Grupa Bojowa Unii Europejskiej gotowa do pełnienia dyżuru xvideo

2

– Dzisiejsze ćwiczenie stanowiło certyfikację umiejętności i gotowości Europejskiej Grupy Bojowej do przejęcia odpowiedzialności i dyżuru, jeżeli chodzi o zapewnienie reakcji w sytuacji kryzysowej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ćwiczenia certyfikującego Grupę Bojową Unii Europejskiej.

W piątek, 17 maja br., szef MON złożył wizytę w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie zapoznał się z przebiegiem międzynarodowego ćwiczenia dowódczo-sztabowego „Common Challenge – 19”. – Od 15 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Jesteśmy aktywni jeśli chodzi o wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. Zależy nam na tym, aby była ona komplementarna z działaniami podejmowanymi przez Sojusz Północnoatlantycki –  powiedział minister Błaszczak.

Minister wziął udział w pokazie wyszkolenia pododdziału bojowego Grupy Bojowej Unii Europejskiej, który obejmował desant zaopatrzenia z pomocą humanitarną, działania powietrzne QRF i MEDEVAC, walkę ogniową.

Szef MON zapoznał się również z wyposażeniem i uzbrojeniem pododdziałów oraz jednostek Sił Zbrojnych RP biorących udział w ćwiczeniu.

– Obserwując to ćwiczenie widać, że wojsko jest przygotowane do objęcia dyżuru bojowego. Trzon Grupy Bojowej stanowią żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, żołnierze doświadczeni, żołnierze biorący udział w misjach, którzy są świadomi podejmowanych działań. To żołnierze, którzy są profesjonalistami. W ćwiczeniu biorą udział również żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 12 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze Polscy stanowią państwo ramowe w tym ćwiczeniu, a ich działania są uzupełniane przez żołnierzy z Czech, Słowacji, Węgier i Chorwacji. Gratuluję wyników pracy, umiejętności,  jestem pewien, że wojsko Europejskiej Grupy Bojowej jest gotowe do tego, aby odpowiedzialne pełnić dyżur –  mówił szef MON.

***
W dniach 12-17.05.2019 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, trwało międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe  „Common Challenge – 19”.
Celem ćwiczenia była ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania elementów sojuszniczych.

W ćwiczeniu wzięło udział ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych.

Dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headquarters) ma zmierzyć się z najważniejszymi zadaniami taktycznymi, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane jest pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.

Główne siły biorące udział w „Common Challenge – 19” i jednocześnie stanowiące trzon GB UE, pochodzą z Polski – 6. Brygady Powietrznodesantowej. W skład Grupy Bojowej wchodzą również pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu udział biorą także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistyczne, łącznościowe oraz grupa współpracy cywilno-wojskowej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here