Szkoły bez dzieci do likwidacji? Ich utrzymanie kosztuje 1,5 mln zł rocznie!

73

Na biurko przewodniczącego Rady Miejskiej trafił projekt uchwały autorstwa grupy radnych, postulujący likwidacje szkół podstawowych w Alfredówce, Rozalinie i Cyganach. Autorzy projektu argumentują, że w szkołach tych praktycznie nie ma dzieci, a utrzymanie placówek pochłania gigantyczne koszty.

Kryzys demograficzny nie od dziś dotyka małe miejscowości. Niska dzietność najbardziej uderza w placówki oświatowe zlokalizowane w małych sołectwach. Szkoły w Alfredówce, Rozalinie i Cyganach kosztują około 1,5 miliona złotych rocznie a uczy się w nich łącznie 32 uczniów.

Lp. Miejscowość  

Liczba uczniów w klasach od I do VIII

 

 

 

1

 

Alfredówka

12 uczniów

 

 

 

2

 

 

Rozalin

0 uczniów
3  

Cygany

20 uczniów

 

Suma: 32 uczniów

 

[democracy id=”38″]Pod projektem podpisali się radni: Paweł Grzęda, Tomasz Dziemianko, Tomasz Kopeć i Tomasz Wolan. Radni argumentują, że fatalna sytuacja demograficzna w sposób niekorzystny wpływa na proces wychowawczy i dydaktyczny, a ponadto pochłania ogromne środki finansowe, które mogłoby zostać przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkańców miasta i gminy Nowa Dęba.

Zgodnie z prawem uchwała musi zostać podjęta do końca lutego. Następnie będzie ona opiniowana przez kuratora oświaty, który może zablokować zamknięcie placówek.

 

 

73 KOMENTARZE

  • bingo !!! trafne ujete;etaty dla swoich.!!! 2-3 godz ciezkiej,stresujacej pracy dziennie,przywileje rodem z prl-u od towarzysza broniarza. nie wazne zepuste sale,szkoly,licza sie posadki cieple,solidna kasa,a obecnie przy tzw;zdalnym nauczaniu to dopiero zycie. a podatnicy to utrzymuja !!!

 1. Obiektywnie patrząc nie ma uzasadnienia dla utrzymywania takim kosztem szkół w których jest garstka dzieci. Jednak ostateczną decyzję podejmuje kurator oświaty w Rzeszowie, a o tym jaką decyzję podejmie decydować będą znajomości. Radna Helena z Alfredówki przechwala się wiele razy swoimi znajomościami. Nie zdziwiłbym się jakby po linii pisowsko-kościelnej poszła blokada dla likwidacji molocha z 12 dziećmi.

 2. Jaki jest problem aby te szkoły publiczne przekształcić w szkoły prowadzone przez stowarzyszenie?
  A no tak. W szkołach publicznych jest pensja na kartę nauczyciela, oraz wynikające z tej karty przywileje. Natomiast w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenie jest zwykły kodeks pracy. Obrońcom pustych szkół chodzi więc o dobro nauczycieli a nie o dobro dzieci.

  • Ty wiesz ile zarabia nauczyciel ??? Po uja się tak produkujesz …widać że ciebie uczyli niedowartościowani nauczyciele z niską pensja bo takiego inteligenta i speca od oświaty ze świecą szukać …. Co nazywasz przywilejem ??? Słuchanie wiecznie narzekających rodziców bąbelków ?? Drukowania za własne pieniądze testów itp ?? Przygotowanie do wieczora lekcji na własnym sprzęcie bo nawet gmina nie potrafi zapewnić kilku komputerów ???

  • @Hawa

   A Płatny urlop w postaci wakacji, ferii, i innych durnych świąt? czy jakieś 13-stki? a urlop dla poratowania zdrowia? nie wspominam już nawet o ilości godzin w tygodniu.

   Zgadza się lekko nie jest na pewno, ale który zawód jest lekki? chyba tylko RADNY :)

  • Wszyscy z podatków na nie się skladamy. A to wielkie molochy do utrzymania, ostatnio zresztą i tak nie funkcjonujące.

 3. Zlikwidujmy wszystkie szkoły w całej gminie dopiero będzie oszczędność. Będziemy inwestować tylko w remizy, boiska i szatnie.

 4. Z pewnością taniej byłoby, by te dzieci dojeżdżały do innych placówek i gmina pokrywałaby im koszty. Nie ma się nad czym zastanawiać.

  • sa trzymane na siłe poniewaz ordon jest z kasty nauczycielskiej,a po drugie układy,układziki,tj,po prostu towarzystwo wzajemnej adoracji,kasta trzyma sie zawsze razem,a ze odbywa sie to kosztem podatnika to nie wazne,ci ludzie całe zycie byli i sa na garnuszku panstwa i im łatwo przychodzi wydawanie podatnika pieniedzy.
   moj przedmowca ma racje w 100%,te szkoly powinny byc zamkniete juz dawno temu,wiecej jest w nich tzw,personelu jak uczniow,a z kosztami nikt sie nie liczy !!! to sa tylko ciepłe posadki dla kasty i aby do emerytury,a najlepiej siedzic,dotrwac po bardzo stresujacej pracy.

  • Pochwalony.
   Jaka kasta? Ty się od Waldka odczep dobrze? Weź ty się rozpędź i tak o ścianę ok? Tylko się upewnij że siła jest odpowiednia.
   Buk zapłać i wszyscy święci.

  • 500 plus działa, co pokazuje dalsze poparcie dla świń przy korycie :)

   Tekst, że to był program mający na celu zwiększyć dzietność był tylko piarowym wymysłem :)

   Jak to mawiał pinokio „Ludzie są tacy głupi, że to działa”. No i tak to już się kręci od kilku lat.

   Nie ma to jak kupować sobie naiwnych wybórców za ich własne pieniądze, a potem na deser robić ich na miękko :)

  • @kopertowy fetyszysto, to, że ktoś nie ma dzieci nie oznacza, że jest od rowerów :) A poza tym skąd możesz wiedzieć czy ten użytkownik ma dzieci czy nie? :)

   Prezes nie ma dzieci i też, byś mu rzucił taką wiązanką czy raczej byś mu zadek wylizał, co? :)

   Skąd ta hipokryzja i podwójne standardy? :) Żenujący jesteś.

  • #Tadeusz I Toruński panu Jarosławowi nie będę lizal, bo ani ja, ani on tego sobie nie życzy. Ale on nie ma dzieci i nie jest przeciwko 500+ a to robi różnicę.

 5. No i ok mieszkańcy skorzystają. Będzie można coś w końcu zrobić na tych naszych wioskach. A tak to tylko remiza szkola szkola remiza.

 6. 500 plus nie zadziało i super polityka pro rodzinna PiS??????? a miało byc tak zajeb……..tyle dzieci miało się rodzić. Fakt jest taki, ze najwięcej dzieci rodzi się w rodzinach ludzi bezrobotnych a pracujący zapierd…. na te PiSowskie plusy i nie mają czasu na wiecej dzieci.

  • Wina tez rodzicow bo zamiast do Cygan czy alfredowki woła zawozil po drodze do pracy do tbg lub Nowej Dęba . A teraz lament ze zamykają

 7. W DRUGIM ETAPIE POWINNA BUĆ LIKWIDACLA WIEJSKICH EL-ZET-ESÓW..STWORZYĆ JEDEN MOCNY Z NAJLEPSZYM ZAPLECZEM. I BĘDZIE TO LZS NOWA DĘBA

 8. 46 000 zl na 1 dziecko wychodzi… Jak w prywatnej szkole w USA… Ciekawe czy taki sam poziom. Nie lepiej dowozic dzieci na osiedle?

 9. Ludzie! W 3 szkołach jest w sumie 1 klasa (32 Dzieci). O czym ta dyskusja? Przecież to logiczne że tego nie można utrzymywać za 1.5 miliona rocznie. Za tę kasę dużo ciekawych rzeczy można zrobić. Walka o te szkoły to demagogia i populizm. Na szczęście czasy się zmieniły i ludzie rozumieją że tak dłużej być nie może. Dawno trzeba było to pozamykać.

  • Dokładnie. Za taką sumę można znowu przekopać Planty albo piąty raz zmienić płyty w domu chłopa i pozorować, że coś się dzieje :)

  • nikt nie liczy sie z kosztami,nawet gdyby bylo jedno dziecko to wokół niego byloby tzw,personelu armia ludzi, od woznego,sprzataczki,po nauczycieli .ta sytuacja powinna byc juz dawno zakonczona.tylko ze biurokracji nigdy nie liczyli sie z kosztami,bo łatwo wychodzi wydawanie nie swoich pieniedzy.a ci ludzie nie licza sie z kosztami energi,wody,gazu,remontami ,itp.

 10. za te pieniadze bedzie mozna wywalic bank spoldzielczy z budynku umig i storzyc miejsca dla nastepnych ciezko pracujacych urzednikow

  • Nie zgodzę się, w w Tarnowskiej Woli jest przedszkole które funkcjonuje lepiej niż w Alfredowce. Na duży budynek który powinien starczyć na pół technikum a może na 2/3 jest tylko 12 dzieci. W Tarnowskiej jest ok. 60-70 dzieci.

  • To ciekawe dlaczego rodzice wolą dać dzieci do Nowej Dęby niż do Tarnowskiej. Sale klitki, zwp a nie przedszkole i niski poziom nauczania. Taki jest obraz Tarnowskiej. Niech każdy zadba o swoje szkoły a lepiej będzie dla wszystkich.

  • W Tarnowskiej jest 50 dzieci z czego cześć odejdzie z 8 klasa a niemaja najmłodszych. Wcale różowo nie jest. Proszę nieklamac, każda szkła wiejska ma mało dzieci.

  • Anonim, od lat macie kompleks Tarnowskiej Woli…nic się nie zmieniło, może czas bronić się swoimi zasługami i wyjść z cienia Tarnowskiej Woli…tu jest o likwidacji Waszej szkoły, a Waszą strategią jest niezmiennie atak…nie widzę, aby mieszkańcy Cygan robili takie podchody…tu wychodzi poziom kultury !!! Nie zyskujecie na takiej strategii, jako odbiorca informacji, bezstronny radzę…nie idźcie tą drogą…tu wychodzi małostkowość, nienawiść i pranie mózgów rodzicom.

  • A jakie Układy będą Mieć??? A teraz Myślisz że za 12 Zeta to Kręcą dopytuj gdzie jeszcze datki dostają…..

 11. Przecież szkoła w Rozalinie nie działa już od kilku lat, jest zamknięta więc po co taki dziwny pomysł. Robienie sztucznych problemów

  • Zgadzam się, szkoła została zamknięta, ale powstało na to miejsce muzeum, więc przynajmniej coś w nim funkcjonuje.

 12. Ciekawe ile z tych 1.5 mln zostanie ‘zdjęte’ z wydatków gminy? Narazie jest – hurra zamykamy! Cyfra działa na wyobraźnię. Nauczyciele zostaną przesunięci do innych placówek. A budynki? Trzeba będzie za ich utrzymanie i tak płacić. Przecież coś co było budowane jako szkoła nie zmieni się bez dodatkowych kosztów w budynek o innym przeznaczeniu. Niełatwa sprawa.

  • Dokładnie jak Staż Miejska i co Jest Większy Wandalizm nikt lub nie chcę się Tym tym BYDŁEM zająć . Tydzień w tydzień kosz na śmieci na Kościuszki wyrwany . To są koszta ponownego montażu nie ma sposobu na To Bydło …. Jak to Ciągłe Wycie Nad Zalewem od wieczora do rana ..

 13. Szkoła w rozalinie stoi pusta ale formalnie dalej istnieje bo nie została zlikwidowana. Mimo że nie ma w niej dzieci to ma dyrektora który pobiera pensję. Widzieliście o tym lasowiaki? Koszty utrzymania szkoły w rozalinie to prawie 50 tysięcy rocznie.

 14. Czego nie rozumiecie? Że samo utrzymanie budynków i całej infrastruktury generuje te koszta, tu nie chodzi o nauczycieli, chodzi o oszczędzenie pieniędzy i danie jej tam gdzie te pieniądze są potrzebne. Pytanie tylko jest i to wiadomo że po likwidacji szkół, mimo wszystko jakiś koszty są, teraz jakie te koszty będą i co dalej z budynkami bo wiadomo że lata nieużywalności spowodują ruinę którą ciężko będzie w przyszłości i nie małym kosztem przywrócić do czegokolwiek.

  • Nie wiem czy zauważyłeś przed nazwiskiem p.o., skoro istnieje oficjalnie szkoła to musi mieć administratora, bo jeśli nie wiesz, to wytłumaczę, administrator musi rozliczać placówkę, a więc składać deklaracje Gus, inne wymagane przez ministerstwo dokumenty, jest taki obowiązek, dodatkowo musi dbać o teren wokół szkoły, robić inwentaryzację itp. Jeśli nie jesteś dobrze poinformowany to albo nie siej zamętu albo spytaj u źródła, a się dowiesz, jakie ” krocie” na tym zarabia…

  • Do statystyki podaje się dzieci w szkole, przedszkolaki i zerówka to nie szkoła. Nie ma niespójności.

 15. To jest FAKE NEWS Redaktora, Gmina na Szkoly otrzymuje subwencje Rzadowe i nie sa to wypracowane dochody Gminy, Po likwidacji Szkol subwencje zostana zmniejszone o srodki wydawane na te szkoly a Gmina nie bedzie miala z tego powodu zadnych oszczednosci bo tych pieniedzy nie mozna wydac na inny cel

 16. Ktoś próbuje forsować pomysł aby te szkoły przeznaczyć dla uchodźców z Ukrainy gdy wybuchnie u nich wojna

  I co na to Anonim ? Pozwoli na to czy nie ?

  • Malutko do Nowej Dęby jest bloisko nie ma sensu utrzymywać takich szkół gdzie malo dzieci.PO dojdzie do władzy to nikogo się nawet nie będą pytać.

 17. Do wladz samorzadowych ; nie do konca chodzi o sprzeciw na zamykanie tych szkol , tylko niech przedstawia jakis plan , pomysl co dalej z tymi obiektami na co ich przeksztalcic jak ich zagospodarowac .Jak sie tylko zamknie i pozostawi to szybko popadna w ruine

  • Anonim, jak chcesz coś władzom powiedzieć to napisz do nich pismo, a nie lansuj sie tutaj żeby wszyscy widzieli, jaki to z ciebie doradca

   Zresztą, oni i tak tego nie czytają co tu wypisujecie…

 18. Proponuję kilka Zakładów Opikuńczo-Leczniczych najlepiej psychiatrycznych, albo konkurencję zrobić dla SPZZOZ Górno – pewne przyszłościowo i dla populacji w różnym wieku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here