Wrzesień w Zespole Szkół Nr 1 w Nowej Dębie

0

Wrześniówką szkoła się zaczyna…

Wrzesień to czas wycieczek szkolnych. Wspólne wyjazdy integrują młodzież i przekazują im wiedzę w alternatywny sposób. Tak było i w Jedynce. Klasa mundurowa wymaszerowała na dwudniową wędrówkę po naszej gminie i okolicach.  Oprócz wielogodzinnych marszów, pływali kajakami po Jeziorze Tarnobrzeskim, strzelali z wiatrówki i z łuku,  łowili ryby, relaksowali się przy ognisku, przy wspólnie przygotowanych posiłkach. Klasy o profilu politechnicznym i językowym udały się w Bieszczady. Odwiedziły Chatkę Socjologa,  miejscowości Lutowiska, Dwernik, Muczne gdzie znajduje się zagroda pokazowa żubrów. Sprawdzili swoich sił na 25 – kilometrowej wędrówce do źródeł Sanu.  Klasa technikum hotelarskiego udała sie do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Wędrówce po rezerwacie towarzyszyło poznawanie legend i historii tego miejsca oraz podziwianie bajecznych form skalnych. Bogaty materiał zdjęciowy z wycieczek znajduje sie na stronie internetowej szkoły http://www.zsndeba.info.

 

Łązik marsjański wylądował

W dniu 28 września szkołę odwiedził zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej – zdobywca pierwszego miejsca w amerykańskich zawodach University Rover Challenge. Uczniowie poznali historię łazika marsjańskiego, od projektu, poprzez wykonanie, testy oraz próby jakimi poddany został  na pustyniach USA. Największa radość sprawiło uczniom sterowanie łazikiem i sprawdzenie jego podstawowych parametrów technicznych i umiejętności. Spotkanie z konstruktorami łazika, obok systematycznych wyjazdów na uczelnię, było możliwe dzięki porozumieniu o współpracy jakie zawarła nasza szkoła z rzeszowską uczelnią techniczną.

 

Było patriotycznie – w 77 rocznicę  powstania  Polskiego Państwa Podziemnego

27 września br. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski , jak każdego roku, uczniowie i nauczciele ZS1 przygotowali uroczystość poświęconą rocznicy powstania  Polskiego Państwa Podziemnego. Były wiersze, tematyczne referaty oraz patriotyczne pieśni. Przypomniano sylwetki żołnierzy AK z naszego regionu, którzy w minionym roku odeszli na ,,wieczną wartę’’-  Weroniki Jachyry i Janiny Wojnarowskiej. Następnie odprawiona została msza św. w intencji poległych i żyjących żołnierzy Służby Zwycięstwu Polski, która zapoczątkowała istnienie polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pamiątkową tablicą. W uroczystości obok społeczności ZS Nr 1 uczestniczyli  mieszkańcy Nowej Dęby.

 

„Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej”

W dniu 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zarówno młodzież jak i nauczyciele na  przerwach odczytywali fragmenty powieści H. Sienkiewicza pt. „Quo vadis?”. Imprezę koordynowali członkowie Samorządu Uczniowskiego. Promując i wspierając akcję „Cała Polska czyta dzieciom” uczennice naszej szkoły wraz z opiekunem biblioteki szkolnej odwiedziły Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie. Młodzież z wielkim zaangażowaniem czytała najmłodszym bajeczki i legendy polskie. Po wysłuchaniu dzieci chętnie odpowiadały na pytania sprawdzające zrozumienie czytanego tekstu, nie zabrakło również zabaw ruchowych. Już niebawem kolejne akcje czytelnicze.

Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here