Szkoły w Alfredówce i Cyganach oficjalnie zlikwidowane xvideo

53
Pixabay /Fot ilustracyjne

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zakończyła się formalna procedura likwidacji szkół w sołectwach Alfredówka i Cygany. Główną przesłanką likwidacji placówek oświatowych w tych miejscowościach była sytuacja demograficzna i niska liczba uczniów.

Proces likwidacji szkół w Alfredówce i Cyganach rozpoczął się w ubiegłym roku od podjęcia tzw. uchwał intencyjnych, które uruchomiły żmudną procedurę prawną niezbędną do finalnego zamknięcia placówek. O sprawie informowaliśmy w materiałach:

 1. „Szkoły do likwidacji, ale nie w tym roku…” z dn. 17/02/2022 r.
 2. „Trzy szkoły do zamknięcia?” z dn. 23/02/2022 r.
 3. Kurator oświaty wydał pozytywną opinię w sprawie zamknięcia trzech szkół” z dn. 22/03.2023 r.

Do wygaszenia szkół niezbędna była pozytywna opinia kuratora oświaty oraz skuteczne powiadomienie rodziców. Przez ten czas oba warunki zostały spełnione.

OBYWATELSKI PROJEKT UCHWAŁY

Stowarzyszenie VERITAS ET BONUM, które prowadzi w budynku szkoły w Alfredówce niepubliczne przedszkole „Akademia marzeń” wyraziło gotowość przejęcia prowadzenia placówki szkolnej od gminy. W tej sprawie do samorządu wpłynął obywatelski projekt uchwały, który również był przedmiotem dzisiejszych obrad. Większość rajców nie wyraziło jednak zgody na takie rozwiązanie wskazując na przepisy, które stanowią że jeżeli szkoła przed likwidacją zostanie przekazana stowarzyszeniu, wówczas w przypadku niepowodzenia projektu z mocy prawa wróci ona we władanie gminy i obciąży budżet miasta.  Radni sugerowali aby stowarzyszenie skorzystało z innej możliwości tj. poprowadzenie szkoły po zakończeniu procesu likwidacji. W przypadku przyjęcia tego rozwiązania, pełne ryzyko za fiasko projektu spoczywa na władzach stowarzyszenia.  Obywatelski projekt uchwały został rozpatrzony negatywnie.

KONSEKWENCJA ZANIEDBAŃ Z LAT POPRZEDNICH

W trakcie dyskusji wskazywano, że dzisiejsza uchwała o likwidacji szkół jest konsekwencją zaniedbań z przeszłości. Obie szkoły stawały się coraz mniej atrakcyjne dla rodziców ze względu na brak świetlicy oraz łączenie różnych roczników w jedną klasę. W Cyganach doszedł do tego brak w pełni funkcjonującego przedszkola. Jak wskazywał wiceprzewodniczący Tomasz Wolan za te błędy odpowiedzialni są radni z tych miejscowości oraz burmistrz Wiesław Ordon. Ten ostatni bronił się, że w czasie gdy podejmowano takie a nie inne decyzje środki budżetowe były mniejsze niż obecnie. W ramach riposty radny Wolan wskazywał, że nie brakowało wówczas burmistrzowi pieniędzy na znane w kraju trzy słupki parkingowe po 25 tys złotych sztuka, czy kosztowne i słynne na całą Polskę szalety w parku i na plantach.

Również sołtys Marcin Zawada z Cyganów zarzucił bierność władzom gminy z lat poprzednich w tym wieloletniemu radnemu z tej miejscowości Marianowi Tomczykowi. Na brak pomocy ze strony władz gminy w odpowiednim czasie wskazywała również dyrektor szkoły w Cyganach Małgorzata Pakulska. Zarówno sołtys Zawada i dyrektor Pakulska przez cały proces likwidacji szkoły walczyli o pozostawienie placówki i danie szansy na jej dalsze prowadzenie. – Jestem dumna, że przez ponad 30 lat mogłam w niej pracować – mówiła ze łzami w oczach dyrektor placówki.

Po przeprowadzeniu dyskusji, większość radnych opowiedziała się za likwidacją szkół w sołectwach Alfredówka i Cygany. Szkoły – jako placówki publiczne – przestaną funkcjonować wraz z końcem bieżącego roku szkolnego.

 

 

 

53 KOMENTARZE

 1. Marian i Helka nie dopilnowali szkół we własnych wsiach. Prze lata siedzieli w samorządzie tworząc koalicje rządzącą.
  Wiele ich zaniedbań z lat poprzednich i ślepe popieranie Ordona przynosi skutek.
  Szkoła u Ordona w Tarnowskiej Woli będzie rozkwitać, w Cyganach i Alfredówce puste budynki. Wiesiek potrafi grać na wielu fortepianach ehehehe.
  Przypomnę, że Marian Tomczyk z Cygan był wiceprzewodniczącym rady. Miał czas i sposobność by zadbać o swoją miejscowość. Zadbał?
  Kolejny gwiazdor to Tomasz Gazda. Zwykle nie ma czasu chodzić na sesję. Dzisiaj przyszedł i głosował w obronie pustych szkół. Wielkie brawa dla tego zawodnika! Jak dla mnie czempion!
  Następna groteskowa postać to filozof Marek Kopeć. Przecież zawsze pokpiwał z lasowiaków, a dzisiaj próbuje lansować się na inteligenta i broni szkół bez dzieci. Jest pan całkowicie niewiarygodny jak dla mnie.
  Na koniec: w tygodniku nadwiślańskim czytałem, że utrzymanie tych szkół popiera tuza intelektu, mistrz kwadratowych butów czyli starosta Jerzy Suseł Sudoł. W takim razie nie macie się co bać o szkołę. Pan starosta Sudoł słynie z ratowania szkół o czym najlepiej przekonała się „jednyka” (hehehehe). Jestem pewien że wasze szkoły też uratuje i sypnie wam pół miliona rocznie na stowarzyszenie dzięki czemu treningi personalne w szkole w Alfie będą odbywały się bez zakłóceń. Śmiało! Jurek wyskakuj z kasy! No chyba że tylko sobie robiłeś kampanie wyborczą ? Pokaż że nie rzucasz słów na wiatr.

  • Myślę że starosta napewno dołożyć choć ze 50 100 tys zł do nowego stowarzyszenia. Myślicie że nie? Jak obiecal że pomoże

  • Suseł da przed wyborami temu stowarzyszeniu jakiś ochłap w postaci 1000 zł (słownie: tysiąc złotych) ale zrobi to na ogromnym czeku, żeby w zaprzyjaźnionej gazecie dobrze to wyglądało na zdjęciu. Czyli g** nie pomoc ale wszyscy się wzajemnie ściskać, wychwalać i poklepywać :D

 2. Tuza intelektu Marek Kopeć najpierw broni utrzymywania pustych szkół, po czym dziwi się, że nie ma pieniędzy na utrzymanie dróg. Skąd on się urwał?

  • Marek Kopeć tuza intelektu hahaha dobry żart a ten człowiek posiada wogóle inteligencję????

 3. Brak empatii dla mieszkańców opowiadanie bajek o mchu i paproci szukanie oszczędności które i tak nie trafia do mieszkańców dla radnych ważniejsze są odwodnienia na korci tenisowym i ,, czarodzieje z UE,, niż dzieci . A może dzieci do prywatnych przedszkoli a budynek po szkole sprzedać albo zrobić z niego hotel . Dla wszystkich mondralin co są za zaoraniem szkoły może należało by zamknąć wszystkie szkoły i zrobić jedna w ND jakie koszty ponosi gmina na utrzymaniu szkół w Tarnowskiej Jadachach Chmielowie ?

  • W Tarnowskiej, Jadachach i Chmielowie też by chcieli żeby średnio na 7 dzieci przypadał 1 nauczyciel. No ale wtedy to chyba należałoby zrzutkę na te wypłaty robić.

  • W ND ciężko się doprosić i nauczyciela wspomagającego dzieci po 20 osób i nauczyciele sobie radzą bo muszą. kl A gmina ma utrymywac 18 osób na calej szkołę. Czasy się zmieniły. I bardzo dobra decyzja

 4. Tak do rzeczy. Kto odpowiada za liczbę uczniów w tych szkołach? Dlaczego jest ich tak mało? Nikt inny tylko burmistrz Ordon ze swoją świtą nie zadbali o godne warunki w wiejskich szkołach. A to niby nauczyciel cieszący się wielkim szacunkiem wśród całej oświaty. Szkoda tych szkół.

  • Dobrze napisane, NIBY nauczyciel, tak jak niby burmistrz .Człowiek niewiarygodny , oportunista, wykańczający swych zastępców i wszystkich innych, byle tylko swój tyłek uratować .A głupi naród od lat kupuje te jego bajki i w zębach kartki na wybory niesie .Dlatego ma to na co zasługuje

 5. Trzeba było dzisiaj przed kamerami zapytać związkowca Wąsika czy to sprawiedliwe że nauczyciel uczący klase 7 osobową w Alfredówce zarabia więcej (bo przecież jeszcze ma dodatek wiejski) niż nauczyciel w Dębie który ma klasę 25 osobową. I co związkowiec Wąsik zrobił przez lata by w Cyaganach powstała świetlica, przedszkole i by nie łączono tam klas? Dzisiejsza decyzja radnych (słuszna zresztą) to konsekwencja również braku wsparcia ze strony ZNP. Wtedy gdy był czas trzeba było chadzać na sesję i wygłaszać postkomunistyczne w brzmieniu orędzia. Dzisiaj to już muszatrda po obiedzie.

  • Zapytaj kogo chcesz dlaczego matematyk zarabia często mniej niż wuefista , który nie odpowiada za egzaminy ,nie poprawia , nie kseruje , nie sprawdza i nie gwiżdże.

 6. Wystąpienie cygańskiego sołtysa i pani dyrektor z cyganów musi być bardzo w niesmak panu Ordonowi i zaprzyjaźnionym z nim mediom bo do zawiera niewygodną dla nich prawdę, że problem ze szkołami był widoczny już lata temu i przez te lata ani pan Ordon ani radny Tomczyk z Cyganów nie zrobili tego co powinni zrobić by te szkołę uratować a dzisiejsza sytuacja to następstwo tych zniedbań. Ważne że szkoła w Tarnowskiej ma się dobrze i zapewne nagle ruszą duże inwestycje w tej placówce.

 7. i bardzo dobrze, spożytkować te pieniądze w rozsądny sposób.. chociaż u nas to nie możliwe bo każdy z rajców pcha tylko i wyłącznie w swoją kieszeń…. i to bez wyjątków…

  • Czy mozesz,z imienia I nazwiska rozwinąć temat pcha we własną kieszeń. Jeśli tego niezrobisz jesteś kłamcą i piszesz kłamstwa. I są to pomówienia.

 8. Szkoła będzie prowadzona przez Stowarzyszenie i będzie miała się dobrze, za 2 lata będzie tam 60 dzieci i nikt nikogo nie będzie prosił o łaskę- a radni dalej niech zadłużają gminę, ja się pytam po co 50 tys na projekt sali gimnastycznej w SP Tarnowska Wola ?? Za kilka lat tam nie będzie w ogóle dzieci po co im sala gimnastyczna??

 9. Przedszkole w Alfredowce jest świetne- szkoda, ze dzieci nie będą miały tam kontynuacji nauki. Oby udało się przywrócić szkole przez stowarzyszenie.

 10. Anonim ja myślałem że ty udajesz pajaca ale się myliłem ty nim jestes A poziom większości komentujących jest tak wysoki jak bilbordy w Tarnowskiej Woli . Tak się ludzie podniecacie jak by sąsiad nowym autem przyjechał a was szlak trafia z zazdrościć. Jak w tym kraju może być normalnie jak wszyscy żyją nienawiścią zazdrością obłuda kłamstwem . Likwidacja szkół to coś dobrego ? A większość hipokrytów krzyczy najgłośniej a dobrze im a po co to potrzebne zamknąć zniszczyć … A po to są szkoły żeby krów nie paść. A prawo do nauki gwarantuje nam konstytucja a żaden zadufany radny z wielkim ego nam tego nie zabroni!

  • Konstytucja gwarantuje też prawo do mieszkania. Domagam się zatem aby gmina wybudowała mi dom o powierzchni 120 m2 na 20 arowej działce, najlepiej gdzieś w centrum bo nie mam zamiaru dojeżdżać.

  • Szlag jeśli już, szlag trafia .Generalnie masz rację, tylko niepotrzebnie ludzi obrażasz, bo ich poziom to też pokłosie pracy szkoly Popracuj nad swoim ego, bo trochę Cię jednak przytłacza.

 11. „Nie chcemy Żydów, gejów, aborcji, podatków i UE,,
  Nie chcemy PiSu PO i Radnych z Nowej Dęby
  Chcemy żyć w spokoju , godnie zarabiać i nie martwić się o jutro
  Przy najbliższych wyborach pamiętajcie kto was zdradził !

  • Nie chcesz Żydów? No, ale jak to? Przecież sam przez lata głosowałeś na Ozjasza Goldberga…więc coś się nie zgadza w tym twoim wypłowiałym bełkocie :)

 12. Czy dzieci Pani dyrektor szkoły uczęszczają bądź uczęszczały do tej placówki w Alfredówce?

  Totalnie bezsensowne argumenty rodziców i Pani dyrektor.

  • A czy taki narząd istnieje w twoim organizmie jak mózg ??? Najbardziej bezsensownym argumentem był argument twojego ojca żeby nie ubierać prezerwatywy

  • @Wykrzyknik 29 marca 2023 at 22:09
   Najbardziej bezsensownym argumentem był argument twojej matki, żeby nie abortować

 13. Grupa aktywistek z Alfredówki zarzucała radnym, że likwidując szkołę nie dbają o dobro gminy. Wręcz przeciwnie! Właściwe i racjonalne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi to jest właśnie dbanie o dobro gminy i jej mieszkańców. Szkoła gdzie są dwie klasy podstawówki po 7 osób nie ma racji bytu. Skrajnie niesprawiedliwe jest aby z podatków mieszkańców utrzymywać przywileje dla grupki osób. Decyzja radnych jak najbardziej słuszna, a pretensje proszę mieć do pana burmistrza i radnych poprzednich kadencji którzy w porę nie zadbali o to by ratować szkoły.

 14. Mam pomysł aby starosta Suseł wystawił swoje kwadratowe buty na aukcje charytatywną na rzecz szpitala albo szkoły w alfredówce. Sam dla beki bym licytował.

 15. Będą mamusie i tatusie wozić dzieci do innych szkół.
  Najważniejsze jest co teraz z tymi budynkami? To nie są tylko oszczędności zresztą na krótką chwilę, tylko te budynki będą porostu niszczeć i popadać w ruinę. Można by powiedzieć że tą decyzją w tej chwili te budynki pójdą pod rozbiórkę.
  Czy wy tam na wsiach swoich nie macie już wideł i taczek? Nie wiecie kogo pogonić za tę decyzję?

 16. KONFEDERACJIpodpowiem: poszukaj wyspy,ktora nazywa sie UTOPIA, tam sie zyje spokojnie samemu
  iwreszcie bedziesz sam sie zatrudnial godnie sobie placill bez niczyjej pomocy, bez PISU, PO, SLD, itd. aaa KONFEDERACJI tez tam nie bedzie.

 17. Szkoła to miejsce ze swoją tradycją. Niekiedy serce wsi.
  Przed wojną w klasach było po kilka dzieci i nikt szkół nie likwidował. A dziś jesteśmy dumni z tamtego pokolenia, które się wówczas wykształciło. Ta młodzież poszła potem do walki z okupantem, a po wojnie odbudowywała kraj.

  Decyzja Rady zbierze swoje żniwo.

 18. Wolna udpokuj się zamknij szkołę w jadachach tam nie ma dzieci i dzieją się cuda i nie wymyskaj bajek i nie szukaj hakow na innych jestes marionetka wszystko pozamykajcie i kasę wziąść do kieszeni

 19. Nie liczę waszego jazgotu na tym forum, który nic nie daje i nic nie wnosi…

 20. Wygoni wszystkich żydów, homosi (ciekawe czy zostawi tych w czarnych sukienkach) i Unię Europejską…

 21. A jakie stanowisko ,zajmuje radny Chmielewski, czy stoi murem za swoją żoną, czy może boi się mieć przeciwne zdanie niż jego Guru radny Grzęda , bo bo zwyczajnie zdezerterował jak nigdy dotąd , widać strach zajrzał mu w oczęta .

  • Art. 25a. [Wyłączenie radnego z udziału w głosowaniu]
   Radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.

   Gość nie może głosować i nie głosuje. Ale najlepiej napluć na człowieka. Nie rozsiewaj swoich paranoi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here