Jedynka wraca do gry. Dziś to Ty możesz napisać historię tej szkoły

24

Trudno sobie wyobrazić posiadające aspiracje i ambicje miasto bez istnienia liceum ogólnokształcącego. Trudno wyobrazić sobie bez niego Nową Dębę, zwłaszcza że liceum towarzyszyło mu od zawsze i historia szkoły, jej nauczycieli i kolejnych pokoleń uczniów przeplata się i wiąże z historią naszej gminy. Doskonale rozumieją to władze powiatu tarnobrzeskiego. Powiatu będącego gospodarzem obiektu. – Jest to szkoła z piękną przeszłością, ale i wspaniałą przyszłością – mówi Jerzy Sudoł, starosta powiatu tarnobrzeskiego.

O osiągnięciach szkoły, i jej wyjątkowych absolwentach którzy osiągnęli sukcesy w nauce, biznesie czy medycynie można napisać oddzielną książkę. To chociażby fizyk jądrowy dr hab. inż. Jerzy Cetnar, prof. AGH , to znany i ceniony w branży public relations dr Marek Skała, chemik prof.dr hab. Inż. Dorota Antos, prof. PRz, Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Mokrzycki, prof. AGH, prawnik Dr hab. Robert Sawuła, prof. WSPiA Przemyśl-Rzeszów i wiele innych znakomitych postaci i osobowości, których osiągnięć i historii nie sposób wymienić w tym krótkim artykule.  Nie chodzi tu również o to by skupiać się na legendach i opowiadaniach. To już historia. Dzisiaj najważniejsze są fakty, a dla „Jedynki” przedstawiają się one w bardzo korzystnym świetle.

 Jak deklarują nowe władze powiatu tarnobrzeskiego, szkoła może liczyć na pełne wsparcie ze strony starostwa. Nie będzie planowanego przez poprzednią władze łączenia nowodębskich szkół średnich, a tym bardziej likwidacji Zespołu Szkół nr 1. Wręcz przeciwnie. Władze powiatu tarnobrzeskiego będą inwestować w nasze liceum.

O tym, że nie są to tylko puste deklaracje świadczy cykl spotkań z gimnazjalistami i ich rodzicami. Starosta tarnobrzeski Jerzy Zbigniew Sudoł oraz radni powiatowi z Nowej Dęby: Wojciech Gruszka, Tomasz Zieliński, Jerzy Sudoł, Marek Zięba od początku roku odbyli już kilka zebrań podczas których zachęcają do kształcenia się w „Jedynce”.

– Jest to szkoła w której mamy 100% zdawalności matur. To „Brązowa Szkoła” w rankingu najlepszych liceów w kraju. To wreszcie 68 lat historii i tradycji – mówi Wojciech Gruszka, członek zarządu powiatu tarnobrzeskiego. Jak zauważa wiceprzewodniczący powiatu Tomasz Zieliński to placówka która może poszczycić się bardzo dobrym wyposażeniem: – Uczniowie mają swoje szafki w szkole, odnowiona została sala komputerowa która na wyposażeniu posiada między innymi drukarkę 3D, a także dostępna dla uczniów siłownia i zaplecze sportowe.

Warto dodać, że w szkole zostanie uruchomiona również stołówka dla uczniów.

Starosta Jerzy Sudoł podkreśla, że uczniowie z klas z nauczaniem o charakterze ścisłym mogą liczyć na dodatkowe godziny nauczania tych przedmiotów. Wykładać je będą ściągnięci do szkoły z innych placówek, nowi nauczyciele.  To również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i kółka zainteresowań o których charakterze i intensywności będą decydować rodzice i uczniowie.

Zalet szkoły jest więcej. To szkoła w samym centrum miasta. Odpadają więc pobudki o świcie i kilkudziesięcio kilometrowa podróż autobusem, uciążliwa nie tylko w zimowe poranki, ale również w okresie cieplejszych dni. To również zaplecze, którego mogą pozazdrościć szkoły w dużych miastach: dwie sale gimnastyczne, bieżnia lekkoatletyczna, bliskość do krytej pływali, orlika i kortów tenisowych.

Wystarczy tylko zebrać dobrą ekipę, fajną grupę towarzyską i wspólnie złożyć podania do szkoły. Uczniowie sami mogą dobrać się w klasy, w których będą czuli się najlepiej. To może być twoja – wasza szkoła! Szkoła której kolejne karty historii napiszesz właśnie Ty!

/MO

 

Planowane kierunki kształcenia w roku szkolnym 2019/2020

 

  1. Dla absolwentów szkół podstawowych przewidziano klasy:

POLITECHNICZNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Matematyka, Informatyka/Fizyka, Język angielski

OGÓLNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Język polski, Historia, Język angielski

BIOLOGICZNO-CHEMICZNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Biologia, Chemia, Język angielski

 

  1. Dla absolwentów gimnazjów:

KLASA A – PRZEDMIOTY ŚCISŁE
Przedmioty wiodące: Matematyka, Informatyka, Język angielski

KLASA B – PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE
Przedmioty wiodące: Język polski, Historia/Geografia, Język angielski

KLASA C – BIOLOGICZNO-CHEMICZNE
Przedmioty wiodące: Biologia, Chemia, Język angielski

24 KOMENTARZE

  1. Na początek to potrzeba zebrać ekipę ale nauczycieli.
    Władze i starostwo powinno pamiętać, że w Nowej Dębie jest jeszcze technikum. Powinny zadbać o współpracę szkół a nie o ich rywalizację, pozwolić odbudować renomę liceum, aby młodzież wybierając szkołe nie musiała jeżdzić po okolicach.

  2. Cieszę się bardzo z postawy powiatu. Tak powinno być ale 3 lata temu. Nie doszłoby do obecnej sytuacji. Niech to będzie nauczka a teraz do przodu. Plany piękne oby realizacja się udała. Trzymam kciuki.

    • Baby czyli kto ? Z tego co wiadomo to starostwoj finansuje szkoly srednie. Ale na tym nie koniec. Z tego co wiem , to jeszcze wskazuje kto ma być np. wychowawca klasy. Bog jeden wie w co jeszcze wtyka nos. To jakieś kuriozum jest, czy może było. Ale zawsze !!! winni są ci na końcu tego łańcucha zależności. A więc, baby.

    • Taka jest prawda 100% – az dziwne ale oficjalne informacje z OKE nie kłamią
      i to nie tak jak pod zakładami gdzie 60% klasy idzie do matury a i tak zdaje max 75%
      już pomijając poziom dzisiejszej matury

    • Kogo ma Pani konkretnie na myśli. Zapewniam , że tam jest wielu bardzo dobrych o oddanych szkole i ucziom nauczycieli.

    • @Taka prawda,internauta/tka Mieszkanka ma rację,ponieważ taka jest prawda.Oddani szkole i uczniom nauczyciele to BYLI dawniej,teraz to są”panowie i panie nauczyciele”
      Nie będę komentował SP.nr1, skupię się na LO.Wtedy była prawie 100% zdawalność matur,prawie wszyscy absolwenci zostawali studentami uczelni wyższych.Nowodębskie liceum miało renomę na skalę krajową.Teraz?Teraz to @Mieszkanka ma rację szanowna obrończyni swoich koleżanek po „fachu” internautko @Taka prawda

    • O tak,filię uczelni.Wyprodukujesz kolejną rzeszę magistrów po licencjacie.Magistrów co to niewiele reprezentują swoją wiedzą a wyobrażenie o swym wykształceniu mają że
      oooo……pozostawię bez dalszego komentarza.

  3. Takie świetne Liceum, tyle osób z Nowej Dęby skończyło. Grębów ma funkcjonujące Liceum z dobrą pozycją. Ratujmy koniecznie

  4. Liceum uda się uratować pod warunkiem, że podanie do szkoły złoży duża liczba uczniów. Jeżeli i w tym roku utworzona zostanie tylko jedna lub dwie klasy, nic z tego nie będzie, kolejne roczniki najzwyczajniej nie będą brały takiej szkoły na poważnie w planowaniu swojej przyszłości. Przypominam, że w nadchodzącym roku szkolnym, edukację rozpoczynają aż dwa roczniki. Najpopularniejsze szkoły, takie jak Kopernik i Górnik będą przepełnione. Najważniejsze jest skierowanie do szkoły uczniów. Życzę powodzenia, mam nadzieję że nowodębski ogólniak, którego absolwentem za czasów świetności został mój ojciec, znów da nam powody do dumy!

  5. A może pójść o dwa kroki dalej. Pół prywatne lub społeczne liceum tu otworzyć.
    Teraz w jednym budynku to i podstawówka i gimnazjum i liceum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here