Spotkanie profilaktyczne w nowodębskich szkołach średnich

7

26-11-2011r.


W poniedziałek 21 listopada 2011 r. gościliśmy na spotkaniu w nowodębskich szkołach – Zespole Szkół Nr 1 i Zespole Szkół Nr 2 – Dariusza Góralczyka „Daro” i Marcina Tyburczego „Kryzys” ze Stowarzyszenia „Arka Noego” zajmującego się profilaktyką uzależnień, którego temat brzmiał „STOP NARKOTYKOM, ALKOHOLOWI I PRZEMOCY”.

Zapraszając Marcina i Darka chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że nie warto podejmować ryzyka używania różnych „wynalazków” – mam na myśli głównie narkotyki i alkohol. Oczywiście nie wystarczy stanąć przed młodzieżą i mówić, że jest to złe, gdyż dziś młodzież potrzebuje namacalnych dowodów, stąd zaproszenie tych młodych ludzi, którzy wcześniej dokonali złego wyboru i dopiero wiele dramatycznych chwil z ich życia pozwoliło im przezwyciężyć te problemy. Ale czy musiało do nich dojść ………………… ? Chcieliśmy, aby na to pytanie każdy ze słuchaczy odpowiedział sobie sam. – mówi Wojtek Bulanowski z SKF „POGOŃ”.

Marcin i Darek poza opisami tego czego doświadczyli na „własnej skórze” zaprezentowali również koncert muzyczny, którego słowa i przekaz wykonywanych utworów ściśle były związane z wydarzeniami ich życia.

Spotkanie to było okazją do poznania brutalnej prawdy o uzależnieniach i przemocy o której mało mówi się w mediach zwłaszcza wtedy, gdy młody człowiek po raz pierwszy wpada w ich „sidła”.

Zachęcali oni młodzież do refleksji nad poruszaną tematyką spotkania, do przeciwstawiania się wszystkiemu co prowadzi do uzależnień.

Używając muzyki oraz historii z ich życia opowiedzieli jak niebezpieczne i tragiczne w skutkach mogą być przygody z narkotykami, alkoholem oraz przemocą.

Młodzież aktywnie brała udział we wszelkich tematach poruszanych przez Marcina i Darka, a pozytywnym akcentem był fakt, że po zakończeniu prelekcji wielu z nich osobiście pożegnało się z wymienionymi licząc na kolejne spotkanie, niejednokrotnie zaznaczając, że „tak zawsze powinny wyglądać zajęcia z profilaktyki”.

-Spotkania te utwierdziły mnie, że w Nowej Dębie mamy świetną młodzież, a rolą nas – dorosłych jest stwarzanie im możliwości poznania zagrożeń, które mogą spotkać na swojej przyszłej drodze i nie możemy mówić, że nie dotyczą one Nowej Dęby, gdyż dzieci na pewnym etapie życia wyjeżdżają lub mogą wyjechać do tych miejscowości gdzie jest ich sporo, dlatego uważam, że takie spotkania mają i będą miały sens, stąd chcemy i będziemy je wspierać” – mówi Tomasz Licak z Drużyny WOPR Nowa Dęba.


Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „POGOŃ” przy wydatnym współudziale komisji ds. profilaktyki uzależnień Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Dębie oraz Dyrekcji obydwu Szkół.

SKF POGOŃ7 KOMENTARZE

  1. w lewo , czy w prawo?
    Tu napominanie młodzieży o rozwagę i podejmowanie mądrych decyzji.

    Z drugiej strony promocja ,,ARTYSTY" co gra w zielone, opowiada o Lolkach i paprotkach.
    o co kaman brygado R odpowiedz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here