Rządowy program 'Mieszkanie plus’ rusza w Nowej Dębie

11

Około 30 mieszkań na wynajem może w najbliższym czasie powstać w Nowej Dębie w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. To efekt listu intencyjnego podpisanego dziś przez władze miasta i BGK Nieruchomości S.A. – Realizacja programu Mieszkanie plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki – podkreślali zgodnie przedstawiciele samorządu i spółki odpowiedzialnej za pilotażowe inwestycje.

     List intencyjny, podpisany 12 października 2016 roku, zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanej przez miasto Nowa Dęba i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie plus.

     – W programie Mieszkanie plus stawiamy na partnerskie relacje i zaufanie we współpracy z samorządami. Od początku deklarowaliśmy pełną otwartość i elastyczność w podejściu do indywidualnych potrzeb poszczególnych społeczności lokalnychprzekonywał Grzegorz Muszyński, doradca zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Nowa Dęba to jedna z pierwszych gmin, które zwróciły się do nas z prośbą o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem. W krótkim czasie dokonaliśmy wstępnej oceny i przygotowaliśmy list intencyjny, otwierający drogę do dalszej współpracy.

     Na wskazanej przez miasto Nowa Dęba działce, wielkości 0,27 ha, może powstać około 30 mieszkań na wynajem. Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.

     Cieszy mnie zaangażowanie rządu pani premier Beaty Szydło w realizację programu Mieszkanie plus. To duża szansa dla młodych rodzin z dziećmi i tych, które te dzieci planują, na zamieszkanie w warunkach stwarzających im szansę na stabilny rozwój. To także szansa dla nowodębskiego przemysłu: dzięki mieszkaniom osiedlą się w naszym mieście młodzi ludzie z dobrymi kwalifikacjami, tak potrzebni rozwijającym się firmom w podstrefie Nowa Dęba i Chmielów – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. – Jest nadzieja na pierwszy blok z mieszkaniami na wynajem w naszym mieście po 24 latach. Będę z niecierpliwością oczekiwał na wdrożenie do realizacji naszego zgłoszenia, a dodać chcę, że to nie jedyny teren, który w dalszej kolejności chętnie przekażemy na realizację tego potrzebnego Polsce i Nowej Dębie projektu.

     Inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

Zdjęcia: Urząd Stalowa Wola
Tekst: UMiG

11 KOMENTARZE

  1. A czy będzie program dla tych którzy się zadłużyli np. na budowę domu i gmina dobija ich podatkiem od nieruchomości???? jakaś obniżka podatku ????

  2. „To także szansa dla nowodębskiego przemysłu: dzięki mieszkaniom osiedlą się w naszym mieście młodzi ludzie z dobrymi kwalifikacjami…” – czyli będzie jakaś selekcja np. ocena z przedmiotu Wytrzymałość Materiałów? Tak wynika ze słów naszego Burmistrza.

    • Na takiej samej zasadzie przyjmowani zostawali uchodźcy do Niemczech – A.M. myślała, że będą pracować i będą mieli kwalifikacje, a wyszło jak wyszło…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here