Szokująca wystawa w Nowej Dębie

62


\”Widzisz zbrodnie reaguj!\”, \”Ocalić wieloryby! Zabić dzieci\” czy \”Aborcja dla Polek zalegalizowana przez Hitlera\” to tylko kilka haseł znajdujących się na antyaborcyjnej wystawie \”Wybierz życie\” którą można oglądać na dziedzińcu Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie.


Każdy baner oprócz hasła zawiera fotografie przedstawiające skutki przerwania ciąży. Na zdjęciach znajdują się ludzkie płody w 10,11, czy 24 tygodniu życia.
Przedstawiane obrazy są drastyczne ale jak zapewniają organizatorzy takie właśnie mają być: – Naszym celem jest pokazanie okrucieństwa wobec mordowanych dzieci i wzbudzenie współczucia dla nich.-tłumaczy w \”Naszym Dzienniku\” Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia.

Jednak czy ta metoda walki o nienarodzonych nie powoduje negatywnych skutków u dzieci które spotykają się z wystawą? Organizatorzy twierdzą, że nie i na dowód przedstawiają analizy psychologiczne –Oglądanie zdjęć z wystawy przez dzieci w wieku poniemowlęcym, przedszkolnym, młodszym szkolnym , szkolnym i w wieku dorastania nie stanowi urazu i zasadniczo nie jest zagrażające.-twierdzi psycholog Barbara Rusiecka i dodaje .-Komentarz oraz zdjęcia jasno przekazują ideę zła, jaką jest zabijanie. Ukazuje też alternatywę dla aborcji, jaką jest przyjęcie dziecka. Opinie sporządziła dla portalu Fronda.pl


Takie obrazy można obejrzeć na dziedzińcu nowodębskiego Kościoła.

Po raz pierwszy wystawę zorganizowano w 2005 roku. Do dziś trwają spory w tym również sądowe o to czy podobne akcje powinny mieć miejsce. W wielu miastach przeciwnicy inicjatywy dokonywali zniszczeń eksponatów. Na temat wystawy chcieliśmy porozmawiać z proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie jednak nie zastaliśmy go na plebani. Do sprawy na pewno wrócimy.

/rek

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

62 KOMENTARZE

 1. Wg mnie najbardziej kontrowersyjne jest umieszczenie jako elementu wystawy portretu Adolfa Hitlera. Stanowczo zbyt duze uproszczenie tematu. Przypomina straszenie diablem przez wedrownych kaznodziejow w epoce sredniowiecza.

 2. A prawda szokuje. W dzisiejszych czsach tylko egozim i troska o siebie, wszelkie wartości giną już w śród młodych dzieci. Smutne

 3. A Ja pytam ? Czy ksiądz odbywając stosunek płciowy z parafianką stosuje kalendarzyk , jeżeli inne środki to jakie ?
  Czy nie chodzi w tej wystawie o to aby odstraszyć księży i nas ,od współżycia płciowego ukazując skutki ewentualnej aborcji ?:|
  I ostatnie pytanie, czy ktoś prowadzi statystyki ile dzieci nienarodzonych przypada na jednego księdza?
  :|
  7ka4

 4. Jestem przeciwnikiem aborcji, jedna uwazam ze forma przekazu i dobor ilustracji powinien byc bardziej wywazony. Choc wiadomo ze najbardziej szokuje brutalny przekaz…
  Kondycje chrzescijanstwa najlepiej mozna poznac po formie przekazu.

 5. Popieram każda forma w mocnym wydaniu ma służyć edukowaniu liberalnego i wybrakowanego narodu z wartosci jakim jest ŻYCIE>>>

 6. Brawo Don Q ! Powielę Twoje pytanie ! Choć i tak zapewne będzie to pytanie retoryczne . CZY KTOŚ PROWADZI STATYSTYKI ILE DZIECI NIENARODZONYCH PRZYPADA NA JEDNEGO KSIĘDZA ?! A może w kurii biskupiej znajdziemy takiego rachmistrza ?

 7. [quote]Kondycje chrzescijanstwa najlepiej mozna poznac po formie przekazu.[/quote]
  Tandetne uproszczenie. Szkoda słów…..

 8. do # 5 chill … – nie! nie i jeszcze raz [color=#990000][b]NIE![/b][/color] / jestem bardziej radykalny – człekokształtnym ZBOCZEŃCOM absolutnie – zero ''kary'' śmierci!1 – KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO – bez prawa wyjazdu na powierzchnie .. Oto jest [color=#990000]KARA…[/color] … Najokrutniejszy – pansa /Hammurabi ad. 2010…

  Innym..
  ps: sobie proszę obejrzeć Dekalog VII – Kieślowskiego – i … … …

 9. Takie wystawy mają rację bytu jeszcze tylko u nas. Przypomina to nawracanie (innowierców), które jest na rękę naszym `pasterzerzom` jako, że na takie wystawy w innych miejscach pies z kulawą nogą nie popatrzył, gdyż są tendencyjne. Śmiem twierdzić, że jeśli w/w wystawa o niskiej wartości kulturalnej… bądź kato-moralnym przekazie ukazałaby się w większym 'normalnym' mieście zostałaby zdjęta szybciej niż zawisła… Czy prawo do decydowania kobiet o własnym ciele to morderstwo?! Tylko nasz katolicki zaścianek przyjmuje jeszcze takie głodne kawałki, dlatego iż PiS`iorom to na rękę i wszechobecnym u nas radiu ma…ryja! Szcz(ęk)ść Boże!

 10. większość tych wpisów istnieje tylko dlatego,iż wasz wasze matki pedały jeeebbbaneee chodziły na religię.
  Dla tego możecie smarować w internecie,bo was nie wyskrobały zaściankowe pindy.
  A szkoda ,bo chyba powinny !!?:@

 11. #positive#
  a główka nie boli Cię czasami? Tak to jest ile zje, tyle wie… w myśl promocji z przed 15 lat 'tyle wiesz ile zjesz'

 12. @Pansa #9 znów się z Tobą zgadzam.
  @Hej #10 w większych miastach też wiszą i nikt nie zrywa
  @positive lecz się
  @ Quijote jakże by było wspaniale gdyby każdy martwił się o siebie (nic do Ciebie nie mam ale i nikogo nie bronię)

 13. Oszołomy uważają zabić wieloryba to ocalić dzieci ? Aborcja na
  świecie jest czymś powszednim, z czym kler walczy, jestem przeciwny aborcji jako podkarpacki katolik ale skutek takiej wystawy jest odwrotny ludzie przechodząc obok i przyzwyczajają się do widoku . Zatroskani codziennym życiem brakiem pracy , niespłaconym kredytem itp.zamknieci w sobie uważają że to nie ich problem. czasami tylko co bardziej wrażliwy który w domu nie ma krwawej gry komputerowej porzyga się za plakatem . A księżulo od MB w Nowej Dębie powinien pusty budynek przeznaczyć na dom dla matek z dziećmi ,a nie otaczać się murem przed wiernymi bo za niedługo będzie sam jak w więzieniu , :(
  zresztą kto dziś chodzi do kościoła jak nie musi .:|

 14. No i bardzo ciekawy temat Don Quijote poruszyłeś. Był swego czasu ksiądz w jednej z Nowodębskich parafii który miał kochankę na mieście niestety został przeniesiony do innej parafii a potem do następnej gdzie został proboszczem ale kochanka pozostała i co weekend jeździ do niego pod przykrywką że jest jego siostrą :). Co ciekawe rodzice tej dziewczyny wielcy katolicy pomimo że wiedzą że taka sytuacja ma miejsce a wiedzą bo nieraz ten ksiądz spędzał noce w ich mieszkaniu w jednym z pokoi z ich córką nic z tego nie robią więc zadam podobne pytanie co z dziećmi które zostały usunięte bo ojcem był ksiądz? I jak to jest że ludzie uważający się za wielkich katolików pozwalają na to żeby ich córka współżyły z księdzem?

 15. a ci jak zawsze pseudo myśliciele nie zauważają Głównego problemu tylko poboczne i mało wartościowe tylko po to żeby wzbudzić jakąś Kontrowersje. Kojot też je padline.- LEWAK !

 16. #21Głównego problemu -znaczy w/g Ciebie to jaki /

  #20 ksiądz deklarujac celibat powinien obciąć sobie jaja .
  Wiemy o kim piszesz, ale miłość nie jedno ma imię .ich sumienie ich brocha

 17. Kościół katolicki bardzo szybko traci zdeklarowanych członków i dlatego chwyta sie czego może aby zaistnieć w społeczeństwie. Treści z tych obrazków można normalnie przekazać dzieciakom na lekcjach religii tudzież ewentualnie innym w trakcie rekolekcji. Ale ksiądz musi pokazać takie plakaty publicznie aby zwracały uwagę ponieważ , jak wcześniej napisałam, traci wiernych a co za tym idzie, kasę. A dlaczego traci wyznawców? Bo każdy nowy dzień przynosi coraz to nowe wytłumaczenie wszystkiego co napisane we wszystkich świętych księgach, i ludzie zauważają powoli ze to co słyszą z ambony to robienie ich życia w bambuko. Jeszcze niedawno było grzechem śmiertelnym zjedzenie kawałka kiełbasy w Wigilię, a teraz proszę, już można. I zakaz zniósł człowiek…. Jest to jakiś dowód na to ze wszystko co do tej pory uczono nas , to nic innego jak wymysł ludzki na potrzeby uzurpowania sobie władzy nad ludźmi. Więc takie wieszanie takich obrazków, to nic innego jak rozpaczliwa próba zwrócenia na siebie uwagi.

 18. Gdyby kościół katolicki chciał naprawdę walczyć z tym co pokazuje na tych plakatach, to wyznawcy założyliby jakaś partię OFICJALNIE związaną z Kościołem, i można by działać na forum parlamentarnym. A tak to wygląda na wolnoamerykankę, gdzie interes każe trzymać z władzą, jaka ona by nie była.

 19. Odrażające. Na poziomie Greenpeace. Ale ich podwórko, więc mają prawo. Kto nie ma ochoty nie ogląda. Ja w domu bym sobie tego nie wieszał.

 20. do #28 A Greenpeace drogi panie – Dziecko Panu zjadło?? No bo nie wiem :|
  Szokujące tak / odrażające są komenty dla mnie tak sformu..
  Nie wieszaj nad łóżkiem/łożem ani w kuchni…

  post scriptum – positive jest cacy! Każdemu się trafia % lub ch…y dzień i tyle onlyB)

  ps 2 –
  #28 albo pan nie rozumiesz idei lub rozumiesz i ../ to jeszcze gorzej..

 21. Nie przepadam za żadnymi ekstremistami. Szczególnie niemerytorycznymi.

  Do dziś kojarzą mi się z przypinaniem do chłodni kominowych zatruwających środowisko… parą wodną. Mogliby choć do podręczników z podstawówki zaglądać.

 22. Usunęłam Ciążę jak miałam 15 lat po prostu kochałam chłopaka i stało się ,ojciec nie kazał się żenić ,zresztą szkoła itp. społeczeństwo jakie to wiecie .Czy mam się przez to czuć potępiona i uciekać do końca życia od społeczeństwa kościoła bo jestem katoliczką .Takie wystawy nic nie pomagają wręcz odwrotnie .

 23. Moze w duzym uproszczeniu to samo ale nie tak do końca.Nieznalska swoją instalacje postawiła w muzeum ,wchodziło sie tam po zakupieniu biletów,czyli ten wchodził kto naprawde chciał .A co innego wystawa jakby nie była kontrowersyjna w miejscu publicznym i to na terenie kościoła.Ja rozumiem ,że jest sie przeciw aborcji ,ale zaczynam sie bać jak bedzie wygladała np. w miejscu publicznym wystawa przeciw molestowaniu dzieci przez księży.

 24. Obniżmy podatki, nie rzucajmy na tacę, róbmy dużo dzieci i pieniędzy i spokojnie korzystajmy z życia, jakie zostało tu na nam dane. Nie wiadomo, czy inne istnieje…

 25. [size=16][color=#ff0033][center]dobra,dobra trochę obiektywizmu i sprawiedliwości OK ?
  Jaja przybite na krzyżu i tworzenie instalacji artystycznych w tym guście to super awangarda i w ogóle NEW AGE :)
  Ale jak ksiądz pokaże jak się odkurzaczem wysysa płód to wszyscy wrażliwi się stają.
  Świetnie ! to przestań się skrobać skoroś takie wrażliwe,ale nie zabieraj innym tej formy refleksji wyrazu,pokazania świata jak to postrzega.Przygwożdżone jaja na krzyżu cie nie ruszają,gry komputerowe z falą przemocy też nie,filmy też nie,porno to wyzwolenie i wszystko co ludzkie nie jest mi obce!! tak ?
  Ale jak u księdza na banerze jest trochę krwi,to wszyscy wrażliwy ,esteci i oburzeni,biedactwa chowane bez przemocy.
  A jak według was ma wyglądać skrobanka,jaki obraz tego macie skoro tak was to oburza.
  Tak to wygląda ,a filmy z uboju bydła ? Tam gdzie jest śmierć nie ma love Story.[center][/center]
  Jest farba jest czerwono,jest morderstwo,a czy ksiądz ma dzieci,Kogo to dzisiaj obchodzi?![/center][/color][/size]

 26. Nieznalska ma/ miała jaja – po prostu – ludożerka '' katoliki'' pierwsze larum wszczynają – w zakłamaniu /a ,że duszpasterz jest zuch nie w kij pierdział – to ,to ,to – .. się skandalem z bilbordów podzielić z tym oto '' dzentelmenem'' w sukience – módlmy się.. – oto k.rwa recepta..

 27. Przedstawione na banerach obrazy są prawdziwe. A z prawdą się nie dyskutuje.
  Jeżeli dotykają sumień, to spełniły swoja rolę.

 28. Misiek . [b]Kogo to dzisiaj obchodzi[/b]?!Mojego sumienia nie ruszyło ,bo niby dlaczego? Ale myślę że mieszkańców Dęby Wsi tak ,bo tam kilku księży jest to niech się napaczą .Tylko jak potem jeść obiadek .

 29. Nie mam zamiaru wdawać się w kłótnię. Nawet Ewangelią się posłużę:

  Ł 6.42. Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby drzazgę z oka brata swego wyjąć.

 30. Do Dona.
  1' Chyba niewielu obchodzi
  2' Wielu koncentruje się na miejscu wystawy( przy kościele ) , a to nie ma znaczenia
  3' Może warto nie odwracać oczu, by na starość patrząc w lustro nie napluć sobie w twarz

 31. To kwestia przekonań. Nie każdy wierzy, że pojedyncze komórki mają takie same prawa jak ludzie.

  A co do miejsca wystawy, na swoim terenie można pokazywać wszystko, co jest zgodne z prawem. Wycięcie wyrostka też można, też nie dostarcza wysokich doznań estetycznych

 32. Ty, don kojot. Pisze się " popatrzysz" a ty walisz tutaj – popaczysz…
  Czyżbyś jeszcze nie dotarł do tej klasy? A może gdy to omawiała twoja klasa ty byłeś na wagarach ?

 33. Ela to prowokacja ze strony mojej;) , skierowana do kolegi Sanczo;) który uczy mnie wyskrobanej w necie gramatyki którą tylko on i miejscowy bajkopisarz rozumie no i Ty .Sanczo olał marną prowokacje a Ty …… Brawo :D popacz jaka jesteś bystra :)

 34. Nie chce mi się czytać wszystkich wpisów, więc może taki już się pojawił, ale nie czytałam o zwykłej sprawie, jak POZWOLENIE, poparcie wręcz przez kler środków antykoncepcyjnych. I niech mi nikt nie mówi, że to nie zmniejszyło by aborcji. Przede wszystkim dostępność, niskie ceny tabletek antykoncepcyjnych i innych środków a głownie pozwolenie stosowania przez kościół zapobiegło by wielu aborcjom. Ale po co? Lepiej wywiesić sobie takie banery…nich sobie u siebie w jadalni takie powieszą gdzie się na co dzień obżerają. Smacznego.

 35. do # 42 /Q! ;);) – OT, ROZUM MASZ – [b]Żywy[/b] — myślę,że jak przypadkiem uderzysz się w czaszkę – ona Cię boli / nie '' zawartość''- wewnątrz.. he!he!
  ps. a te umizgi do ''Ela'' – [b][size=16]OPAMIENTAJ się NIECO!! [/size][/b] – ''No, nie wypada/znaczy się wypada / ale nie każdemu / znaczy się każdemu ale nie zawsze/ znaczy się zawsze/..'' itd.

 36. do #43 Mariusz B. – jeśli cyt. Ewangelie – proszę / poważnie śmiertelnie ../ – trzymaj się psalmu 23 –
  '' Choć bym szedł cienistą doliną
  – zła się nie ulęknę..'' – i tego się trzymaj … Powodzenia / totalnie bez ironiczny – pansa sanczo.

 37. Nie,nie – pełen spektrum wyborów – ja polecam mojego ukochanego psalmu się trzymać i postępować w zgodzie z własnym sumieniem.
  :)

 38. Niestety rzeczony psalm w takim kontekście brzmi bardzo niekorzystnie. Chyba jeszcze bardziej niekorzystnie niż przytoczony przeze mnie fragment. No i ma mniej wychowawczy charakter.

 39. :):) #48 ''[color=#990000]ELA[/color]'' – przeczytaj kochana raz jeszcze własny post a będziesz się rumienić jak placek …:):) warto innych pilnować /Q?/ a sobie 'wtakimrazie' – przytaczając -błąd / nie twórzmy kolejnych/:D:D pozdrawiam bez umizguuuuufff B)B) pansa.
  ps- u was remis – ja +2 B)B)

  edit/ Ela – przepraszam – rumienie się jak placek ziemiaczany – mało uważnie przeczytałem…

 40. #56- ''Jakto ''!?? ma charakter mało wychowawczy? – rozbija się aby ''dążyć'' .. To mój ulubiony… nikomu nie narzucam. dobranoc.

 41. ale jestescie niedorozwoje – myslec logicznie – nie pisac glupoty dobry nauczyciel nie stosuje drastycznych metod wychowawczych – jacy nauczyciele – takie metody , a moze uczniowie sa do d…

 42. Tego typu kwestie powinny być prywatnym wyborem każdego i nikt w nachalny sposób nie powinien tu manifestować czegokolwiek, jakkolwiek by tego nie nazywać. A taka manifestacja w przestrzeni publicznej (tak traktuje teren własności kościelnej tak długo jak nie będzie to opodatkowana instytucja) jest zwyczajnie nie na miejscu. Pchanie się z butami w życie ludzi, przez hipokrytów traktowane jako misja… Ja wiem, że niektórzy myślą, że żyjemy w Państwie wyznaniowym i sam się tak czasem niestety czuję, lecz miło by było by podobnym (nie wiem jak to nawet nazwać by wyrazić co o tym myślę) manifestcje ?, tak to chyba właściwe słowo, organizowane przez jedynych słusznych umoralniaczy w tym jakże zdeprawowanym społeczeństwie ktoś położył kres i pokazał, że nie wszystko już wolno… Moje sumienie, mój wybór… a tekst o traktowaniu zwierząt po ludzku a ludzi jak zwierzęta jest kompletną masakrą i z jego interpretacji wynikać może, że takie rzeczy można czynić zwierzętom a nie ludziom -> a nie mówił Wasz Nauczciel, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych ? Hipokryzja i nic ponadto…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here