Wernisaż wystawy Leszka Kuchniaka w SOK Nowa Dęba

1

17 kwietnia 2015 r. w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby wybitnego artysty, zasłużonego dla kultury polskiej – Leszka Kuchniaka pt. „Cztery pory roku”.

LESZEK KUCHNIAK ur. w 1951 r. Mieszka i pracuje w Rzeszowie, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jerzego Bandury (dyplom w 1976 r.), następnie Studium Scenografii w tej samej uczelni u prof. Andrzeja Majewskiego. Jest nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Uprawia rzeźbę w drewnie, malarstwo i rysunek. Brał udział w ok. 100 wystawach zbiorowych, miał ponad 30 ekspozycji indywidualnych w kraju i za granicą. To autor realizacji scenograficznych w teatrach Rzeszowa i Tarnowa. Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji, plakatów imprez kulturalnych, znajdują się w zbiorach prywatnych wielu kolekcjonerów sztuki. To laureat wielu nagród i wyróżnień, odznaczany orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Sztuki w 2010 r.

wystawa l kuchniaka 2015
,,Staram się być twórcą emocjonalnym, który daje widzowi radość oglądania i inspirację do metaforycznych przeżyć poetyckich. Będąc wędrowcem po kręgach kultury prowincjonalnej dostrzegam zanikający już świat ukochanej Galicji. Staram się ujawnić w swoich pracach źródło ludowego, magicznego impulsu, uformowanego w metaforyczny podtekst liryczny, groteskowy czy społeczny przemijającego czasu” (Leszek Kuchniak).

Wystawę można podziwiać do 17 maja 2015 r. Wernisaż otworzyła Joanna Kruszyńska stwierdzeniem, że każdy region ma jakąś artystyczną specyfikę, wyróżniającą cechę, a Podkarpacie ma… Leszka Kuchniaka. Przedstawiła twórczą drogę artysty, podkreślając cechy charakterystyczne jego dzieł: barwy, emocje i refleksje, a także wielką pasję, z jaką Kuchniak podejmuje kolejne wyzwania artystyczne. Mówiła o inspiracjach Maśluszczakiem, Chagallem, Dudą Graczem i Starowiejskim, o wątkach wybijających się w jego twórczości na plan pierwszy: pejzażach polskiej prowincji, jej miasteczek i wsi, ale też tematyce sakralnej i żydowskiej. Podkreśliła także drugi biegun podejmowanych przez niego tematów – praca i życie cyrkowców. Obrazy i rzeźby o tej tematyce są oryginalne, mocne i ekspresyjne, mówiła Kruszyńska i zapewniała, że obrazy Kuchniaka wzbudzają u widzów niekłamaną radość oglądania.

SOK

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here