Premier: Wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

13
Fot. KPRM

Nie wszyscy uczniowie mają równy dostęp do sprzętu komputerowego – pokazała to pandemia COVID-19 i nauka zdalna. Rozwiązujemy ten problem – już jesienią do 370 tys. 4-klasistów trafią nowe laptopy. Przekażemy na ten cel 760 mln złotych. Inwestycja będzie korzystna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. 4 klasa szkoły podstawowej to początek nauki licznych przedmiotów. To właśnie od tego etapu, dzieci będą miały dostęp do odpowiedniego sprzętu, a nauczyciele będą mogli podczas lekcji korzystać z nowych technologii.

Pandemia COVID-19 zmieniła świat, który dotychczas znaliśmy. Zarówno praca jak i nauka przeszła w tryb zdalny. Niektórzy uczniowie mieli problem z udziałem w lekcjach online. Dotyczyło to m.in. rodzin wielodzietnych. Jako rząd odpowiadamy na ten problem. Już jesienią 370 tys. uczniów będzie mogło cieszyć się nowymi laptopami.

„Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Nieustannie zauważamy zmiany oraz rozwój w obszarze technologii. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych zmianach uczestniczyć.

„Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie” – podkreślił szef rządu.

Program na lata

W tym roku zaczynamy program wieloletni – planujemy co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych.

Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Przeznaczymy na tę inwestycję 760 mln zł.

„Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom” – powiedział premier.

Dlaczego 4-klasiści? Uczniowie zaczynają:

 • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
 • zajęcia z informatyki;
 • podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
 • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp.

„Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

 

13 KOMENTARZE

 1. Pięknie kolejne rozdawnictwo PiSu za które zapłaci zwykły podatnik (pracujący) dla sprecyzowania. Wydawanie pieniędzy bez konsultacji społecznych. I cyk inflacja 19% a we Francji w chwili obecnej 6-7%. PiSowska kraina mlekiem i miodem płynąca.

  • ból dupsko Ściska ze palatformersi Poparańcy nie umieli , nie chcieli tak pomagać dzieciakom nawet jakby to było kiełbasą wyborczą .tu akurat pis pokazał że można . platforma obywatelska nawet w roku wyborczym tego nie zrobiła. zapomniałem bo merkelowa nie pozwoliła. całe Peło

  • Anonim, PiS u władzy osiem lat i nagle teraz pomagają dzieciakom? Z miejsca widać, że to akcja typowo przedwyborcza, ale by mieć tego świadomość to trzebaby było mieć mózg. Osiem lat co takiego robili? :)

 2. T)RUNKI, a ilie masz lat? rodzice nie daja Ci 500, do szkoly 300, z praca tez nie bedziesz mial problemu i nie zaplacisz podatku do 26 Twoich urodzin. Laptopy mial dac Tusk w swojej osmiolatce i co? dal? Aaaaaa masz racje nie startowal w wyborach, Jak teraz wygra bedzie m ial co odbierac.

  • Fikcja zwana rzeczywistością. Co za konus intelektualny z Ciebie :) I takie coś jak Ty ma prawa wyborcze? xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here