Święta z Sagittariusem. O zbliżającym sie koncercie rozmawiamy z liderem zespołu.

2

Sagittarius Blues Group, który 4 lata temu w koncercie świątecznym w Nowej Dębie powrócił do działalności, zebrał swoje najlepsze piosenki i nagrał nowy album. 27-ego grudnia w Karczmie Jorgula odbędzie się koncert świąteczno-noworoczny ze świeżym okolicznościowym maxi-singlem.

Minęły 4 lata od reaktywacji. Co się przez ten okres u Was działo?

sagittarius 2015 1
Sagittarius po wielu latach znów w Staszowie

Robert Lubera: Paczka czterech starych kumpli po latach rozłąki, jak w komedii Blues Brothers, wsiadła do busa wypełnionego sprzętem i ruszyła w kraj. Lata robią swoje – na trasie pokazujemy sobie w telefonach zdjęcia z wnuczkami, czasem rozmawiamy o zdrowej kuchni, jest wiele śmiechu. Zagraliśmy całe mnóstwo koncertów i najcześciej, niezależnie czy był to Wrocław, Toruń, Drawsko czy Giżycko, spotykaliśmy kogoś z naszego regionu – a bardzo często samych Nowodębian.

Nowy album nosi nazwę „30”. Ta liczba jest dla Was rodzajem symbolu?

Mamy rocznicę 30 lat od występu na Festiwalu w Opolu. Zaczęliśmy grać w szarych latach komuny, które paradoksalnie miały pewną dobrą cechę – młodości nie spędziliśmy przed komputerem. Z tego czasu pochodzą nasze liczne muzyczne przyjaźnie. Jedną z nich jest Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa, który gościnnie pojawi się na albumie „30”. Pierwszy raz zagraliśmy razem w Brodnicy w 1986 r. Na płycie usłyszymy także Rzeszowianina Michała „Śrubkę” Jurkiewicza – na organach Hammond`a. Michał, oprócz współpracy z Grzegorzem Turnauem, Ewą Bem czy Zbigniewem Wodeckim, znany jest w internecie jako zagożały fan kolejnictwa. Ma w pamięci chyba wszystkie rozkłady wszystkich pociągów w kraju, łącznie z typami lokomotyw i wagonów. Ostatni z gości to Wojciech Klich – gitara w starym Ziyo i w zespole Ani Wyszkoni.

sagittarius 2015 2
Koncert w Zakopanem

 Łączy Was pewna lokalna wspólnota pochodzenia. Czy istnieje coś takiego jaka miejscowa szkoła blues`a i rock`a?

Nie jestem historykiem ( śmiech ), ale coś jest na rzeczy. Już od Nalepy południowy wschód kraju miał swoje określone brzmienie. Wielu ludzi mi mówiło, że gitarzyści z Nowej Dęby, Mielca, Rzeszowa i Tarnowa, a wielu ich stąd wyszło, mają wspólny „mood”, nastrój, emocjonalność. Zresztą nie tylko się widujemy towarzysko, ale często razem gramy. Na pewno na brzmienie wpływają też realizatorzy nagrań. Leszek Łuszcz pracujący z nami nad „30” – ogólnopolska sława w tej dziedzinie – nadał brzmienie wielu świetnym polskim płytom. Związki z Nową Dęba miał już kiedyś przez Andrzeja Paprota i Dariusza Babiarza, miksując album nowodębskiego KofiRock w 2005 r. Do „30” podszedł bardzo niesztampowo. Myślę, że naszych fanów brzmienie krążką poztywnie zaskoczy.

Kto słucha Sagittarius`a? Pokolenie, które pamięta Was z początków działaności, czy raczej młodsi amatorzy blues`a i rock`a?

Sympatyczną tajemnicą tych piosenek, jest to, że reagują na nie emocjonalnie trzy pokolenia naszych słuchaczy na koncertach. Na scenie opowiadamy o Nowej Dębie, o tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstała piosenka, który za chwilę zagramy. To jest bardzo osobiste i lokalne, a okazuje się, że zrozumiałe wszędzie, gdziekolwiek pojedziemy. W dobie ramówek radiowych wykupionych przez bezlitosne zagraniczne koncerny ludzie wciąż czują potrzebę słuchania polskiej piosenki z polskim tekstem. Naszych historii nikt za nas nie opowie.

sagittarius 2015 3Koncert 27 grudnia odbędzie się w Karczmie Jorgula. Kto był pomysłodawcą tego wydarzenia – właściciel lokalu Paweł Mikołajczyk czy pomysł wyszedł od zespołu?

Pomysł był nasz, a miejsce już od dawna kusiło. Jest tam na piętrze wspaniała duża sala. A wiadomo, drewno brzmi rewelacyjnie. Na świąteczne muzykowanie nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca, niż ciepła góralska „chata” z aromatyczną polską kuchnią. Zadzwoniłem do Pawła, wypiłem z nim kawę. Po 20 minutach wszystko mieliśmy ustalone. Mam takie ogólne doświadczenie z tras, że przedsiębiorcy restauracyjni są przeważnie mocnymi miejscowymi patriotami. Tak jest też z Pawłem Mikołajczykiem. Sam, choć mieszkam w Krakowie, nigdy nie przeniosłem firmy do stolicy Małopolski, choć Kraków uwielbiam. Od każdego zagranego koncertu, sprzedanego biletu i sprzedanej płyty płacę podatek w Nowej Dębie. Mariusz, który w zespole z uwagi na swój zawód, odpowiada za wszelkie projekty graficzne, także prowadzi firmę w Nowej Dębie. W kosztownym procesie wydaniu płyty pomagają nam Nowodębianie – Ci mieszkający wciąż na miejscu, jak i „emigranci”. To jest bardzo istotne, by w środowisku doceniać rolę ludzi, którzy owocem ciężkiej prywatnej pracy chcą się podzielić, coś innym umożliwić. Z tym większą satysfakcją chcemy w rodzinnym mieście poświetować 27-ego. Wszystkich Państwa na ten koncert zapraszamy, a czytelnikom InfoNowaDęba chcę w imieniu zespołu życzyć pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szampańskiego Sylwestra.

Koncert Sagittarius Blues Group – 27 grudnia w Karczmie Jorgula. Bilety 30 zł do nabycia w lokalu. Informacja: tel. 535 560 140. Po koncercie do nabycia unikalny okolicznościowy maxi-singiel.

Album longplay „30” dostępny w drugiej połowie stycznia 2016 r. Szczegóły na https://www.facebook.com/SagittariusBluesGroup

BIO:

Sagittarius Blues Group

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_(zespół_muzyczny)

Robert Lubera

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Lubera

Andrzej Paprot

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Paprot

Sławomir Wierzcholski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sławomir_Wierzcholski

Michał Jurkiewicz

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Jurkiewicz

Leszek Łuszcz

http://www.realizator.pl/Profil/Leszek-Luszcz—dzwiek.html

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here