Wystawy o okupacji sowieckiej i niemieckiej

30

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie wraz z Nowodębskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym zachęca wszystkich mieszkańców do zapoznania się z unikalnymi wystawami przygotowanymi przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

Pierwszą część wystawy można oglądać w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Mikołaja Reja 7 w godz. 8:00-15:00, drugą część na siatce ogrodzeniowej parku miejskiego. Celem jest przybliżenie wydarzeń, jakie miały miejsce na terenach, które obecnie wchodzą w skład województwa podkarpackiego, a w latach wojny znajdowały się pod okupacją sowiecką i niemiecką. Wystawy zatytułowane „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941” oraz „Życie na papierze. Niemiecka okupacja Rzeszowszczyzny w afiszach, obwieszczeniach i plakatach (1939–1944)” zostały uroczyście otwarte 2 września 2010 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Prelekcje na temat wystaw wygłosił pracownik IPN – Bogusław Kleszczyński. Temat nie jest nam obojętny o czym świadczyła liczba osób oglądających powyższe wystawy, które będą dostępne dla zainteresowanych do 25 września 2010 r.

UMiG

30 KOMENTARZE

 1. Aż zęby bolą… Miast krok naprzód – HISTORIA wraca .. W życiu najważniejsza jest pamięć – Trzeba kultywować itd/etc..
  A przecież można do usranej śmierci robić takie heppeningi – i co to wnosi? Dość! Te społeczeństwo nigdy nie wstanie z [color=#990000][b][size=16]kolan[/size][/b][/color] – jakie to przygnębiające…
  Tylko włosiennica na grzbiet i samoumartwianie – i permanentny kult porażek … Ile jeszcze pokoleń?? – Do Ostatniego [color=#990000]POLAKA?[/color]. Dość – naprawdę – dość…

 2. a dlaczego nie mamy o tym mowic ? niech ludzie widza ja jestem dumny z histori mojego kraju ale oczywiscie ty pansa jestes za odrzuceniem swojej histori i przyjecie uni zniewalajacej nas kraj?

 3. Oczywiście,że nie jestem ,psiakrew! Wqrw_a mnie kult cierpienia i ile jeszcze dziesięcioleci bedzie to trwać? Normalniejmy choć trochę..
  Kto gapi się za siebię nie dojrzy jak wykopią dołek przed/ nim – moje to jest he,he :)

 4. Wnosi,dużo wnosi.Chociażby to żeby tacy jak Ty sanczo czy panczo nie zapomnieli swoich korzeni.Lecz dla takich osobników ważniejszy jest pełen kałdun i złotówka więcej od sąsiada.
  Jeżeli zęby Ciebie bolą to walnij tym pustym łbem o ścianę.Może pomoże.

 5. baedziej bym wolal aby mi pokazano mordy ubekow z nowej deby,i mam pytanie czy bedzie nastepna wystawa od 1941 do 1989r okupacji sowieckiej ?? a moze jej nie bylo co komuchy?

 6. [quote]Temat nie jest nam obojętny o czym świadczyła liczba osób oglądających powyższe wystawy, które będą dostępne dla zainteresowanych do 25 września 2010 r.[/quote]

  Szanowna Pani UMiG.
  Na poparcie tej tezy trzeba było pokazać więcej tych oglądających głów (nawet jakieś archiwalne, nikt by się nie połapał) a nie tylko torsy prelegentów

 7. Niestety ja tez jestem zdania, że wspominanie takich rzeczy w sposób jaki to zostało zrobione (czyt. happeningu), nie jest dobrym pomysłem. Przecież to powinno być skierowane do młodych, uczniów gimnazjum i liceum. Lepszym pomysłem byłoby zorganizowanie takiej wystawy czy takich prelekcji w placówkach oświatowych z korzyścią dla młodych pokoleń.

  Proszę nad tym pomyśleć panie Rzemień, o ile Pan to przeczyta! :-)

  Pozdrawiam.

 8. Wystawa jak wystawa i może ją oglądać lub nie. Problemem jednak jest to dla kogo otwarta jest ta wystawa – chyba dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej bo inni ludzie w tych godzinach pracują się uczą.

 9. Czy idziemy na ekspozycję P Sudoła bo nas ciekawi bo jesteśmy związani z tematem czy tylko dlatego że Jurek znowu promuje rodzinny system walki z – [b]o przetrwanie[/b];) .Dostałem zaproszenie to idę udaję że rozumiem i że jest ciekawie , ale krew mnie zalewa jak po raz enty słyszę o tym samym i jedna myśl rozsadza mi czaszkę kxxxxxrwa co ja tu robię .:(
  Może taki wątek do dyskusji na forum z nazwijmy to " [b]dziećmi Sudoła "[/b]
  Polacy byli narodem bohaterskim, ofiarą agresji sąsiadów i wiarołomstwa sojuszników. A równocześnie mamy kłopoty z uznaniem faktów wstydliwych: mocarstwowej bufonady przed wybuchem wojny, bezhołowia w kampanii wrześniowej, donosicielstwa w czasie okupacji, obojętności na los Żydów, nie mówiąc już o Jedwabnem. Po bez mała dekadzie narodowej ofensywy w polityce historycznej nasza pamięć zbiorowa zakrawa na starannie konserwowaną pamiętliwość. Nie bardzo pobudza do krytycznej refleksji nad błędami przedwojennej polityki, która tak fatalnie skalkulowała rachunek strat i zysków. Stereotypowi polskiej ofiary, "aktóra uratowała Europę", nierzadko towarzyszy moralność Kalego: ukraińska walka o własne państwo to bandytyzm, ale nasze powstania śląskie po niekorzystnym plebiscycie są w porządku.:|
  Kochane "[b]dzieci sudoła [/b]"( mowa o słuchaczach ) co wy na to ?:o

 10. #4 und # 11 – bardzo chory jesteś?? bo nie wiem czy być wrażliwy czy odpowiedzieć w w Twoim stylu :(:(
  ech! Pojadła świnia i chrząka… /ma kqrw_Ć!
  Stary Testament….
  No to mam p…
  ''Czarne słońca…''

 11. #13 -Ślązacy by pana zlinczowali za takie [color=#990000][b]brednie[/b][/color] – ot, ciało pedagogiczne głupoty pociskało panu a potem.. skorupka nasiąkła, a z Ukraincami – jak mówisz – tak/ oczywiście tak…

 12. Zabawne, że DQ powiedział w zasadzie to samo co Sanczo (a w każdym razie chyba myślał podobnie), a ten mu za to "dojechał". Panowie się bardzo lubią :)

  Ja nie rozumiem dlaczego świętowanie jednych rocznic musi być sprzeczne z upamiętnianiem innych (i dlaczego zawsze jest tak mało pieniędzy na te uroczystości ;) ). Wydaje mi się jednak, że Polacy mogliby pokusić się o bardziej syntetyczne spojrzenie na swoją historię. Możemy być dumni ze zwycięstw, jednocześnie pamiętając o porażkach, m.in. po to, by uczyć się na błędach (głupi truizm niby, ale potrzebny).

  Zgadzam się z tym, że nie potrafimy świętować zwycięstw i że jest to nasza ułomność, błąd w działaniu. Słusznie Janusz Korwin-Mikke domaga się głośniejszego świętowania rocznic wiktorii kłuszyńskiej anno domini 1610 i innych znakomitych historycznych sukcesów.

  Z drugiej strony (ale dlaczego właśnie z drugiej? czy nie można PAMIĘCI POŁĄCZYĆ?) nie da się zapomnieć o cierpieniu i śmierci rodaków na skutek rozmaitych klęsk i prześladowań. Pamięć tego bólu tkwi w każdym, kto – zwykle przez rodzinne opowieści (piszę z perspektywy młodego człowieka) – poczuł (to nieprzypadkowe słowo, bo nie chodzi o suchą wiedzę, zdobywaną z podręczników) trochę historii ostatnich wieków. Pamięć krwi jest czymś naturalnym dla narodu wojowników, źle że żyjemy ciągle w kręgu przelewanej naszej krwi, zamiast krwi wrogów (oczywiście najlepiej by było żyć w czasach całkowitego pokoju, ale to jest nieosiągalne, więc po prostu trzeba wygrywać każdym możliwym sposobem). Wyobrażamy sobie siebie jako wiecznie pokrzywdzonych, ale moralnych zwycięzców – a to jest już cholernie nudne, lepiej w końcu zabić i zmagać się z wyrzutami sumienia (oraz dylematami w rodzaju: jak podzielić łupy), niż grać ciągle zgwałconą dziewicę. (sory za hardkor na koniec, ale tak to widzę w tej chwili)

 13. Don Quijote napisal: [quote]Polacy byli narodem bohaterskim, ofiarą agresji sąsiadów i wiarołomstwa sojuszników. A równocześnie mamy kłopoty z uznaniem faktów wstydliwych: mocarstwowej bufonady przed wybuchem wojny, bezhołowia w kampanii wrześniowej, donosicielstwa w czasie okupacji, obojętności na los Żydów, nie mówiąc już o Jedwabnem. Po bez mała dekadzie narodowej ofensywy w polityce historycznej nasza pamięć zbiorowa zakrawa na starannie konserwowaną pamiętliwość. Nie bardzo pobudza do krytycznej refleksji nad błędami przedwojennej polityki, która tak fatalnie skalkulowała rachunek strat i zysków. Stereotypowi polskiej ofiary, "aktóra uratowała Europę", nierzadko towarzyszy moralność Kalego: ukraińska walka o własne państwo to bandytyzm, ale nasze powstania śląskie po niekorzystnym plebiscycie są w porządku.[/quote]

  Mam wrazenie ze nie sledzi Pan na biezaco tytulow ksiazek i czasopism ktore ukazuja sie regularnie w Polsce od dobrych kilku lat i poruszaja wszystkie w/w zagadnienia ktore okreslil Pan mianem wstydliwych. Najlatwiej jest krytykowac bez znajomosci tematyki.
  Organizacja wystaw, prelekcji, opracowywanie publikacji, roznego rodzaju wydawnictw dokumentujacych losy narodu i panstwa – to dzialania ktore w innych krajach przyjmowane sa z powaga i honorem i spotykaja sie z dyskusja badz polemika na poziomie – jednak jak pokazuje Panski wpis – w naszym kraju sytuacja wyglada inaczej.
  Uzywajac dodatkowo slow i sformulowan wulgarnych kompromituje Pan siebie i zniecheca ludzi do wlaczenia sie w bardziej ambitna dyskuje/polemike na roznego rodzaju tematy.

 14. Ja uważam, że takie wystawy nie powinny być na płotach, murach. To urąga powadze tematu. Od tego są odpowiednie lokale, a jak ktoś chce się zapoznać z problematyką, to ma do dyspozycji wiele możliwości z internetem włącznie. Myślę, że ta zastosowana, jakże prymitywna i nachalna forma prezentacji, zdradza prawdziwe pobudki autorów.

 15. A ja myślę, że na tym forum nie brakuje idiotów..
  Gdy w każdym dostępnym miejscu, byle jak najwięcej ludzi mogło zobaczyć, wiesza się wystawy w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Rzeszowie, nikt się nie dziwi. To normalne i w żaden sposób nie urąga tematyce. No ale tu w Nowej Dębie, przy której „inne miasta to wiochy zabite dechami”, jest to oczywiście NIETAKTEM.. ty się zastanów jeden z drugim zanim rzucisz propagandą.
  A wernisaż wystawy, (to co nieznający definicji nazwali happeningiem), odbył się jak otwarcie każdej innej. Jest w MOPSie, bo jak widać SOK jest w remoncie. Dostępność dla uczniów zależy tylko i wyłącznie od nauczycieli (lekcje historii czy inne) a z tego co mi wiadomo wybiera się tam całe liceum. Nie jest w szkole, bo widocznie szkoły nie były zainteresowane by to właśnie one ją wystawiały. Zrobił to SOK z NTSK i koniec tematu.
  A wy krzykacze przyjdźcie choć raz i publicznie pokażcie jak się wypowiadacie, a nie z ukrycia rzucacie mięsem.. to na pewno nie są te polskie bohaterskie korzenie, o których tu pisano..

 16. admin blokuje komentarze nieprzychylne wystawie, blokada jest skonfigurowana na nr IP, których personalia zna, proszę korzystać bez ograniczeń z serwerów proxy

 17. Dlaczego się dziwisz # 23 ? Nowa Dęba to pępek świata. Ale ci co zobaczyli więcej niż drogę do Tarnowskiej czy Majdanu, posiedzieli tam przez jakiś czas i wrócili, to sie nie odzywają bo wiedzą jak jest naprawdę w świecie. NAjgorsi są ci co wiedzę czerpią z intranetu i TV. Pojęcie Ojczyzny jest dla nich jakimś anachronizmem, a temat historii własnego gniazda to temat w szkole do "trzy razy zet" ( Zakuć, Zdać, Zapomnieć) Inna sprawa ze w szkole wykonuje sie program a nie uczy, a ewentualne rozterki moralności, dawniej rozwiązywane na lekcjach religii, które były nie w szkole ale przy kościółku, teraz są załatwiane telefonem zaufania, bo księżulko zainteresowany jest tylko własną wypłatą z racji wykonywania zawodu (sic!) nauczyciela.
  Mozna by jeszcze mnożyć maniakalne zapędy nacjonalizmu nowodębskiego, którego przedstawiciele popisują sie erudycją i manierami na ulicach zwłaszcza wieczorową porą, ale co to da, jak zabrakło rodziców w odpowiednim czasie i ich role przejęła ulica, a właściwie rynsztok.
  Dlatego takie właśnie wpisy na takich forach jak te.

 18. Raz jeszcze do #21 – obserwator omyłkowo brakło w mym post'cie :| błahostki,która wszystko zmienia .. tj. '' cudzysłów '' i ironia ma zmieniła się w klakę…
  A i kustosz /kurator – będzie łaził w papciach z filcu i ''objaśniał'' [color=#990000]hisrorię?[/color] Czy to jest rozwiązanie?
  ''Ulica'' może edukować! i pobudza ''motłoch'' do refleksji…

 19. Ja w kwestii ogólnej, zadam takie pytanie, czy ktoś próbował czytać to co jest powieszone na ogrodzeniu "Koziołka-Matołka"??Ta wystawa jest chyba do pooglądania kolorowych kartek papieru, bo inaczej tego nie można nazwać. Zadzieram głowę do góry, boli kark a jeszcze i tak nic nie widać.Okulary mam do czytania ,ale z bliska a nie na 2 m. Jednym słowem niewypał.Czy ktoś jest podobnego zdania??

 20. Welcome to [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store. Dear, we have a lot [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for. gucci men shoes, gucci women shoes, gucci low shoes and so on.If you have not time to buy gucci shoes. You can order from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. We will send you order from [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store.

 21. EMA will in hllttyiyithhh1129 the global scope broadcast.Earphone http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com is no longer listen to music tool, [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes[/b][/url] but also mbt shoes enjoy the life quality, the robot caught instant Inspiration of a kind of mbt shoes clearance attitude and way "& ndash; – and, earlier this year, [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes clearance[/b][/url] one of the world's leading high performance personal audio equipment manufacturer is the sound MONSTER mbt shoes sale [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes sale[/b][/url] company again out of the punch, and tilting force launched the company first head type senior except noise earphone Inspiration.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here