Zaproszenie na projekcje filmów

12

Już w piątek 12 listopada odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych z okazji Dnia Niepodległości.

Widzowie będą mogli obejrzeć dwa obrazy:

„Powstanie wielkopolskie. Zdobycie Ławicy.” W filmie przedstawiony jest okres od końca października 1918 roku do przysięgi Armii Powstańczej 26 stycznia 1919 roku. Punktem kulminacyjnym jest zdobycie przez powstańców Ławicy – stacji lotniczej pod Poznaniem – przejęcie której, dało później możliwość zorganizowania przez Polskę kilku sprawnych do boju eskadr lotniczych. Zdobycie Ławicy, było największą bitwą pierwszego okresu Powstania. Zakończyło walki o Poznań. Łup wojenny, który przejęli wtedy powstańcy uchodzi za największy w dziejach. Bohaterem filmu jest Mieczysław Paluch, postać mało znana, a tak naprawdę, to on był sprawcą najważniejszych zdarzeń, dzięki którym Powstanie Wielkopolskie było zwycięskim. Paluch kierował wszystkimi najważniejszymi działaniami zbrojnymi w Poznaniu i okolicach, od Zamachu na Ratusz, po zdobycie Ławicy i bitwę o Szubin. Po przybyciu Dowbora – Muśnickiego i stworzeniu regularnego wojska usuwa się w cień. Walczy jednak do końca Powstania. Film oprawiony fotografiami archiwalnymi i inscenizacjami walk Powstańców. Produkcja 2008 rok.

oraz:

„Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Ganganowicza” z 1997 roku, przedstawiający sylwetkę polskiego najemnika, dziennikarza, działacz politycznego i społecznego. Podczas kampanii wrześniowej zginęła jego matka a w powstaniu warszawskim zginął ojciec. Osierocony Gan-Ganowicz zetknął się z Armią Czerwoną – \”czego sowieciarz nie może zabrać to zniszczy\” i w rezultacie \”antykomunizmu nie wyniósł z domu, lecz nauczyli go komuniści\”. W powojennej Polsce jako kilkunastolatek stworzył konspiracyjną organizację kolportującą antykomunistyczne ulotki i malującą napisy na murach.
W czerwcu 1950 roku Urząd Bezpieczeństwa wpadł na trop organizacji Gan-Ganowicz planował ucieczkę do Wrocławia. Próbując przejść między wagonami, dostrzegł skład do Berlina. Ukryty pod pociągiem wyjechał z komunistycznej Polski do Berlina Zachodniego, gdzie wstąpił do amerykańskiej służby wartowniczej. Kilkanaście miesięcy później wyjechał do Francji, gdzie zdał maturę i odbył studia oficerskie, organizowane przez NATO, i kurs spadochroniarski. Patent podporucznika odebrał z rąk generała Władysława Andersa. W Paryżu uczył w polskiej szkole W 1965 roku w Brukseli zaciągnął się do wojsk Mojżesza Czombego, przywódcy Konga, który walczył z rebelią zorganizowaną przez Związek Radziecki. Dowodził tam jednym z batalionów, walcząc z innymi polskimi najemnikami jak Józef Swara, Kazimierz Topór-Staszak i Stanisław Krasicki.W 1967 roku współorganizował w Jemenie obronę przed sowiecką rebelią. Działania grupy Gan-Ganowicza doprowadziły m.in. do zestrzelenia podczas misji bojowej rosyjskiego samolotu pilotowanego przez płk Kozłowa, dowódcę grupy \”radzieckich doradców\”, którzy walczyli w Jemenie po stronie komunistów. Dokumenty znalezione przy Kozłowie (m.in. wykaz żołnierzy rosyjskich w Jemenie) posłużyły jako dowód aktywnego wspierania militarnego rebelii przez ZSRR, czemu Rosjanie uparcie zaprzeczali na forum ONZ. Gan-Ganowicz opisywał również próby werbunku przez komunistów kubańskich, którzy powoływali się na bogactwa w jakie opływał walczący dla nich w Boliwii Ernesto Guevara. Po powrocie do Francji zamieszkał w Paryżu. Pracował m.in. jako kierowca, elektryk, tłumacz i działał w organizacjach kombatanckich. Gdy 13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny współorganizował demonstracje w obronie więzionych działaczy \”Solidarności\”. W latach 80. był zagranicznym przedstawicielem konspiracyjnej organizacji \”Solidarność Walcząca\”. Był też korespondentem Radia Wolna Europa, występując pod pseudonimem Jerzy Rawicz. Napisał wspomnienia pt. Kondotierzy. Książka była wydawana wielokrotnie w drugim obiegu wydawniczym w latach 80. (m.in. przez Solidarność Walczącą) i 90. (co najmniej dwa wydania firm prywatnych), a także za granicą. Drugiej książki, o amerykańskich oddziałach wartowniczych, nie dokończył. W lutym 1997 r. powrócił na stałe do Polski, zamieszkał w Warszawie, a następnie przeprowadził się do Lublina, gdzie współpracował z Fundacją Młoda Demokracja, oraz z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo. Przyjaźnił się m.in. z Ewą Kubasiewicz-Houée i Tadeuszem Sikorą, poetą i kompozytorem. W Lublinie mieszkał aż do śmierci.
Rafał Gan-Ganowicz zmarł na raka płuc 22 listopada 2002 roku, w wieku 70 lat. Pogrzeb odbył się 26 listopada 2002 roku w Lublinie.

Organizatorami pokazu filmów są: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Towarzystwo RATUSZ oraz Stowarzyszenie DĄB, Samorządowy Ośrodek Kultury.

Czas i miejsce pokazu: 12 listopada 2010 r., godz.: 18.00, Sala katechetyczna Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.


wikipedia/info

12 KOMENTARZE

 1. [b]A ja pytam ? Który z Panów Panie Sudoł ,Panie Maczka i inni przyzna publicznie że do zgody przedwyborczej namówił was nie kto inny tylko kandydat na radnego Ostpko Marek, ten młody człowiek z Ratusza .Jak mu się odwdzięczycie ? Może moglibyście przestać knuć za jego plecami tak dla honoru o ile go macie .Potraficie panowie ????????[/b]

 2. GanGanowicz to gość o którym powinien zostać nakręcony prawdziwy komercyjny film. Amerykance by takiej biografii nie przepuścili. Polecam obejrzeć ten dokument! Młodzi powinni go mieć na koszlukach zamiast Che i innego badziewia.

 3. *!*#[url=http://facebooklinkpages.com/index.php?do=/blog/40388/so-you-didnt-sometimes-started-the-afternoon-however/][b]Which is the justification in this document[/b][/url].
  *!*#[url=http://aaotimepasskarain.com/blogs/entry/This-can-be-genuinely-a-single-sickly-list-of-sneakers][b]Which is the factor to do this write-up[/b][/url].
  *!*#[url=http://www.re****erate.com/sheppa9300/weblog/142634.html][b]Which is rate[/b][/url].
  *!*#[url=http://avatelco.com/article.php?id=79479][b]Which is cost[/b][/url].
  *!*#[url=http://travelmomento.com/index.php?p=blogs/viewstory/1286255][b]Which i benefit bring local businesses on the top[/b][/url].
  *!*#[url=http://www.whateverlife.com/article/the-amount-of-invites-to-meal-have-got-My-spouse-and-i-supplied-2012-12-04][b]Which has a vehicle often is the life line in case[/b][/url].
  *!*#[url=http://www.spotnepal.com/classified/for-sale/clothing/in-addition-to-fads-certainly-one-of-a-number-of-in-the-important-sequence_16589][b]Which has a used car might be the life line when a[/b][/url].
  *!*#[url=http://dev.razerglobal.com/articles/entry/they-just-do-not-seem-to-are-living-of-sufficient-length][b]Which has a automobile may be the life line if the[/b][/url].
  *!*#[url=http://clanvz.biz/blogs/entry/loving-reddish-rose-bushes-together-with-the-zebra-print-out][b]Which happens to be price tag[/b][/url].
  *!*#[url=http://clarityproductions.biz/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=173975&Itemid=0][b]Which happens to be price[/b][/url].

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here