Stanowisko Rady Powiatu Tarnobrzeskiego w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

46
Zrzut ekranu z transmisji sesji. Źródło transmisji, Powiat tarnobrzeski

Poniżej zamieszczamy treść uchwały intencyjnej przyjętej przez radnych powiatu tarnobrzeskiego na ostatniej sesji.

 

„Rada Powiatu Tarnobrzeskiego zebrana na XLIII Sesji w dniu 23 marca 2023 roku popiera uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 marca 2023 roku w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II był i pozostanie dla Polaków, a także milionów ludzi na całym świecie przewodnikiem duchowym, świadkiem wiary  i wielkim autorytetem moralnym.

Ci, którzy mieli okazję z nim rozmawiać świadczą, że zawsze uważnie słuchał i bardzo chciał zrozumieć swojego rozmówcę.

12 marca 2000 roku Jan Paweł II  wyznał Milenijne „mea culpa”- przeprosił za wszystkie grzechy, jakie w swojej liczącej 2000 lat historii popełnił Kościół.

W  Osobistym Testamencie opublikowanym 7 kwietnia 2005 roku ,   5 dni po Jego  śmierci napisał.

„ Wszystkim dziękuję, Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także  o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności.”

Czyż trzeba więcej aby uszanować Jego człowieczeństwo, pokorę, wielkość dokonanych dzieł i dowiedzioną w wieloletnim procesie świętość.

Stanisław Wyspiański ustami bohatera literackiego Stańczyka w „Weselu” mówi:

„Znam ja, co jest serce targać gwoźdźmi, co się w serce wbiły,  biczem własne smagać ciało, plwać na zbrodnie, lżyć złej woli,    ale Świętości nie szargać, bo trza, żeby święte były,    ale Świętości nie szargać ; to boli”.

Rada Powiatu Tarnobrzeskiego wyraża sprzeciw  wobec wszczynania awantury, z udziałem Osoby Św. Jana Pawła II, Osoby nie mającej już możliwości obrony, awantury burzącej spokój życia społecznego i Kościoła.”

46 KOMENTARZE

 1. No i widzicie jak jotpe dwa dzieli społeczeństwo. Wy tego nie widzieliście jak go chronili gdy zostawał śnietym, aby nikt nie miał do powiedzenia w kwestii pedofili i innych skandali w Watykanie? Żeby tylko KK w Polsce miał spokój i posłuszeństwo, ogromne pieniądze, oraz majątki i ziemie, nietykalność i poważanie w biznesmenach politykach.

  • Musisz wziąć pod uwagę, że takie rzeczy narażają jedynie na śmieszność. Skoro sprawa jest czysta i nic nie wiedział to co to za problem, by kościół odtajnił akta z tego okresu? W ogóle czemu są utajnione? Pytanie za 100 punktów. Tworzenie jakichś ustaw czy tego typu rzeczy jest zbędne i nie wnosi absolutnie nic do tematu.

  • koleś po zawodówce wypomina nieuctwo innym, a każdy jego wpis to beka z niego…

 2. Kiedyś też były ustawy tylko popiersia się zmieniły. Co to za świętość, której trzeba bronić ustawą? BTW co miesiąc prawie 20k za takie coś wpada, gratki!

 3. Do słusznej obrony potrzeba mądrych ludzi, którzy nie powtarzają głupoty swoich oponentów

  Z tym Wyspiańskim to polecieli…

 4. napawde nikt znwas nie byl dumny z JANA PAWLA II? Te tlumy na spotkaniach gdziekolwiek sie pojawil nic wam mowia? Na calym swiecie nazywali Go NASZYM PAPIEZEM, tylko wam sie nie POdoba.

  • Jutro o godz. 13 wiesiek w przebraniu diabla bedzie przewodniczyl procesji z jednego Kosciola do drugiego

  • A gdzie te zasady, które głosi kościół? Gdzie milość do bliźniego? Gdzie obrona i ochrona słabszych? Gdzie te wszystkie wartości się podziały? A potem się dziwują, gdy widzą, że ludzie masowo odchodzą od kościoła i nadal się głową dlaczego tak się dzieje…

  • Nie można być teraz dumnym, to o czym piszesz to słusznie minione czasy.
   Faktycznie, wielka duma z kielbasy, walensy i papy. Tak się śmieję że zajady mi się odnowiły. Taki zaścianek polski na świecie.

 5. Ale obiecanki, choć wie że to łgarstwo, to by słuchał cały czas…

 6. Pedofile to pedofile i tyle w temacie. W więzięniu wiedzą co z nimi robić. Utrudnianie postępowania, tuszowanie przestępstwa i reszta to współudział, który też jest karalny ale nie w tutaj. Ciekawe jak by wam dziecko ruszyli. To jest trauma na całe życie.

  • A co z redaktorkiem z tv który prowadził 5-10-15 też się ”zabawiał”, itp itd. Widzisz pedofili w KK, a pod nosem (w gminie, szkole, klubie) to już nie. Ksiądz to też człowiek, taki sam grzesznik jak i my. To że jest wyświęcony nie czyni go świętego. Ponadto pamiętajmy że wrogowie KK (komuniści, hitlerowcy, masoni) wysyłali do seminariów swoich aktywistów. A też i podpadziochów i zboków w zamian za darowanie kary, bądź zatuszowanie sprawy. A poza tym jest takie Polskie powiedzenie – „O ZMARŁYCH TYLKO DOBRZE”

  • Każdy tego typu czyn bez względu na zawód człowieka, który się go dopuszcza jest obrzydliwy. Jednak ze strony duchownych boli bardziej z wiadomych przyczyn. Z ambon głoszenie zasad, miłości wobec bliźniego, ochrony słabszych i wzajemnego szacunku, a jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze tak to wygląda.

   „Ponadto pamiętajmy że wrogowie KK (komuniści, hitlerowcy, masoni) wysyłali do seminariów swoich aktywistów” – w takim razie co to za problem usuwać ze stanu duchownego takie jednostki i wysyłać przed oblicze sądu? Mam domniemywać, że masoni rządzą kościołem jako instytucją i stąd pasywność w tym tamcie? Serio?

   Takie przypadki z pewnością się zdarzały, ale nie zwalaj całego tego zła, które tam się dzieje na wrogów kościoła, bo to jest nie na miejscu.

   „Ksiądz to też człowiek, taki sam grzesznik jak i my” – zgadzam się, ale niestety wiele osób z księdza robi kogoś wielkiego. Tacy ludzie za bardzo się wczuwają i zdecydowanie brakuje im zdrowego myślenia i podejścia do życia i w sumie do wszystkiego.

   Ktoś taki gotów stwierdzić, że to dziecko uwiodło księdza i zaciągnęło do łóżka.

   Ksiądz to tylko człowiek. Taki sam jak kasjer, trener personalny czy hodowca tulipanów, więc nie ma co robić z człowieka Boga lub kogoś z super mocami.

 7. „W dymach bijących z wojny (polsko-polskiej) próbują uwędzić sobie swoje półgęski ideowe”.
  Na tragedii smoleńskiej, przez Krakowskie Przedmieście do władzy. Na JP2 do jej utrzymania.
  „politycy” nie pogłębiajcie podziału Polaków, wara wam od wiary!

  • Będą pogłębiać, gdyż na tym właśnie polega polityka. Im ludzie bardziej skłóceni i zajęci na wojowaniu między sobą tym politykersi mają czas na kręcenie kolejnych wałków. Typowa zabawa w dobrego i złego policjanta, a wszyscy tam są po jednych pieniądzach. Divide et impera.

 8. Skoro Stanowski na Kanale Sportowym robi Sutrykalia o kwiatkach w dolnośląskim samorządzie, to może Sudokalia siadłyby tutaj?

  • Stanowski jest zerem. Strasznie śliski typ. Jeśli chce kogokolwiek oceniać to najpierw powinien się zainteresować tym co wyczyniają jego kolesie, ale o tym oczywiście niedobra przypominać i mówić, bo komu to potrzebne, nie? :)

 9. Wybory ida i wojna o JPII jest czescia tego. Kazdy ma swoj rozum i kazdy ma prawo do swojego zdania. Jezeli ktos uwaza ze tuszowal pedofilie ok, jezeli nie tez ok….. nie ma po co ustaw jakichs przedziwnych robic. No chyba zeby ksiedzu sie przypodobac to walnie pare slow z ambony na kogo glosowac a ciemnota pojdzie z kartkami do urn:)

  JPII jus sie nie obroni takze wart to sprawe zamknac a nie bic piane o glosy:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here