Relacja z 3 Nowodębskiego Biegu Żołnierzy Wyklętych! Zobacz film i zdjęcia!

1

100 biegaczek i biegaczy z Nowej Dęby, Tarnobrzega, Rzeszowa, Zamościa i innych miejscowości, wzięło udział w III Nowodębskim Biegu Żołnierzy Wyklętych.

Fot: Magdalena Wilk Fior

To wydarzenie patriotyczno-sportowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje coraz lepszą opinię zarówno w środowisku biegaczy jak i kibiców. I nic dziwnego gdyż na miejscu wydarzenia nie tylko obecny jest duch sportowej  rywalizacji, ale przede wszystkim poczucie wspólnoty w godnym świętowaniu Dnia Żołnierzy Wyklętych.  Żołnierzy, którzy jak podkreślali organizatorzy, złożyli swoje życie na ołtarzu walki o wolną Polskę: – Oni nie byli żadną „bandą”. Byli polskimi żołnierzami, polskimi bohaterami którzy oddali swe życie w walce z komunistycznym okupantem – mówił  przed otwarciem zawodów Marek Ostapko, prezes Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd.

Jak podkreśla Wojciech Bulanowski z nowodębskiej  POGONI  celem imprezy jest przywrócenie pamięci i prawdy o bohaterach podziemia niepodległościowego – Takimi inicjatywami chcemy przywrócić im godne miejsce w naszej historii, bo komuniści nie tylko pozbawili ich życia ale również prawdy i pamięci o nich – mówi Bulanowski.

 

Relacja filmowa z III NBŻW

Autor: Jacek Lubera

Zawody odbyły się na terenie nowodębskiego zalewu. Bieg był podzielony na dwa dystanse. Krótszy wyniósł 1963 metry. Liczba ta nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Dłuższy dystans to 6000 metrów.  Dla uczestników biegu przygotowano specjalnie zaprojektowane na te okazje medale w kształcie liścia dębu z głową wilka na środku. Medale metalowe zostały wykonane dzięki wsparciu Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji za co podziękowania składamy na ręce dyrektora SOSiR p. Adama Szurgocińskiego. Medale z tworzywa sztucznego zostały zakupione ze środków prywatnych organizatorów. Ponadto dzięki uprzejmości dyrektora Adama Szurgocińskiego każdy zawodnik otrzymał bezpłatne karnety na nowodębski basen.

W tym roku, dzięki wsparciu ze środków budżetowych Gminy Nowa Dęba bieg zyskał profesjonalną oprawę w postaci specjalnej bramy startowej z elektronicznym pomiarem czasu. Każdy zawodnik otrzymał chip dzięki któremu czas jego biegu był dokładnie zmierzony przez system komputerowy. Taka brama zdecydowanie ułatwia organizacje tego typu sportowych wydarzeń, oraz zapewnia dokładność wyników. Za wsparcie dziękujemy burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi, który objął również Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem, a którego podczas biegu reprezentował jego zastępca p. Leszek Mirowski. W tym miejscu podziękowania pragniemy również złożyć podziękowania dla Strażników Miejskich pełniących służbę w tym dniu, za zabezpieczenie trasy biegu i zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom.

Zwycięzcy Biegu otrzymali nagrody książkowe i gry edukacyjne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzięki wsparciu IPN w pakiecie startowym znalazły się również broszury na temat Żołnierzy Wyklętych oraz wpinki z ryngrafem niezłomnych.
Ponadto najlepsi biegacze zostali udekorowani specjalnymi statuetkami przygotowanymi na te okazje przez Patrona Honorowego biegu  Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, którego podczas zawodów reprezentował radny powiatowy p. Wojciech Gruszka.

Dzięki ofiarności sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Tarnobrzegu i Spółdzielni Inwalidów Zjednoczenie w Nowej Dębie dla biegaczy i kibiców przygotowaliśmy pyszną grochówkę, której dla nikogo nie zabrakło.

Do pomocy włączyli się również uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie za co dziękujemy pani dyrektor Janinie Luberze.

Dziękując wszystkim za wsparcie i udział w wydarzeniu, już dziś pragniemy państwa zaprosić na kolejną edycje Nowodębskiego Biegu Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się za rok! Do zobaczenia!

> GALERIA ZDJĘĆ <<<

WYNIKI III NOWODĘBSKIEGO BIEGU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

kat. OPEN – DYSTANS 1963 m

 1. Dominik Wdowiak
 2. Rafał Czachor
 3. Wiktor Hałka

Wszystkie wyniki  tej kategorii wraz z pomiarem czasu: https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgYmh3Ti1wb1pBd3M/view

kat, KOBIETY – DYSTANS 1963 m

 1. Karolina Smolarczyk
 2. Klaudia Zięba
 3. Zuzanna Milczanowska

Wszystkie wyniki tej kategorii wraz z pomiarem czasu:

https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgR1Z3U2lnUExjX0U/view

 

kat. MĘŻCZYŹNI – DYSTANS 1963 m

 1. Dominik Wdowiak
 2. Rafał Czachor
 3. Wiktor Hałka

https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgbEdyWTRVdk5JYXM/view

kat. OPEN – DYSTANS 6000 m

 1. Mariusz Turczyn
 2. Jurand Dul
 3. Kamil Piórek

Wszystkie wyniki tej kategorii wraz z pomiarem czasu:

https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgVzQ3S1lxYTJGVWM/view

kat. KOBIETY – DYSTANS 6000 m

 1. Anna Łuszczyc
 2. Iwona Szczur
 3. Magdalena Iskrzycka

Wszystkie wyniki tej kategorii wraz z pomiarem czasu:

https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgeERva1B4RThncVE/view

 

kat. MĘŻCZYŹNI – DYSTANS 6000 m

 1. Mariusz Turczyn
 2. Jurand Dul
 3. Kamil Piórek

Wszystkie wyniki tej kategorii wraz z pomiarem czasu:

https://drive.google.com/file/d/0Bx3lPG2wm5xgbEdyWTRVdk5JYXM/view

 

Organizatorzy: Stowarzyszenia Pogoń Nowa Dęba i Przyjazny Samorząd

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here