Pensje za strajk zależne od dyrektorów i rządu? Znamy stanowisko władz lokalnych

53

Kilka dni temu w artykule zatytułowanym „Czy nauczyciele dostaną wynagrodzenie za strajk?” przedstawiliśmy stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie i wiceministra finansów Mariana Banasia, które brzmiały jednoznacznie: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia. 

[democracy id=”16″]Powodem jest treść  art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Jednakże wiele samorządów – zwłaszcza tych, których przedstawiciele są w opozycji do rządu – szuka sposobów na ominięcie tego przepisu i planuje wypłatę pensji w formie „refundacji”, dodatków lub nagród.

O to jak będzie wyglądała sytuacja w Nowej Dębie zapytaliśmy organy prowadzące szkoły na naszym terenie czyli starostę i burmistrza.

W imieniu starosty odpowiedzi udzielił Jacek Hynowski – Kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Spraw Społecznych i Promocji: „Stroną w prowadzonym strajku są dyrektorzy szkół i placówek powiatu tarnobrzeskiego jako pracodawcy. Wobec tego to dyrektorzy podejmą decyzję w tej kwestii w granicach obowiązującego prawa.”

Z kolei przedstawiciele nowodębskiego magistratu twierdzą, że: „Na chwilę obecną przepisy nie pozwalają na wypłacenie wynagrodzenia nauczycielom za dni strajku, natomiast jakie rozwiązanie zaproponuje rząd po zakończeniu strajku, na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo”.

/rek

53 KOMENTARZE

  • Nierobem to ty jesteś, a jeśli nie to znaczy, że mimo wszystko czegoś się w szkole nauczyłeś (takie mam nadzieję słuszne założenie robię).
   Przez tych nierobów jak określasz przechodzą wszyscy, ślusarze, murarze, lekarze, prawnicy itp.

   A jak ktoś nie ma pojęcia o pracy nauczycieli niech nie zabiera głosu i nie ulega modzie, że ten mądrzejszy kto głośniej krzyczy.
   Z szacunkiem dla wszystkich

  • czy nie zauważyłeś że to właśnie te nieroby nauczyły Cię pisać – i robisz to całkiem nieźle

 1. Do roboty GLOBUSY !! Wyzwalniac ich tych co strajkuja na ich miejsce jest dużo innych… nieroby wypad na wieś ziemniaki zbierać..

  • Naprawdę myślisz, że jest dużo więcej takich ludzi, którzy na start
   chcą dostawać 1800 na rękę? A w szczytowym momencie zarobków, czyli po 20 latach pracy max. 3000? Wejdź np. na mazowiecki bank ofert pracy dla nauczycieli, zobacz ile tam jest wakatów! Jakoś nikt się nie pcha… Zwłaszcza w Warszawie, gdzie za 3000 nie ma szans się utrzymać…

 2. Nierobem to ty jesteś, a jeśli nie to znaczy, że mimo wszystko czegoś się w szkole nauczyłeś (taką mam nadzieję słuszne założenie robię).
  Co zrobiłeś ze swoją szansą (do komentarzy powyżej) którą otrzymałeś w szkole to twoja sprawa, mogłeś się uczyć albo udawać, że się uczysz (twój wybór). Nie oceniaj wg własnego postępowania innych.
  Przez tych nierobów jak określasz przechodzą wszyscy, ślusarze, murarze, lekarze, prawnicy, nieroby itp.

  A jak ktoś nie ma pojęcia o pracy nauczycieli niech nie zabiera głosu i nie ulega modzie, że ten mądrzejszy kto głośniej krzyczy.

  Dlaczego chcąc siebie dowartościować obrażamy innych, kto z Was nie chciałby pracować w takich warunkach, żeby praca sprawiała satysfakcję?

  Zróbmy coś żeby i nasi pracodawcy nasz szanowali, nie zabierajmy możliwości wyrażania swoich poglądów i oczekiwań przez inne grupy zawodowe w tym nauczycieli.

  Boimy się upomnieć o siebie we własnej pracy, więc przelewamy swoją złość na tych co się na to odważyli.

  Z szacunkiem dla wszystkich więcej myślenia mniej krzyczenia.

 3. oczekiwań przez inne grupy zawodowe w tym nauczycieli.

  Boimy się upomnieć o siebie we własnej pracy, więc przelewamy swoją złość na tych co się na to odważyli.

  Z szacunkiem dla wszystkich więcej myślenia mniej krzyczenia.

 4. Z całego serca popieram!
  Kto jak nie nasi nauczyciele byli oknem na świat? Nasze liceum dopóki było doinwestowane miało świetny poziom, ja i moi koledzy skończyliśmy lokalną szkołę pełna nauczycieli z pasją i wiedzą. Bez kompleksów zdawaliśmy na uczelnie wyższe. Ale to były czasy kiedy nauczycieli szanowano a poziom zarobków był godny. A teraz? Nie zdecydowałabym się zostać nauczycielem. Nikt nie szanuje tego zawodu, a od edukacji zaczyna się szacunek do drugiego człowieka.
  Ciemnym narodem łatwiej się manipuluje.

  • Absolwentko sugerujesz ze strajkujacy Nauczyciele to Ciemna grupa ktora dala sie przez broniarza wpuscic w maliny politycznie ?

 5. „Ja”, oraz „Czlowiek od lopaty”, poczytajcie troche na temat strajku, sytuacji w Polsce na tle innych krajow w Europie, moze tez jakies raporty placowe. Widze, ze jedynym madrym rozwiazaniem dla mieszkancow Nowej Deby jest praca w Biedronce :) Pozdrawiam z Krakowa

  • # Krk weź się przestań tak wymadrzac i spróbuj może swoich sił w tym królewskim mieście, podoradzaj , pokrytykuj, pokaz jak lebskim jesteś gościem . A nuz Cię dostrzega, może dane ci będzie zaistnieć. Nie pozdrawiam z Nowej Dęby.

  • @Taka prawda, probuje, dzieki za troske :) Jakos mi idzie.
   Mimo wszystko, ja Ciebie pozdrawiam bo widze, ze za duzo jadu i przyda sie wyluzowac.

 6. Skoro twierdzą ze więcej dotacji jest do krów aniżeli dla nauczycieli (płacone przez EU, gwoli ścisłości a nie przez Kaczyńskiego jak im wciska GW i TVN), to niech ci wszyscy strajkujący zawiążą spółki i wydzierżawia pola wokół Nowej Dęby i innych miasteczek, pełno tego odłogiem leży, bo młodzi ludzie wyjechali. Kupią sobie krowy i wtedy będą jeszcze mniej pracować, lasy więcej i mleko za darmo, no i dalej można doić !

  • Nie tylko Twòj komentarz popierający protest nie został pokazany. Jest wiele takich… Mòj pewnie też nie zostanie pokazany. Prawda Panie O? W takim wlaśnie filtrującym kraju mieszkamy.

 7. Ja na miejscu nauczycieli ze szkoly w Debie Wsi Sp-3/dawnej/ ze wstydu zapadł bym sie pod ziemie!cala Polska strajkuje a oni sie wypieli.Jak im nie wstyd!ja jestem dumny z Sp2!

 8. Do „Aleja Zwycięstwa” masz pomysł to działaj bo ktoś Ci go zabierze i później będziesz płakał ze złości. Idź tą drogą powodzenia :).

 9. Anonimie, sugeruje że bez edukacji będziemy ciemnym narodem. Bez szkoły i nauczycieli z otwartą głową, którzy będą kształcić i uwrażliwiać nasze dzieci -faktycznie jako naród cofniemy się do ciemnogrodu. Pozdrawiam.

  • A co tobie do tego , a może im pasują takie zarobki i cała resztą. Co Cię to obchodzi czy strajkują czy nie. Ich sprawa, ich wybór, ich wolna wola.

  • Dobrze, ze moje dziecko chodzi do sp3, inaczek musielibysmy sie z mezem martwic co z egzaminami i z kim mlodszego zostawic, a tak to nie bylo problemu. Mialam dac dziecko do sp2, ale po ostatniej akcji podziekuje…

 10. Do Admina: zróbcie, proszę, sondę czy uczniowie chodzą na korepetycję i z jakich przedmiotów. Dzisiaj uczennica z gimnazjum, powiedziala do mnie, że nie obawia się egzaminu z j. angielskiego, bo od 7 lat uczęszcza na korepetycje z j. angielskiego.

 11. Pochwalam postawę dyrekcji i nauczycieli z gimnazjum i SP z Dęby wsi. Gratuluję odwagi, właściwego podejścia do młodzieży oraz szacunku dla rodziców uczniów.

 12. Wiem jak jest Wam, nauczycielom małych miejscowości, ciężko. Nie dość, że macie niewielkie wsparcie społeczności, to jeszcze burmistrz, który tak jak Wy jest nauczyciele, nie popisał się w ogóle… Za moich czasów Wiesław Ordon był świetnym nauczycielem WOSu i historii, bardzo go lubiliśmy jako uczniowie. Ale jak widać władza zmienia ludzi i zapominają jakie są ich korzenie… Wstyd panie burmistrzu…

 13. Po co im strajk jak od poniedziałku były rekolekcje potem egzaminy gimnazjalne a od poniedziałku egzaminy ósmoklasistów. hehehehe. Lepiej kombinować niż popierać swoich kolegów i koleżanki po fachu.

  • SP2 gurą. Najlepsza pani Dyrektor Ewelina Zajac. Chodziłam do tej szkoły przed kilkoma laty i dalej super wspominam.

 14. Mój syn na egzaminie miał napisać wypracowanie na temat, czy warto bronić swoich wartości. Nauczyciele za strajk pieniędzy nie dostaną, od rządu pewnie podwyżek też nie. Starają się bronić godności swojego zawodu, normalności w szkole, tego, aby liczono się z ich głosem. Dobrze, że ma takich nauczycieli, którzy postępują tak jak uczą.

  • W polskiej szkole odkąd oddano ja pod jurysdykcje rróżnej maści wójtów, burmistrzów i innych lokalnych pseudo polityków normalności nie ma . Do tego doszła bezgranicznie papierologia, nikomu oprócz wizytatorow z kuratorium niepotrzeba, nic nie wynoszącą i w niczym nikomu nie sluzaca. Dobry nauczyciel zawsze wue co ma robic , a slabemu cala srykarnia nie pomoze.Zarówno lokalne władze jak i te z resortowe swoimi przeważnie chorymi pomysłami zrobili z nauczycieli oglupialych, przestraszonych wyrobnikow , którym zarówno uczeń jak i rodzic może śmiało napluc w twarz, a dyrektor mu tylko jeszcze dołoży, bo też się boi. Nie ma tu solidarności, nie ma wzajemnego szacunku , wszyscy , dosłownie wszyscy łącznie z klerem zrobili z nich stado bezdomnych niewolników. Do tego dochodzą marne zarobki i pasztet gotowy. Powiem krótko, można im jedynie współczuć i wiele czasu, a glownie dużo dobrej woli potrzeba by cokolwiek, podkreślam cokolwiek w tej materii drgnelo.Tylko czy nas jako naród na to stać?

 15. SP 2 spadła na psy. A kiedyś najlepsza podstawówka. Teraz przebiła ją SP3. Gratuluje dyrektorowi SP 3 mądrych i rozsądnych nauczycieli!

 16. Michaska się pochwaliła, ze chodziła do szkoły SP2 i chwali p. Zając, no właśnie widać jaką „gurą” przez „u” otwarte jest ta szkoła. Gratuluje, bo słabo z ortografii

 17. Kiedyś w jednej szkole był strajk, jeden ,, wspaniały” ,, z powołania” nauczyciel do kolegów się nie przyłączył. Po wszystkim zapytał czy udało się coś wywalczyć i od kiedy to będzie.
  Jako rodzic dzieciaka z SP 2 całkowicie solidaryzuję się z wami, nauczycielami, pomimo fali hejtu to wy jesteście dziś zwycięzcami.

  • Ok, strajk strajkiem, ale co się mój syn stresował czy będzie egzamin czy nie to jego. 8 lat się do tego testu dzieciaki uczą, a teraz takie kwiatki i wielka niepewnosc. I to maja byc nauczyciele? Tfu… Nie popieram!

 18. SP2 najlepsza szkola!!!

  sekcja siatkówki, pelen luz na lekcjach i przerwach, telefony dozwolone bo nauczyciele nie patrza, można normalnie makijarz mieć i jakie sie chce ciuchy. W tamtym gimnazjum w dębie wsi ponoć wszystkiego zakazuja i sie czepiaja. Jak ziomka złapali z elektrykiem to wielka afera byla. Wiem bo mi kolezanki opowiadaly i niezazdroszcze im! A wszystkim co pluja na nasza szkole kij w oko!!!

  • Dokładnie! W szkole w ogóle nie chce im się uczyć a po południu druga robota na korkach. Daleko szukać nie trzeba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here