Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Nowej Dębie

4

09/09/11r./
Nowe okna i drzwi, ocieplone ściany i dachy to widoczne efekty zakończonego projektu termomodernizacji obiektów publicznych w Nowej Dębie. Łączny koszt zadania to ponad 3,6 mln złotych, z czego 1,2 mln to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Oeracyjnego Województwa Podkarpackiego.

Termomodernizacja ma także konkretny efekt ekonomiczny i ekologiczny. Pozwala obniżyć koszty ogrzewania i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery – podkreśla burmistrz Wiesław Ordon.

Zadanie realizowane było od 2010 r. a w jego ramach wyremontowano budynki Samorządowego Ośrodka Kultury, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Przedszkola nr 5 i Szkoły Podstawowej 2. We wszystkich budynkach m.in. wymieniono okna i drzwi, ocieplono ściany i dachy oraz zmodernizowano instalacje c.o. i odgromowe. Ponadto zabudowano tarasy w Przedszkolu nr 5 oraz zamontowano szklaną fasadę wejściową i platformę schodową w Samorządowym Ośrodku Kultury. Unijne dofinansowanie pozwoliło także odzyskać pieniądze wydane w 2007 roku przez samorząd na wymianę stolarki okiennej w Szkole Podstawowej nr 2.

Nowa Dęba kompleksowo modernizuje infrastrukturę publiczną, częściowo przy wsparciu środkami unijnymi, ale znaczne kwoty samorząd przeznacza na ten cel ze środków własnych. Nie zapominamy, że infrastruktura publiczna to nie tylko drogi i kanalizacja– podkreśla Wiesław Ordon – to wszystko to z czego na co dzień korzystają mieszkańcy. A nowoczesne domy kultury, szkoły, przedszkola, dworce czy domy ludowe przyczyniają się do poprawy warunków do nauki i do korzystania z obiektów publicznych przez mieszkańców – podsumowuje burmistrz.

Takie inwestycje pozwalają także mieszkańcom gołym okiem zobaczyć korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej – mówi Wiesław Ordon. Jako samorząd wiemy jak umiejętnie korzystać z funduszy europejskich. Tylko w 2010 r. podpisaliśmy 14 umów na unijne dofinansowanie warte łącznie ponad 8 milionów złotych. Na jednego mieszkańca to ponad 411 złotych pozyskanych z Unii Europejskiej na rozwój Nowej Dęby – podsumowuje Wiesław Ordon.

PA4 KOMENTARZE

  1. Dobrze by było, żeby takimi placówkami zarządzali mądrzy ludzie. Którzy będą posiadać "jakąkolwiek" kulturę osobistą. Bo to co teraz jest to porażka.!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here