Fałszywy „policjant” próbował oszukać mieszkankę Nowej Dęby

28

Policjanci apelują do mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka lub policjanta i prosi o pieniądze. Wczoraj mundurowi odebrali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Oszust prowadząc telefoniczną rozmowę podawał się za funkcjonariusza i poinformował, że pieniądze na koncie jednej z mieszkanek Nowej Dęby mogą zostać skradzione, zażądał aby przelała je na „bezpieczne konto”. Kobieta na szczęście nie dała się zwieść.

Wczoraj przed godz. 12, do mieszkanki Nowej Dęby, zadzwonił oszust, który podając się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, poinformował rozmówczynię o tym, że pieniądze na jej koncie bankowym mogą zostać skradzione. Mężczyzna polecił kobiecie, aby przekazała mu informacje dotyczące jej konta bankowego i kwoty zgromadzonych środków pieniężnych. Seniorka nie dała się zwieść oszustowi i o całym zdarzeniu poinformowała syna, a on powiadomił policjantów.

Jak działają oszuści:

 • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
 • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
 • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
 • W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

 • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
 • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
 • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
 • O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

28 KOMENTARZE

 1. Takie zachowanie to niestety wyjątki. Większość jest golona jak owce :) Co ci ludzie mają w głowach, że dają się tak oszukiwać to sam nie wiem.

  • odp.

   Nie wiem czy dożyję starości, ale nie wyobrażam sobie czegoś takiego, że ktokolwiek zrobiłby mnie numerem na wnuczka czy na policjanta, gdzie od lat interesuję się sprawami kryminalnymi :) To pobudza myślenie i to jest niemożliwe, by ktoś kumaty został ogolony :)

   Mi to się śmiać chce z tych naiwniaków. Dzwoni ktoś obcy, podaje się za wnuczka i idioci dają kasę obcym ludziom. Jak można nie znać swojej rodziny, wnuków i w ogóle nie ogarniać czy się je ma czy nie? LOL.

   Dla mnie to jest jakiś kosmos, bo o ile jestem w stanie zrozumieć osoby z demencją czy alzhaimerem, ale kompletnie nie rozumiem jak potencjalnie zdrowe osoby dają obcym ludziom oszczędności życia. No zwykli idioci i tyle.

  • Tadeusz I Toruński
   26 grudnia 2021 at 12:18

   Jak widzę nie jesteś za bardzo ,,kumaty”teraz nie rozumiesz tych ludzi a co będzie jak dożyjesz późnej starości.O ile jej dożyjesz otoczony gromadką wnuków i prawnuków.
   Dla obecnie żyjących wiekowych seniorów rodzina,bliższa i dalsza jest najważniejsza gdyż w takim duchu zostali wychowani.
   Taki jesteś spec od spraw kryminalnych a nie wiesz że nie są te osoby oszukane przypadkowo. Te osoby są obserwowane i szczegółowo ,,prześwietlane”a potem oszukane.Z reguły przestępcy ci nie są nigdy ujęci a wpadają spece z myśleniem podobnym do Twojego.
   Naoglądałeś się amerykańskich gniotów kryminalnych i myślisz że jesteś drugim Sherlockiem Holmesem.

  • Ktoś do tych ludzi dzwoni przez telefon podając się za wnuka czy za kogoś z rodziny. Serio, aż tak dużym wyzwaniem dla starszych osób jest brak umiejętności poznania, że coś jest nie tak po obcym głosie? No, ale w sumie skoro sporo ludzi widzi w tym kraju tylko dwie partie i non stop głosują na te same gęby to jak widać nie stanowi to problemu, by ludziom coś wmówić w pięć minut.

   Jestem kumaty, gdyż nie odbieram telefonów, których nie mam w książce. Proste i dodatkowo skuteczne rozwiązanie.

   „Dla obecnie żyjących wiekowych seniorów rodzina,bliższa i dalsza jest najważniejsza gdyż w takim duchu zostali wychowani”.

   Jest najważniejsza, że gdy dzwoni ktoś obcy to nie widzą nic podejrzanego w obcym głosie i wierzą na słowo. Takie to realcje :)

   Dlaczego przypisujesz mi słowa, których nigdzie nie użyłem? Niby gdzie napisałem, że mam się za Sherlocka Holmesa? :) Muahahahahaha.

   Zastanawia mnie po prostu brak myślenia u tych ludzi i tylko ten temat poruszyłem :)

   „Taki jesteś spec od spraw kryminalnych a nie wiesz że nie są te osoby oszukane przypadkowo. Te osoby są obserwowane i szczegółowo ,,prześwietlane”a potem oszukane”

   To ty się naoglądałeś za dużo gniotów ze Stefanem S., które nagminnie lecą na Tele 5.

  • Tadeusz I Toruński
   28 grudnia 2021 at 15:00

   Wydawałoby się że to co zawarłeś w swoim przydługim komentarzu to jest święta prawda…..w rzeczywistości to co piszesz to g ó w n o prawda.

  • Przez telefon podczas rozmowy mogą zobaczyć czyjąś twarz? :0 Od kiedy?
   Po fejkowych e-mailach w których pracownik banku radzi przesłać hasło do konta zobaczą czyjść wyraz twarzy? :0
   Gdy fejkowy policjant chce, by wyrzucili pieniądze w wokru przez okno widzą czyjąś twarz? :0

  • :) Ktoś obcy do nich przychodzi i po twarzy nie są w stanie poznać, że to nie jest wnusio albo nikt innych z rodziny? :0

   Dziwne te relacje rodzinne muszą mieć :0

  • Stary Bober,

   Głupota nie zna kryterium wieku, płci oraz wykształcenia :) O czym świadczą twoje wrzutki z tymi artykułami.

  • @Tadeusz I Toruński 30 grudnia 2021 at 10:53
   Nie dość żeś głupi, to i zarozumiały.

  • Tadeusz I Toruński
   30 grudnia 2021 at 10:53

   Cóż,gdzie argumentów zabraknie tam zaczynają się obelgi.
   Odpowiem w takim samym tonie jak twój.Zrobiłem wielki błąd zaczynając dyskusję z głupcem który sądzi że posiadł wszystkie rozumy świata.

  • Stary Bobrze :)

   Ale niby gdzie ja Ciebie obraziłem?

   „Głupota nie zna kryterium wieku, płci oraz wykształcenia :) O czym świadczą twoje wrzutki z tymi artykułami”.

   To odnosiło się do idiotów, którzy dają się golić, a nie do Ciebie :) Polecam czytanie ze zrozumieniem, dobrze? To bardzo upraszcza sprawę.

   Nigdzie też nie stwierdziłem, że posiadłem wszystkie rozumy świata. Po prostu mam takie podejście, że nie ma opcji, by ktokolwiek mnie zrobił numerem na wnuczka, policjanta czy rzekomego sprawdzacza liczników :)

   Wystarczy, że politycy orają cały naród równo i do spodu :)

   Co trzeba mieć w głowie, by hasło do konta bankowego wysłać komuś kto podaje się za pracownika banku? To jest mądra postawa według Ciebie? Ktoś taki jest głupi i nie jest to obraza wobec tej osoby. Po prostu jest to stwierdzenie prostego faktu. Tyle kampanii społecznych miało miejsce, a ci dalej hasła wysyłają. No trzeba mieć zamiast mózgu budyń, by dać się tak wyrolować :)

  • Jakie jaja? Zadzwonili ze Stanów i musiał wykonać wolę swoich panów, a wy z niego będziecie robić jakiegoś męża stanu, a tu po prostu wkład się wypisał. LOL

 2. Mam kumpli, którzy w klubie/świetlicy dla młodzieży dali podpisy obecności i po paru latach dowiedzieli się, że byli na wycieczce we Włoszech

  Policja nie reaguje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here