Fałszywy wnuczek znów zaatakował

10

Policjanci apelują do mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka, syna, lub krewnego i prosi o pieniądze. Dziś policjanci odebrali kilka zgłoszeń o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Oszust prowadząc telefoniczną rozmowę podawał się za syna, który spowodował wypadek drogowy i pilnie potrzebuje pieniędzy. Apelujemy o to, aby być ostrożnym. Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie gotówki.

Dziś, po godz. 9, do mieszkańców gminy Nowa Dęba i Baranów Sandomierski, zadzwonił oszust, który podając się za syna, poinformował rozmówcę, że jest sprawcą poważnego wypadku drogowego. Za polubowne załatwienie formalności, nieznajomy mężczyzna żądał sporej gotówki. Pieniądze miał odebrać nie syn lecz jego znajomy. Mieszkańcy nie dali się zwieść oszustowi i o całym zdarzeniu poinformowali policjantów.

 

Jak działają oszuści:

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

 

Jak się ustrzec:

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia

 

10 KOMENTARZE

  1. AL DONNO w wielu miejscach podajesz swoj nr telrfonu takich jak sklepy rejestracje itd. nie wszyscy zachowuja go do swojej wiadomosci

    • Info pisze ze w Czwartek pod oslona mgly szedl do Babci jako poslaniec od Wnuczka po kase,a Policjantom powiedzial ze idzie po rower i go nawet podwiezli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here