Razem na ratunek bielikowi!

6

Gmina Nowa Dęba wraz z Nadleśnictwem Nowa Dęba uratowały chorego orła bielika przed niechybną śmiercią. Dzięki połączonym wysiłkom, ptak wraca obecnie do zdrowia w specjalistycznej lecznicy.


Cała sytuacja wydarzyła się kilkanaście dni temu, kiedy kobieta spacerująca przez las w Budzie Stalowskiej, zauważyła przedstawiciela majestatycznego gatunku ptaka. Niestety, od razu widoczne było jednak to, że nie jest on w dobrej dyspozycji. Kobieta natychmiast poinformowała o znalezisku jednego z nowodębskich weterynarzy. Chorym ptakiem okazał się być orzeł bielik, natomiast co do przyczyn jego złego stanu zdrowia brano pod uwagę zasadniczo dwie opcje: ptak mógł zostać zatruty, bądź też postrzelony.

Zwierzęciem zajął się pracownik Nadleśnictwa Nowa Dęba, który otoczył ptaka troskliwą opieką. Sprawa trafiła również do referatu Spraw Komunalnych Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba. Podjęto decyzję o oddelegowaniu jednego z jego pracowników do odwiezienia ptaka do specjalistycznej lecznicy, tym bardziej, że stan bielika pogarszał się praktycznie z godziny na godzinę. Bielik nie wykazywał zainteresowania zewnętrznymi bodźcami, a także nie był w stanie rozprostować skrzydeł. Ptak zawieziony został przez pracownika urzędu gminy do Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Puchacz” w Brzyskach (powiat jasielski), kierowanego przez osobę specjalizującą się w tego typu przypadkach – pana Roberta Pogorzelskiego.

Pan Robert określił, że pierwsze dni po przywiezieniu bielika do jego ośrodka były krytyczne. Wydawało się, że ptak nie przeżyje, jednak sprawa potraktowana została priorytetowo i pan Robert w pełni poświęcił się ratowaniu życia zwierzęcia. Dzięki niemu, stan krytyczny został zażegnany. Przyczyną, która niemal doprowadziła do śmierci bielika, okazało się zatrucie.

Wydaje się, że ptak najgorsze ma już za sobą. Przebywa on już we wolierze oraz jest w stanie siedzieć na drążku. Jak poinformował nas pan Robert, pozostały jeszcze objawy typowo neurologiczne, czyli typowe będące skutkiem zatrucia. Bielik ma problemy z koordynacją ruchową, a także z prawidłowym ocenianiem odległości, dlatego musi być jeszcze karmiony z ręki.  Pan Robert podkreśla jednak, że pozostaje czekać cierpliwie na poprawę stanu zdrowia, która nastąpi wkrótce. Pozwoli to zaobrączkować bielika i wypuścić go na łono natury.

Świadkowie są zgodni co do piękna ratowanego ptaka – przedstawiciela takiego gatunku, którego wielu z nich nigdy dotąd jeszcze nie widziało. Błyskawicznie wysiłki, podjęte wspólnie przez gminę i przez Nadleśnictwo Nowa Dęba, pozwoliły uratować mu życie.

MR/PG

Źródło: UMiG

6 KOMENTARZE

    • Nadzieja umiera ostatnia bo to matka glupich , ale pozostalo ukarac bielika dlaczego chcial sie otruc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here