SOJUSZNICZA WSPÓŁPRACA W NOWEJ DĘBIE ROZPOCZĘTA

13

 Na poligonie w Nowej Dębie rozpoczęło się wspólne polsko-amerykańskie szkolenie. Tym razem szkolenie rozpoczynają jednostki wojsk powietrznodesantowych i zmotoryzowane.

Przez trzy miesiące będą razem szkolić się polscy żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz amerykańscy z 2 Regimentu Kawalerii i 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty. „Zasadniczym celem ćwiczenia jest doskonalenie sojuszniczej współpracy w zakresie prowadzenia działań przez wojska powietrznodesantowe na współczesnym polu walki. Będą one też stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między żołnierzami naszych armii” – podkreślał w otwierającym szkolenie przemówieniu dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks.

W imieniu zagranicznych żołnierzy głos zabrał kapitan Kaleb Blankenship, dowódca Team Palehorse jak nazwane zostało amerykańskie zgrupowanie.  „Jesteśmy podekscytowani możliwością pracy z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej ramię w ramię podczas ćwiczeń w polu, strzelań i operacji powietrznodesantowych przez następne trzy miesiące” – zapewniał dowódca amerykańskiego pododdziału. Amerykański dowódca podkreślił także, że to kolejny etap budowy coraz bardziej efektywnych dróg prowadzenia operacji wojskowych.

Szkolenie podzielone zostało na trzy etapy, z których każdy będzie rozgrywany na innym poligonie. Przez pierwszy miesiąc Polacy i Amerykanie będą doskonalić swoje umiejętności w Nowej Dębie, następnie przeniosą się do Wędrzyna a na koniec zawitają do Drawska Pomorskiego. Plan zgrupowania wypełniają zajęcia taktyczne oraz strzelania amunicja bojową. W tym roku oprócz amerykańskich spadochroniarzy żołnierze „Czerwonych Beretów” będą mogli także doskonalić zasady współdziałania z sojuszniczymi wojskami zmotoryzowanymi. Kompania 2 Regimentu przywiozła do Polski 20 kołowych transporterów Stryker w kilku wersjach.

Tekst: kpt. Marcin Gil

Zdjęcia: Mariusz Bieniek

13 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here