UKRAINCOW ,bo oddawala by prawdzie tamtego okresu bo ofiary byly po obu stronach a jatrzenie teraz nie sluzy pojednaniu pomiedzy Narodem Polskim i Ukrainskim ,i mysle ze Rada podjela wlasciwa decyzje[/quote]

  Oto skutki braku lekcji historii…
  Upamiętnienie brutalnie pomordowanych Polaków przez ukraińskich faszystów to "jątrzenie". Mistrzostwo to ten cytat: "Ofiary były po obu stronach"… W wojnie z nazistami też były po obu stronach i co z tego??? Rozumiem, że winni są Polacy bo bronili się przed hitlerowcami. I analogicznie: nie wolno twoim zdaniem upamiętniać ofiar Oświęcimia bo przecież to szkodzi "pojednaniu" prawda? Pojednanie jest możliwe w oparciu o prawdę a nie zapomnienie.

 48. Słyszałem że w Katyniu polscy oficerowie zabili dwóch oprawców, ofiary były więc po obu stronach. We wrześniu 1939 ofiary były po obu stronach. Pod Grunwaldem były po obu stronach, coś mi się wydaje że zawsze są po obu stronach. Oprócz pamiętnej walki Gołoty. Zastanów się nad tym jak będziesz miał chwilę czasu.

 49. Obawiam się, że brak wiedzy historycznej jeszcze pogłębiłby się po okrojeniu programu historii w szkołach średnich. "Nasz" rząd ma zawsze świetne pomysły…

 50. Nie wszyscy wierzą w baśnie o dziewicy która urodziła syna Jezusa,a poranne molestowanie hukiem niech ograniczy się do wierzących w baśń np.wybuchy armaty w kościele na znak pokoju.

 51. Jak informuje ks. Isakowicz-Zaleski burmistrz w Radzyniu nie chce kumplować się z banderowcami: [url]http://isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7624[/url]

 52. do 82,gdybys myslal to znalazl bys tanie rozwiazanie,w sobote trzeba bylo kupic w pojemniku PIANKE uszczelniajaca psiknac do uszu i juz bys tego odglosu armatniego nie uslyszal a tak to pewnie ogluchles i jestes inwalida :|

 53. Z tym szczelaniem to trochę przesada bo w społeczności też żyją osoby chore na serce ceniące spokój a ty wesoły chyba jesteś młodym człowiekiem z grupy terroryzującej hukiem miasto.

 54. ROBI – mi aż dech wstrzymało tak armaty dały !!!
  Wiem co mówię ! Bo mieszkam na oś. północ! Dały takiego huku, że wszystkie kawki i gawrony podniosło z drzew i dachów !!! Był huk !!!
  Znaczy się, że dobre armaty macie :D

 55. Starzały z armat były super! Wreszcie dobry duch tutaj zagościł! Niech to zaspane miasto wreszcie zbudzi się ze snu; stało się sypialnią między Tbg a Kolb!

 56. To w niesypialniach TBG i KOLB też szczelają ? Może w Rzeszowie ,Wawie ,Poznaniu itd. też, oświećcie Luberowe Turki ciemny nowodębski lud.

 57. Z tym strzelaniem i obstawianiem kompromitacji -TURKI 2013 to przedwyborcze proboszczowe wazeliniarstwo.Boże chroń miasto przed TURKAMI i armatami.

 58. TURKI '13 w mieście mocnych wrażeń – po raz pierwszy na terenie miasta ! – i mówią że Turki się nie rozwijają ! jak to nie !:D

 59. Starsi ludzie pamiętają, jak strzały wielkanocne oddawano bezpośrednio w kościołach, strzelając z pistoletów ślepe mi nabojami wprost w sufit oraz ze specjalnych moździerzy Z czasem władze kościelne zabroniły takich eksperymentów, obecnie zaś z rozporządzenia władz polskich wszelkie strzały tego rodzaju są zabronione, ku zmartwieniu Kurpików, którzy w ogóle lubili strzelać .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here