PREZYDENT: DZIAŁAMY SPOKOJNIE I ROZWAŻNIE

8
Fot. BBN

Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. My wzmocniliśmy gotowość polskich Sił Zbrojnych – niektórych jednostek, także obrony powietrznej. Działamy spokojnie i rozważnie – mówił na nocnej konferencji Prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się pilna narada, a następnie Prezydent rozmawiał o aktualnej sytuacji z sojusznikami: Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, Prezydentami: USA Joe Bidenem, Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także z Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent złożył wyrazy współczucia dla najbliższych dwóch obywateli, którzy zginęli w wyniku wybuchu, najprawdopodobniej rakiety, która spadła na nasze terytorium.

Andrzej Duda powiedział, że „nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze”. – Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to wszystko jest w tej chwili jeszcze w trakcie badania – dodał.

Poinformował, że odbył konsultacje międzynarodowe z sojusznikami, m.in. Sekretarzem Generalnym NATO, Prezydentem USA, Premierem Wielkiej Brytanii i Kanclerzem Niemiec.

– Prezydent Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że Stany Zjednoczone absolutnie dotrzymują sojuszy i są z nami; wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że USA stoją razem z nami na straży bezpieczeństwa polskiego i całego Sojuszu.

 

Prezydent zapewniał również, że Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. – My wzmocniliśmy gotowość polskich Sił Zbrojnych, niektórych jednostek, także obrony powietrznej. Nasze samoloty dzisiaj są na polskim niebie, będą wspierane także przez samoloty sojusznicze w strzeżeniu naszego nieba – mówił.

– Chcę zapewnić, że działamy bardzo spokojnie, w sposób bardzo rozważny, nie są podejmowane żadne pochopne decyzje – zaznaczył.

– Polscy żołnierze są na miejscu, sojusznicze wsparcie dla nas jest, wszystkie sojusznicze zobowiązania wobec nas są podtrzymywane – akcentował.

Andrzej Duda podkreślił też, że „nic nie wskazuje, aby dalsze tego typu zdarzenia miały w tym momencie następować”. – Jak od tej pory można powiedzieć, że to, co się stało było zdarzeniem pojedynczym. Nic nie wskazuje na to, by miały mieć miejsce jakieś kolejne – ocenił.

Jak poinformował, jest wysoce prawdopodobne, że w środę ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

8 KOMENTARZE

  1. Jak najszybciej oskarżyć ukrainców o zabójstwo Polaków i maja dożywotnio wypłacać rentę rodzinie zmarłych! Zeleński i Putin powinni siedzieć za zbrodnie przeciwko ludzkości

    • Nie marzy mi się wojaczka ani wojenka, bo machanie szabelką siedząc na koniach tuż przy granicy byłoby paradne. Politycy aż nadto wykorzystują społeczeństwo, by to jeszcze miało się za nich wykrwawiać. Po prostu mnie śmieszy bagatelizowanie przez „rządzących” tego co się stało. Jak za kilka dni spadnie kilkaset rakiet to też będzie mówione, że to przypadek, czyjś błąd i ktoś tam zamiast na wschód wystrzelił na zachód? No proszę Cię. Szanujmy się i miejmy zdrowe podejście do zaistniałej sytuacji.

    • Bagatelizują w tym kontekście, że sami nie są w stanie powiedzieć co się stało wprost tylko pytają się Amerykanów tak jakby sami nie byli w stanie ocenić tej sytuacji. Co to za problem? Po co Polska ma służby i wywiad? Za co Ci ludzie dostają pieniądze?

    • P..T.Torunski, dla pewnego rodzaju ludzi nawet najprostsze rzeczy są zbyt skomplikowane, by je pojąć i zrozumieć.Do tego są głośni, krzykliwi, butni , bez szacunku do osoby o innym widzeniu świata . Często do bólu przekonani o swojej nieomylności .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here