Prezentacje Zespołów Obrzędowych „Cztery Pory Roku”

33

26 października 2014r. w sali widowiskowej SOK odbyły się kolejne Prezentacje Zespołów Obrzędowych z cyklu „Cztery Pory Roku”. W tegorocznym przeglądzie wystąpiły znakomite grupy z naszego regionu, najliczniej reprezentowany był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie: ZPiT „Lesiaki” przedstawił „Zabawy i tańce lasowiackie na klepisku”, a Zespół Obrzędowy „Mazurzanie” obrzęd pt. „Okrężne”. Teatr obrzędowy z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie zaprezentował widowisko z cyklu „Co tam słychać u Bartosów” pt. „Babskie rządy w chałupie u Bartosów”. Z kolei Zespół Obrzędowy „Górniacy”, działający przy Centrum Kultury Wsi w Kolbuszowej Górnej przygotował widowisko pt. „Pogrzeb babki Walerki”. Największy aplauz licznie zgromadzonej widowni wzbudził obrzęd kiszenia kapusty przedstawiony przez zespół „Jamniczanki” z Jamnicy, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Grębowie.
Zespoły obrzędowe prezentują regionalne zwyczaje związane z życiem codziennym, obchodami świąt, uroczystościami rodzinnymi. Spełniają wiele pozytywnych funkcji, przede wszystkim zwiększają zainteresowanie kulturą ludową, zaspokajają potrzebę przeżyć estetycznych i są istotnym elementem tożsamości regionalnej. Jest to niezwykle ważne, aby te zwyczaje nie zaginęły, lecz były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Każdy zespół prezentujący się na scenie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz „lasowiackie serce”, wykonane z drewna przez nowodębskiego artystę – p. Piotra Adamczyka.

ŹRÓDŁO: Samorządowy Ośrodek Kultury

33 KOMENTARZE

 1. No …… dotarło do mnie że mieszkam na WsI …. ale to chyba nic złego , większość z nas pochodzi ze wsi, w większości z nas grają te same chłopskie nuty. Jakkolwiek staralibyśmy się przykryć atłasami słomę, która wyłazi nam z butów, rozpylić litry perfum, to nie zniszczymy tego swojskiego zapachu wsi. Im szybciej zaakceptujemy tego chłopa w nas, tym szybciej będziemy szczęśliwi. A 17 milionów Polaków nie może się mylić …. heh

 2. Czy zauważyli Państwo internauci zachowanie właściciela portalu pana Marka O??????—- .Gdy coraz bliżej wyborów przymilamy się coraz mocniej mieszkańcom wsi.

  • mnie niestety nie jest wesoło jak czytam te głupoty „wesoło mi”, człowieku ty to się na psychiatryk nadajesz, najlepiej z tym twoim burmiszczem

  • Wcale sie nie dziwie ze ci nie WESOLO ,ale glupka to ty walisz bo widac ze ci moje gowno walnelo w potylice

  • Mam wrażenie że ten/ta wesoło mi pracuje u burmiszcza i ten zakazuje temu czemuś wypisywać takie bzdety.

  • @wesoło mi,po co z niektórymi polemizować.Jako odchód ludzki nie stanowią partnerów do jakiejkolwiek dyskusji.

  • Do ” @do wesoło mi”Widzisz,mimo że ten/ta pracuje u BURMISTRZA i mimo zakazu,nie obawia się pisać.

 3. Cytat: Kryteriami, które wzięto do metodologii oceny były: dochody i wydatki ogółem w przeliczeniu na 1 mieszkańca; dochody własne i wydatki inwestycyjne; udział dochodów własnych w dochodach ogółem, a także udział dochodów inwestycyjnych w dochodach i wydatkach ogółem. Dwie kolejne kategorie to udział liczby pracujących w ogólnej liczbie mieszkańców oraz liczba podmiotów gospodarczych przypadających na 100 mieszkańców. Kapituła do metodologii włączyła także saldo dochodów i wydatków ogółem na 1 mieszkańca.

  Zaskakujące jest, że kryterium w rankingu nie był poziom zadłużenia gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca, bądź też indywidualny wskaźnik zadłużenia jst o którym mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych.

  To tak jakby w piłce nożnej kolejność w tabeli ustawiać tylko na podstawie liczby strzelonych bramek nie uwzględniając wcale liczby straconych bramek. Nowa Dęba strzeliła 10 bramek, ale straciła 20. Jej bilans zatem to (-10). Inna gmina strzeliła tylko 5 bramek, ale nie straciła żadnej. Ma więc bilans +5. I kto w takim razie jest lepszy?

  • A wiecie, które miejsce zajęła Gmina Nowa Dęba w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich w 2014? OSTATNIE

  • @Nabuchodonozor,łżesz pod dyktando M.Ostapko.Nad wyraz miarodajny podajesz wynik, gdzie jako burmistrz Nowej Dęby umieszczony jest Józef Czekalski.Gdzie od miejsca 87 czyli wg.Ciebie ostatniego jest jeszcze obok Nowej Dęby ,równolegle,kilkadziesiąt gmin.Nie poszła tam gminna kasa to i ranking wypada cieniutko.O kant tyłka rozbić Twoje sensacje.

  • Wedle tych wszytskich opłacanych za kasę podatników „rankingów” to Polska jest TYGRYSEM EUROPY. Dlaczego więc każdy ucieka na zmywak?
   Burmistrz Czekalski też kupował „nagrody” i „dyplomy” przed wyborami. I co to dało? Jeśli jest tak pięknie to dlaczego ludzie z Dęby uciekają??? Każdy plebiscyt można kupić. W konkursie Związku Powiatów Polskich Nowa Dęba była na ostatnim miejscu. Wiesio z Zygmuntem nie kupili wyniku? Brakło kasy???

 4. Tłuszcza nawet pod tematem skansenowym o wyborach prawi , nie wie tylko że obojętnie który wygra to i tak ich będzie strzygł … heh

 5. Pa Ordon, pa Wolanin, pa Mroczkowa, pa Sudoł, pa Gołębiorze, pa Działacze – Związkowcy, pa Twórcy – Nigdynieistniejącej – Potęgi – Dezametu, pa Nauczyciele – Postkomuniści. Żegnam się z Wami, bo czeka mnie daleka szczęśliwa droga. Szczęśliwa, bo daleka od Was.

  Na pożegnanie esencjonalny cytat z powyższego artykułu, dający wyobrażenie o wzorcach kulturowych, które jako miejscowa elita forujecie od kilkudziesięciu lat w tym nieszczęśliwym mieście.

  „(…) przedstawił „Zabawy i tańce lasowiackie na klepisku”, (…) zaprezentował widowisko (…) pt. „Babskie rządy w chałupie u Bartosów”. Z kolei (…) przygotował widowisko pt. „Pogrzeb babki Walerki”.

  Największy aplauz licznie zgromadzonej widowni WZBUDZIŁ OBRZĘD KISZENIA KAPUSTY przedstawiony przez zespół „Jamniczanki” z Jamnicy (…)”.

  • Pan Ordon Pan Wolanin Pani Mroczek Panstwo Nauczyciele i pozostali daja ci na droge swoje blogoslawienstwo JEDZ JAK NAJDALEJ

 6. Wedle tych wszytskich opłacanych za kasę podatników „rankingów” to Polska jest TYGRYSEM EUROPY. Dlaczego więc każdy ucieka na zmywak?
  Burmistrz Czekalski też kupował „nagrody” i „dyplomy” przed wyborami. I co to dało? Jeśli jest tak pięknie to dlaczego ludzie z Dęby uciekają??? Każdy plebiscyt można kupić. W konkursie Związku Powiatów Polskich Nowa Dęba była na ostatnim miejscu. Wiesio z Zygmuntem nie kupili wyniku? Brakło kasy???

  • Ale pieski ujadają,ale pianę z pyska toczą.Białej gorączki dostają na słowo W.Ordon.
   To tylko potwierdza fakt że boicie się wygranej W.Ordona.A wygra wybory.To potwierdza fakt jak bezrozumne jest Wasze ujadanie.

  • Któś-u, zrobiłeś przerwę w cugu i masz chwilkę na pisanie postów. Aby uspokoić sumienie, które Cię dręczy po alkoholowych rauszach, plujesz na wszystkich dookoła. Swoje lęki personalizujesz w zwolennikach Ratusza i obwiniasz o swoje życiowe niepowodzenia. Pamiętaj bez pomocy psychologa nie wyzwolisz się z choroby gnębiącej Ciebie i Twoją rodzinę. Nadal trzymam kciuki, abyś dał sobie radę.

  • I jak zwykle żal ci dupsko ściska,aż przyjemnie poczytać jak Cię skręca.Nerwy,nerwy,nie bierz więcej psychotropów bo utyjesz.
   A teraz z innej beczki.Od mojej rodziny to trzymaj się z daleka,złamasie kutany.Ja Twoich bliskich nie obrażam i nie wciągam w personalne rozgrywki,więc i Ty moich bliskich również nie obrażaj,łachu.

  • @Automatyczny Radiokompas.Tak dla Twojej wiadomości bezrozumny człowieczku.
   Piję, bo piję. Piję, bo lubię. Piję, bo się boję. Piję, bo jestem obciążony genetycznie. Wszyscy moi przodkowie pili. Pili moi pradziadowie i dziadowie, pił mój ojciec i piła moja matka. Nie mam ani sióstr, ani braci, ale jestem pewien: gdyby byli na świecie, wszystkie moje siostry by piły i wszyscy moi bracia również by pili. Piję, bo mam słaby charakter. Piję, bo coś mi się przestawiło w głowie. Piję, bo jestem zbyt spokojny i chcę się ożywić. Piję, bo jestem nerwowy i chcę ukoić nerwy. Piję, bo jestem smutny i chcę rozweselić duszę. Piję, bo jestem zbyt normalny i potrzebuję odrobiny szaleństwa. Piję, gdy coś mnie boli i chcę ukoić ból. Piję z tęsknoty za kimś. I piję z nadmiaru spełnienia, kiedy ktoś przy mnie jest. Piję, kiedy słucham Mozarta i kiedy czytam Leibniza. Piję, kiedy wypijam pierwszy kieliszek, i piję, kiedy wypijam ostatni kieliszek, wtedy piję tym bardziej, ponieważ ostatniego kieliszka nie wypiłem nigdy.Zadowolony?

 7. Dlaczego nie napiszecie, że Nowa Dęba zajęła OSTATNIE MIEJSCE w rankingu obiektywnej organizacji jaką jest ZWIĄZEK POWIATóW POLSKICH?? CENZURA??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here