Wywiad: Miesiąc pływalni

34

Marek Ostapko: Panie Dyrektorze, czy jest Pan zadowolony z frekwencji na basenie?
Ile biletów w przybliżeniu udało się sprzedać?

Adam Szurgociński: Po pierwsze dziękuję za zainteresowanie nowym basenem, jest okazja wyjaśnić parę spraw i obalić mity i legendy dotyczące funkcjonowania basenu.

Frekwencja jest przyzwoita i oby tak dalej. Mieszkańcy muszą się przyzwyczaić do tego, że mają basen w „zasięgu ręki”, oswoić się z jego atrakcjami i sposobem użytkowania. Między innymi temu miały służyć dni otwarte w dniach 12 – 14 lutego. Z wolnego wstępu skorzystało blisko 2 tysiące osób.
Do dnia dzisiejszego odnotowano kilka tysięcy wejść na basen. Od dnia 8 marca rozpoczęliśmy zajęcia podstawowej nauki pływania dla dzieci z terenu gminy Nowa Dęba. Codziennie w godzinach 8- 15 kilka grup dzieci uczestniczy w tych zajęciach. Całość programu finansuje gmina, każde dziecko uczestniczy w zajęciach bezpłatnie. Naukę prowadzą wykwalifikowani instruktorzy nauki pływania. W tym czasie osoby dorosłe mogą również korzystać z basenu. Wystąpiliśmy z ofertą nauki pływania dla dzieci do sąsiednich gmin. Czekamy na odzew.

Wszystko co przygotowujemy jest wynikiem ułożonego planu działania więc najpierw rozruch basenu, następnie nauka pływania dla dzieci, później oferta dla młodzieży gimnazjum i szkół średnich oraz propozycja dla dorosłych w tym aerobik wodny i nauka pływania dla grup i osób indywidualnych.

Wystąpiliśmy z ofertą do instytucji i firm z możliwością zakupu tzw. zniżkowych karnetów dla pracowników. W marcu i kwietniu organizowane będą specjalne kursy instruktorów nauki pływania dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz otwarty kurs na stopień młodszego ratownika. Przed nami również kursy na stopień ratownika wodnego oraz szkolne zawody pływackie.

W ostatnich dniach maja planujemy dużą uroczystość poświęconą śp. Andrzejowi Gerwatowskiemu. Odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz zawody pływackie.

MO:Basen jest naprawdę w porządku- sam jak jestem w Nowej Dębie z niego korzystam i jestem bardzo zadowolony. Podoba mi się to, że w przeciwieństwie chociażby do Cmolasu można pływać wzdłuż niecki. Ale w rozmowach z ludźmi pojawiają się pewne problemy. Użytkownicy skarżą się najczęściej na nieczynne jacuzzi i psujące się suszarki, podobno woda w brodziku powinna być cieplejsza, brakuje lusterek i wieszaków w przebieralniach, w saunie obserwuje się częste spadki temperatury. Czy docierają do Pana głosy o tych problemach? Jak i kiedy chce je Pan rozwiązać?

ASz:Takie sygnały docierają również do mnie. Staram się reagować na bieżąco. Lustra w szatni zostały zamontowane, podobnie jak wieszaki, zakupiłem również kilka dodatkowych suszarek. Co do sauny to sami użytkownicy zaczęli regulować temperaturę co powodowało częste awarie. Obecnie dostęp do urządzenia sterującego mają tylko ratownicy. Co do ograniczania dostępu do jacuzzi, to muszę przeprosić użytkowników za kilka przerw, które były spowodowane awarią. Obiekt jest nowy i w pełni zautomatyzowany ale każde urządzenie może ulec awarii i do czasu jej usunięcia nie można z niego korzystać.

MO: Co z siłownią i gabinetami odnowy biologicznej o których tak dużo się mówiło?
Siłownia jest dostępna przy ul. Szopena. Na basenie będziemy tworzyć raczej klub fitness w którym dostępnych będzie kilka rowerków, bieżnie, wiosła, itp. nowoczesne urządzenia.
Gabinety odnowy to temat dla potencjalnych inwestorów w tym zakresie . Pływalnia oferuje 6 pomieszczeń w których mogą powstać takie gabinety. Wszystko będzie wiadomo po ogłoszeniu przetargu na wynajem tych pomieszczeń. Jeżeli nie będzie chętnych wówczas SOSiR zagospodaruje te pomieszczenia.

MO:Kiedy będzie czynny sklepik/kawiarnia?

ASz: W wyniku przetargu podpisano umowę z osobą która zaoferowała najwyższą cenę za m2. Najemca czyni niezbędne starania aby rozpocząć działalność jak najszybciej.

MO: Dlaczego takie ceny biletów? Czy chodzi o to, żeby po roku mieć z czego obniżyć? A może w ten sposób chce się zwiększyć dochód?

ASz:Wg mnie ceny nie są zbyt wysokie. Proszę zwrócić uwagę, że cena biletu zawiera nie tylko wejście na nieckę basenową ale również korzystanie z sauny, zjeżdżalni, kaskady, gejzeru powietrznego i jacuzzi. Na ceny wpływ miało kilka czynników np. ceny w sąsiednich basenach, atrakcyjność naszej pływalni, jak również koszty funkcjonowania. Pływalnia nie jest w stanie zarobić na siebie. Każda gmina dopłaca do basenu. Chodzi o to aby choć trochę odciążyć budżet gminy. Stosujemy znaczne ulgi przy zakupach większej ilości karnetów przez firmy i instytucje. Zniżki obejmują dzieci i młodzież uczącą się oraz emerytów i rencistów.

Wszystkie dzieci z naszych szkół podstawowych uczą się pływać zupełnie za darmo. W przygotowaniu oferta dla dorosłych w zakresie aqua aerobiku oraz nauki pływania indywidualnej i grupowej, która ruszy w drugiej połowie marca.

MO: Od dzisiaj nieczynny jest brodzik i zjezdżalnia. Dlaczego?

Basen jest czynny od miesiąca, ale niestety po dokonanych obserwacjach okazało się, że mamy bardzo duże straty wody na zjeżdżalni co powoduje znaczne koszty funkcjonowania. Z powodu błędów konstrukcyjnych i wykonawczych, które ujawniły się dopiero w trakcie eksploatacji, woda wylewająca się z tzw. hamowni trafia do kanalizacji. Wówczas automatycznie świeża woda jest dopompowywana do basenu co powoduje obniżenie zadanej temperatury.

Konieczna jest więc szybka przebudowa.

Decyzja ta wymaga wyłączenia z eksploatacji zjeżdżalni i małego basenu, gdyż są to „naczynia połączone”, zasilane z jednego obiegu wody. Poprawki wykona wykonawca w ramach prac gwarancyjnych w terminie do 2 tygodni. Będzie to pewne utrudnienie dla użytkowników dlatego z dniem 11 marca obniżamy ceny biletów o 20%.

Straty wody są na tyle poważne, że trzeba było podjąć decyzję natychmiast.

Przerwa technologiczna na usuwanie usterek przewidziana jest dopiero w sierpniu i do tej pory powstały by zbyt duże straty wody. Nadal bez żadnych przeszkód dostępny jest duży basen, jacuzzi oraz sauna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Dodam jeszcze, że SOSiR to nie tylko kryta pływalnia ale również wiele innych obiektów. Na razie warunki nie pozwalają, ale wkrótce ruszą zajęcia na ORLIKU prowadzone przez animatora sportu. W kwietniu uruchamiamy korty tenisowe. Zespół boisk trawiastych i ich przygotowanie do sezonu piłkarskiego kosztować będzie wiele wysiłku. Mam nadzieję, że odpowiednio przygotowane boiska pomogą naszej drużynie awansować do IV ligi. Zamierzamy również od czerwca uruchomić basen otwarty. W tym roku jeszcze w starej scenografii ale każdy wie, że konieczna jest modernizacja basenów i zaplecza do czego czynimy przygotowania. Kolejnym zadaniem jest przyszłość ośrodka nad zalewem również w administracji SOSiR. Będziemy czynić starania o pozyskanie środków zewnętrznych aby ten teren stał się wizytówką turystyczną Nowej Dęby.

MO: Dziekuję za rozmowę

————————————————————————–

Marek Ostapko: Mija już prawie miesiąc od otwarcia krytej pływalni. Czy basen cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców?

Tomasz Licak: Zdecydowanie tak, z każdym dniem przybywa zwolenników kąpieli w basenie, korzystają z obiektu mieszkańcy Nowej Dęby, okolicznych miejscowości jak również goście z Tarnobrzega, Stalowej Woli czy Kolbuszowej.

MO: W jakich godzinach jest największe obłożenie?

TL: Wydaje mi się, że wieczorami tak, około 19 – 21 00, ale nie ma na to reguły, czasami się trafi, że jest kilka osób a innym razem jest pełna pływalnia.

MO:Jesteś szefem nowodębskich ratowników. Czy użytkownicy basenu mogą czuć się bezpiecznie na obiekcie? Ilu was jest, jakim sprzętem dysponujecie i jakie posiadacie kwalifikacje?

TL:Obiekt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a wszyscy ratownicy posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Zatrudnionych jest 8 ratowników a poza tym pomagają nam ratownicy wolontariusze z Nowodębskiej Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Co do sprzętu jakim dysponujemy to mamy się czym pochwalić – obyśmy tylko nie musieli go nigdy używać . Co mogę jeszcze dopowiedzieć, może tylko to, że jeżeli będziemy przestrzegać regulaminu pływalni i obiektów w wewnątrz to włos z głowy nie powinien nam spaść.

MO:Z jakimi problemami najczęściej borykają się ratownicy?

TL:Największym problemem dla nas ratowników są osoby biegające (dzieci) po obiekcie jak również skakanie do wody. Pomimo wywieszonych znaków zakazu, regulaminów czy naszych częstych upomnień te dwa zakazy są nagminnie lekceważone. Nie muszę chyba tłumaczyć, do jakich skutków może doprowadzić skok do płytkiej wody czy też bieganie po śliskiej posadce. Tak, więc ku przestrodze: „Nie wszystkie części mamy zamienne”.

MO:W Internecie pojawiają się wpisy osób, które skarżą się na obowiązek noszenia czepka i slipków. Czy możesz w jakiś sposób odnieść się do tej sprawy?

.
TL:Osobiście pływam w czepku i kąpielówkach nie tylko w naszym basenie, ale również w Rzeszowie, Cmolasie, Ropczycach i innych miejscowościach, w których obowiązują takie same zasady jak u nas. Ktoś, kto ustalał takie regulaminy musiał mieć podstawy do tego, aby wprowadzić takie uwarunkowania. Nie zapominajmy, że jest to pływalnia kryta gdzie strój pływacki ma nie krępować ruchów a nie kąpielisko nad morzem, jeziorem czy też park wodny gdzie obowiązują zupełnie inne zasady.

Dzięki Tomku za rozmowę.

Zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy

————————————————————————–

KURS PRZYGOTOWUJĄCY DO EGZAMINU NA STOPIEŃ MŁODSZEGO RATOWNIKA WOPR

TERMIN KURSU : od 17 kwietnia 2010 roku
MIEJSCE KURSU : PŁYWALNIA KRYTA SOSiR w NOWEJ DĘBIE
CEL KURSU: Celem kursu jest przygotowanie do egzaminu na stopień Młodszy Ratownik WOPR, uprawniającego do pracy społecznej i zawodowej na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych oraz w czasie imprez na wodach i nad wodami, pod nadzorem ratownika starszego stopniem, a w szczególności: samoratownictwa, prowadzenia działań profilaktycznych i prewencyjnych, asystowania w zapewnieniu bezpieczeństwa na kąpieliskach, pływalniach i w parkach wodnych, asystowania w prowadzeniu akcji ratowniczych, używania podstawowego sprzętu ratowniczego, udzielania pierwszej pomocy, kształtowania postaw prozdrowotnych i proekologicznych,

WYMAGANIA FORMALNE: -Uczestnikiem może być każda osoba, która ukończyła 12 rok życia,
-Uczestnik ma być członkiem WOPR,
-Uczestnik ma złożyć: pisemną zgodę opiekuna prawnego na udział w kursie,
zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie opiekuna prawnego o braku przeciwwskazań do odbycia kursu,
-Uczestnik ma posiadać kartę pływacką lub specjalną kartę pływacką,

KOSZTY :
– całkowity koszt kursu (legitymacja członka WOPR , składka za dany rok , wykłady,
zajęcia praktyczne, egzamin, stopień, identyfikator, ubezpieczenie) – 350,- PLN
– karta pływacka (dodatkowo płatna) – 25,- PLN
– zdjęcia legitymacyjne – 3 szt.

UWAGI :
zapisy chętnych na pływalni krytej SOSiR w Nowej Dębie ul. Kościuszki 14 – (u dyrektora SOSiR lub ratowników). Pierwsze spotkanie organizacyjne (przed kursem) odbędzie się dnia 19.03.2010 r. o godz. 18,00 w kawiarence SOSiR ul. Szopena, Nowa Dęba, przed rozpoczęciem kursu (zajęć) obowiązkowe spełnienie wszystkich wymogów formalnych oraz wpłata pierwszej raty tj. 100,- PLN,
na pierwszych zajęciach obowiązkowy sprawdzian praktyczny (wymogi jak na kartę pływacką),

34 KOMENTARZE

 1. Szacunek dla Szurgota, że nie przestraszył się wywiadu i powiedział, jak to wygląda. Może nie ma cudów, ale on nie był szefem SOSiR, gdy wykonywano prace budowlane. Z tym brakiem obiegu wody w zjeżdżalni to rzeczywiście odlot. Ktoś miał nieźle w czapie.

 2. pojawia sie pytanie! kto zatwierdzil taki glupi projekt a potem kto odebral obiekt!!!!

  pod sąd!!

  przeciez to tak jakbysmy sobie odkrecili w domu kran a woda lala sie przez 10 godzin

 3. To pływaniu.Koniec .Do sierpnia brodzik nie czynny ?
  To może do grudnia ! Co to jest ! za tydzień za może trzeba duży zamknąć bo podajniki chloru szwankują ,może do listopada ?
  :(
  Dało się pływać bo dzieci i stare babki,opiekunowie z dziećmi siedzieli w brodziku.
  A teraz zatarasują tory,bo się będą moczyć i pluskać zapominając ,że to niecka sportowa,nie brodzik.
  Dojdą lekcje pływania prowadzone przez instruktorów.
  I to miejsce przestaje być atrakcyjne.A zaczynało być.
  Ja stanowczo protestuję.I k**wa nie wierzę ! Jedna wielka Szopka !

 4. pojawiają się kolejne pytania:

  1. Kto nadzorował roboty ze strony wykonawcy i czy miał do tego stosowne uprawnienia ?

  2. Dlaczego nadzór inwestorski zlecono firmie z Rzeszowa, w sytuacji, kiedy oferta zespołu nowodębskiego była tańsza o około 20 tys. zł ?!?!

  3. Przecież ten obieg wody jest zgodny z projektem, to co pan pieprzy, że przeróbka będzie wykonana za friko w ramach gwarancji. Po prostu zlecicie i zabulicie. Jeżeli natomiast obieg wody jest wykonany niezgodnie z projektem, to dlaczego odebrano obiekt i dopuszczono do użytkowania ?!?!

  Konkluzja: Najwyższy czas, aby przestać traktować ludzi jak Głupich Jasiów.

 5. Ludziom to się chyba w głowach poprzewracało!
  jak to na basenie nie nosić czepka, kąpielówek?? może w ogóle niech ludzie w dresach zaczną pływać!! szok!!
  cena biletu za duża???? nigdzie nie widziałam tak niskiej ceny za godzinę pływania! ulgowy bilet – 5 zł, paczka papierosów – 10 zł, zastanówcie się ludzie jakie macie priorytety!

 6. Najgorzej jak dyletanci wypowiadają się w sprawach o których nie mają pojęcia i nie umieją czytać ze zrozumieniem. Gdzie wyście wyczytali że jest zły obieg wody??? Wykonawca spieprzył zjeżdżalnię i musi ją poprawić, łaski nie robi i to w gwarancji. Fakt faktem, że chyba jednak inspektorzy nadzoru zawalili przy odbiorze.

 7. Pixi nie kazdy chce ogladac obcisle meskie genitalia, ja wolal bym aby byla mozliwosc plywania w spodenkach do plywania. Jestem osoba otyla i wobec tego w obcislych slipach wygladam nie estetycznie. A przez to ze mam nadwage mam byc dyskryminowany, moze wlasnie uczeszczanie na basen było by moja forma zrzucenia paru kg. Czepki moim zdaniem sa uzasadnione ale restrykcje dotyczace spodenek powyzej kolana nie. Dlaczego ratownicy nie chodza w slipkach ?

 8. positive jest pozytywny.A Don Kojote stał sie prorokiem naszego podwórka,grajdołu :) jak zwykł mawiać.
  Jeszcze nie zdążyło się stać dumą i wizytówką ,a już się zepsuło.
  A szkoda taki był ładny amerykański!;)

 9. Do mickey .
  Co Ci sie nie podoba w męskich genitaliach.
  Jest podobnie z kciukiem,palcem wskazującym,dużym palcem u nogi,
  na częściach intymnych są gacie.
  Rozumiem ,że masz kompleksy,ale pamiętaj :
  Nic co ludzkie…

 10. Kwestia podejścia do tematu z pewnego dystansu. Natomiast pytania jakie postawił asesor w jednym z pierwszych komentarzy nie powinny pozostać bez echa.

 11. to jakaś paranoja, jak można zakazać długich spodenek kapielowych, a nakazac slipy, to kolejna głupota która została zakorzeniona przez Gerwatowskiego i jest dalej powielana przez jego przydu…sów. Podobnie jak słowo "ojciec" myślę że tego powinni zaprzestać używać ratownicy

 12. Kompleksy,kompleksy wylewają wszystkimi otworami.
  Do psychologa z tym,albo proszę założyć grupę wsparcia pod tytułem "mamo wstydzę się chodzić w majtkach.":DB)
  Albo dla podbudowania na plaże naturystów-po tym kąpielówki nie będą takie straszne.:P
  Dla mnie osobiście bardziej interesujące są odpowiedzi na pytania jakie postawił osobnik o pseudonimie "asesor" w powyższym wpisie.
  Kto odpowie za błędy ?
  A może pod dywan ?

 13. Positive tutaj nie chodzi o kompleksy bo ja akurat nie wstydzę się chodzić w majtkach, ale dlaczego długie kąpielówki są zabraniane, o co w tym chodzi, co jest w tym złego? Gdzie my mieszkamy w Chinach? Widać że te komunistyczne zapędy dalej obowiązują. I uważam że długie kąpielówki wyglądają o wiele bardziej estetycznie!

 14. W Tarnobrzegu pływają bez czepków i ……. i basen sie nie psuje ,a może te czepki to ukłon w stronę łysych ???!!!

 15. nie dziwie sie ze dyrektor szuka oszczednosci bo radni podniesli cene wody niedawno ….

  moznaby rzec ze dzieki nim eksploatacja jest taka droga

 16. Żałosne i śmieszne zarazem…
  Zamiast o usterkach basenu o slipach i czepkach dywagują…
  A potem się zapewne zżymają nad politykami którzy zamiast nad budżetem dyskutują nad kolorem kart do głosowania (taki swobodny przykład).
  Zapytam jeszcze raz: boicie się że w slipkach i czepkach źle wyglądacie?
  Kiedy zrozumiecie że w cywilizowanym świecie, na basenach sportowych (a o ile się orientuję takim ma być ów nasz – nowodębski) mężczyźni chodzą w kąpielówkach.
  Ot co!
  Pozdrawiam wszystkich nadciśnieniowców B)

 17. Ty Skejt mylisz słowa sport i rekreacja, nasz basen ma być rekreacyjny. Sport to będzie dla tych którzy wstąpią do sekcji jeśli taka powstanie.

 18. A ja pytam ? ;)Czy tylko ci co Wami rządzą potrafią myśleć ? potraficie zażarcie kłócić się o długość majtek. gdy problem jest zupełnie inny , [b]płacę[/b] i jeżeli strój jest zgodny ze standardami , to kij kogo obchodzi czy wejdę w długich czy krótkich majtkach. Są odpowiednie przepisy sanitarne ogólnodostępne i nie Lisakowi ani Szurgocińskiemu nowe przepisy u nas nadawać .A co jeżeli od nowego sezonu moda wejdzie na średniokrótkie majtki .No tak ale nie o modzie w biednej N.D miałem prawić .A jeżeli nap. przyjdzie muzułmanka a taka jest w N.D.to co na to jak się wkrochmali Lisakowi w czarnej sukience .Za mordę i po straż bo koledzy dyrektora i szybko przyjadą;) .Ciasne rondo ,ciasne majtki obsesje macie jakąś .Wracam do tematu .Więc pytam ?i;)le tysięcy litrów wody wyciekło ,ile ciepła z tego powodu zmarnowało się ,dyrektorowi Adasiowi i czy wiedząc o problemie nie za późno czasami zareagował i czy poniesie konsekwencje ?;)finansowe z tego tytułu ?;)
  Dziękuję;)
  Don Qujote
  Ps . Ile karnetów dla szkół można by za to kupić

 19. Moim zdaniem Marek i pan U.nie kochają się i [b]dobrze wróży to nam[/b] .Natomiast co do ratownika który udziela lekcji pływania :jeżeli miał takowe pisemne glejty zezwalające na prowadzenie zajęć i spokojnie płacił za wodę Adasiowi , państwu podatki , księdzu na tacę to chwalę inicjatywę bo działalność basenu to nie Czerwony Krzyż i dyr. Adaś powinien zarabiać na ratowniku a jakże ,nie jest ci on od pokazywania torsu tylko od roboty tam postawiony .Ale jeżeli tak nie było, w co wątpię bo ratownik nie głupi chłopak jest to trzeba by było ratownika na zbity pysk wylać i Adasia za du…psko wziąć i do spowiedzi zaprowadzić .Tak czy inaczej pogoniłbym osobiście całe bractwo bo to nie prywatny folwark jest .A Adaś nie Jaśnie Panem w N.D. jest .
  Don Qujote ;)

 20. Kiszot jesteś mistrzem:

  [quote]jeżeli miał takowe pisemne glejty zezwalające na prowadzenie zajęć i spokojnie płacił za wodę Adasiowi , państwu podatki , [b]księdzu na tacę [/b][/quote]

  buahhaah :D Dobre!

 21. Sprytna odpowiedź – unik. Ja bardziej prosto w takim razie zapytam. Chodziło mi o krytykę przez Pana Marka, zadawania pytań jako manipulacji. Co niestety bardzo często czynisz. "A ja pytam?" :)

 22. Ej ej… czym innym jest pytanie w komentarzach a czy innym w artykule! Redaktorowi U. czy O. wolno mniej niż komentującym.

 23. To Pan Marek sądzi że przekona Mnie o tym że Pan U. przekazuje rzekomo w pytaniach informację do tego nie sprawdzoną .Manipulacja czy rzeczywisty przekaz ?.Jasne dla mnie jest to co dzieje się na basenie więc , Pytanie =odpowiedź .Cel pana U .osiągnięty .Osobiście uważam że Pan Marek prywatnie ma prawo do krytyki formy przekazu informacji Przez Pana U. Od Pana U. jednak chciałbym dużo więcej rzetelnych i sprawdzonych informacji ,czego Panu U. i nam Wszystkim życzę .:)

  Don Qujote

 24. Inteligentny a udaje że nie rozumie.:) Ok. pasuję :)) Rozumiem, że jednoznaczna odpowiedź wiązałaby Cię na przyszłość:))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here