PREZYDENT: TO NIE BYŁ ATAK NA POLSKĘ

15

Prezydent USA Joe Biden poinformował partnerów G7/ NATO, że wybuch w Polsce spowodował Ukraiński pocisk obrony powietrznej – przekazuje agencja Reutera. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

-Nic nie wskazuje na to, by był to intencjonalny atak na Polskę. Nie była to rakieta, która była wycelowana w Polskę  Nie mamy dowodów, że pocisk wystrzeliła strona rosyjska. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony – wskazał Andrzej Duda. Jednak – jak mówił – winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska.

Prezydent poinformował, że na miejscu pracują polscy i amerykańscy śledczy. – Wczoraj w rozmowie ze mną pan prezydent Joe Biden zadeklarował swoje wsparcie w tym śledztwie, ja to wsparcie przyjąłem – powiedział. – Jesteśmy cały czas w bezpośrednim kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO, jesteśmy cały czas w kontakcie i w konsultacjach z naszymi odpowiednikami – pan premier z premierami, ja z prezydentami – podkreślał Duda.

– Chcemy podkreślić z panem premierem, żeby mieszkańcy wschodniej części Polski nie niepokoili się zwiększoną aktywnością wojsk lotniczych, jak i policji, Straży Granicznej i wojska, szczególnie w regionie przygranicznym. To działanie, które podjęliśmy w sposób intencjonalny, właśnie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa – powiedział prezydent.

Zaapelował o zachowanie spokoju wobec obecności wojska, służb czy aktywności samolotów wojskowych na niebie. – To świadczy o tym, że działamy, że bezpieczeństwo Polski jest wzmocnione. Współdziałają z nami w tym zakresie sojusznicy – będą więc na polskim niebie latały w najbliższym czasie także samoloty Sił Powietrznych USA. Proszę podchodzić do tego spokojnie, to jest odpowiedź nasza i NATO na tę sytuację – mówił prezydent.

Premier Morawiecki dodał natomiast, by mieć na uwadze dezinformację i manipulacje ze strony Rosji i „to, w jaki sposób potrafi ona posługiwać się różnymi zdarzeniami i rozsiewać nieprawdziwe informacje, siać propagandę, wrogość i wzajemną niechęć”. – To na pewno jest jeden z celów po stronie Kremla; miejmy to na uwadze – zaapelował.

15 KOMENTARZE

 1. Cie a co? Ktoś napluje na człowieka i ten ma powiedzieć, że deszcz pada? Ciekawe jakie dostali wytyczne z USA i co tu się za moment będzie dziać.

 2. Co prawda nikt nie wiedział po co on tam przyszedł. Widać chłop miał ochotę i se przyszedł…

 3. według prezydenta Dudy;
  – „…winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska.” – Rosja agresor
  – Niemcy agresor – winę za ludobójstwo na Wołyniu ponosi?
  według prezydenta Zełęnskiego;
  – rakiety były rosyjskie – wina nie Ukraińców
  – siekiery i widły były nie ukraińskie – wina?

 4. Logiko i analityko uwazasz, ze nie powinnismy nikomu poagac? Prezydent ma 100 %racji. Twoja wiedza historyczna nie mowi CI pod czyja okupacja byla wowczas i obecnie Ukraina?

  • Uważam, że powinniśmy pomagać wszystkim potrzebującym pomocy, w miarę naszych możliwości, ale w pierwszej kolejności, naszym potrzebującym pomocy obywatelom. Obszar w czasie gdy odbywało się ludobójstwo, był pod okupacją niemiecką, ale to nie Niemcy byli sprawcami a ofiary niejednokrotnie u okupanta szukały ratunku. Ruski pocisk, który uśmiercił dwóch obywateli polskich na obszarze Polski, został wystrzelony z obszaru Ukrainy, nie zajętym przez wojska rosyjskie ale to Rosja jest winna, bo go wyprodukowała. Jeżeli Anonim uważa że fakty które przedstawiłem nie są prawdziwe to proszę o źródło

 5. Podobno to ruska rakieta z pomieszanymi współrzędnymi Kijowa i Lwowa z czego finalnie wyszła lokalizacja wsi w Polsce. Polska nigdy się nie przyzna że to rakieta z Rosji bo okazało by się że jesteśmy goli i wesoli, Ukraina też się nie przyznaje więc albo mogą w nas od teraz walić kiedy chcą, albo to rakieta z innej galaktyki.

 6. Tadeuszu, zodlem jest historia, Owszem Wolyn to Ukraincy za pelnym przyzwoleniem okupantow. W Polsce bylo Jedwabne chociaz nie mozna porownywac okropnosi obydwo zdazen, Pomagc powinnismy tym ktorzy sa naprawde w potrzebie.

 7. Niestety ale to prowokacje ukrainska – celowa. chcą koniecznie zmusić NATO do włączenia się w konflikt, bo amerykance coraz mniej broni dostarczają. A nasi rządzący zwlekali z informacja po tym ostrzale, bo czekali na wytyczne z USA, ale tez i od Zelenskiego. Bo kto teraz rządzi POLSKĄ?

 8. Niemożliwe aby na trzeźwo można było pisać takie bzdury… A co jeden to lepszy 'znafca’ tematu

  • No to napisz może ty swoje przemyślenia, czy podaj wiedzę opartą na konkretnych źródłach , choćby zeznaniach świadków, bo jeszcze tacy żyją, tylko nikt ich nie chce słuchać . No bo każdy przecież wie lepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here