Zielone światło dla utworzenia przedszkola w Cyganach

20

Dobra informacja dla mieszkańców sołectwa Cygany. Jest zgoda samorządowców na utworzenie przedszkola w tej miejscowości. Będzie to placówka o charakterze niepublicznym, prowadzona przez miejscowe stowarzyszenie. Cygany są więc drugim po Chmielowie sołectwie, które w tej kadencji będzie miało zapewnioną opiekę nad maluchami.

Decyzja ta wpisuje się w ciąg działań „nowej rady” nastawionych na politykę prorodzinną. Brak miejsca w żłobku czy przedszkolu to jedna z przeszkód na drodze zwiększania dzietności w kraju, a przede wszystkim w naszej gminie. Jeśli nasza gmina chce się rozwijać, musi ten rozwój oprzeć na trzech filarach: praca, mieszkania, zapewniona opieka nad dziećmi. I na to nastawiony jest program „nowej rady”.

Dzisiejsze spotkanie w Cyganach (17.06.2020 r.) zostało zorganizowane z inicjatywy sołtysa Marcina Zawady, prezesa miejscowego klubu sportowego Kazimierza Tomczyka, oraz radnych Tomasza Wolana, Tomasza Dryki i Tomasza Dziemianko. Zaproszeni na nie zostali rodzice, oraz przedstawiciele niepublicznego przedszkola „Akademia Marzeń” z Alfredówki.

Zebranym przedstawiono uzgodniony plan działania polegający na zdobyciu funduszy na adaptacje pomieszczeń szkoły podstawowej pod potrzeby nowego przedszkola. Fundusze te mają zostać pozyskane ze sprzedaży działek sołeckich pod budownictwo jednorodzinne. W ten sposób upieczone zostaną dwie pieczenie na jednym ogniu: będą środki na przedszkole i zwiększy się liczba nowych rodzin, których dzieci skorzystają z miejscowych placówek oświatowych. Pomysł został zaakceptowany przez obecnych na spotkaniu rodziców.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan, największą zasługę w wyborze tej ścieżki działania mają sołtys Marcin Zawada i prezes klubu sportowego Kazimierz TomczykTo właśnie obaj panowie dzwonili do mnie, do innych radnych i naciskali by te inicjatywę poprzeć. Dziękuję obu panom, za to że są nastawieni na współpracę i rozwój swojej miejscowości, a nie na prowadzenie politycznych wojenek i jałowych sporów, które niczego dobrego nie wnoszą – komentuje sprawę radny Wolan. Czy jest to aluzja do stylu działania radnego z Cygan Mariana Tomczyka? Można się tylko domyślać. Po spotkaniu, jeszcze przez około 30 minut rodzice dyskutowali z sołtysem i radnymi, wymieniając uwagi na temat potrzeb wsi i możliwych sposóbów ich załatwienia.

 

 

20 KOMENTARZE

 1. Boski Marian zamiast zajmować się sprawami mieszkańców Cygan bawi się w politykę. Jedyny projekt uchwały pod jakim widnieje podpis tego radnego to wyznaczenie najwyższej możliwej pensji dla burmistrza Ordona. A gdzie był radny Tomczyk przez ostatnie 10 lat? Był jednym z największych przydupasów Ordona. Czy Cygany na tym skorzystały? Na jego oczach upadała szkoła. Przedszkola nie był w stanie załatwić. Teraz będąc w mniejszości walczy z większością w radzie przez co cierpi jego miejscowość. Cygany mają jednak szczeście, że jest tam jeszcze mądry sołtys Zawada i pan Kazik. Im na wsioce zależy. I mieszkańcy Cygan to widzą.

  • Do Bolesna Prawda. A kto Pana Mariana wybierał przez tyle kadencji? Chmielów, Tarnowska a może Nowa Dęba? Schowaj żale i do roboty na Swoim podwórku, nic Ci bowiem z nieba nie spadnie, i nie baw się w politykę bo za kolejnych 10 lat znowu będziesz PISzczal że Ci źle i Cię oszukali

 2. Wójta brak. Czyżby nie było szansy by się podlansować? A może to strach przed pytaniem co zrobił przez te wszystkie swoje lata aby szkoła w Cyganach nie upadła?

  • To co Burmistrz miał Wam dzieci robić? Bo chyba ich liczebność jest podstawą dobrego funkcjonowania szkoły.

 3. A czy to nie miało być tak ze pieniądze ze sprzedaży działek miały iść na inwestycje na terenie nowo powstającego osiedla? Oświetlenia brak, droga do stadionu tragedia, drzewa wchodzą swoimi gałęziami na drogę. Pobocza nie skoszone, na drodze bagno albo wysypany gruz…. a dzieci do przedszkola chętnych pewnie maksymalnie z 10…. Dzieci w szkole tez garstka to samo mówi za siebie dlaczego tak jest bo poziom nauki jest na marnym poziomie.

  • Takiego sobie radnego i burmistrza wybieracie to tak macie. Przez lata Marianek był w większości, i robił dobrze wójtowi. Co z tego Cygany miały? Z twojego wpisu wynika, że nic. Dzisiaj Marianek prowadzi wojenkę z nowymi radnymi kosztem swojej miejscowości.

 4. DOBRZE napisał „gość” radni bierzcie się do roboty PÓKI czas bo wam tez pozamykaj szkoły I CO? i będziecie jeździć aż do Pacanowa.

 5. Tak to już jest że każdy tylko narzekać potrafi ,że to tak albo siak albo że pani be to niski poziom w szkole i pewnie jeszcze same osły z tej szkoły wychodzą.
  A tak naprawdę to z tej szkoły mamy ludzi dobrze wykształconych i na dobrych stanowiska.
  A tak naprawdę to tyle lat stały działki zarośnięte i nikt nic z tym nie robił a teraz jak coś ruszyło to oświetlenie i nowa droga przez działki to pytam się co? to nic nie jest zrobione!
  Ale wiadomo robić źle a nie robić też źle albo brylować i lansować się na Facebooku jak to niektórzy potrafią i to jest ok.
  Pozdrawiam maruderów

 6. Bolesna prawda A od kiedy my mamy w tej gminie wójta?? Pierwsze słyszę …. a co do szkoły to zawsze tak było że na dzieci to nauczyciele patrzyli przez pryzmat rodziców i zawsze było faworyzowanie albo dołowanie.

  Co do wyboru Radnego Mariana? Czym on Ci tak zawinił? Co takiego zrobił że tak się nad nim rozwodzisz? Jakieś osobiste zatargi to sobie rozwiąż z nim twarzą w twarz a nie oczerniasz człowieka na forum publicznym i pierzesz wioskowe brudy. Pamiętaj o tym że komentarze czytają nie tylko mieszkańcy Cygan.

  Co do przedszkola to dlaczego ono ma być finansowane ze sprzedaży działek skoro była dana obietnica że pieniądze z działek idą na inwestycje pod nowe osiedle? Kto tak zarządził? Kto się na to zgodził i czy były konsultacje z mieszkańcami nowego osiedla? Oczywiście że nie były najlepiej przeznaczyć pieniądze dogodnie tylko dla siebie i na swoje widzimisię. Stowarzyszenie chce przedszkola to niech znajdzie sobie inne finansowanie. Na nowym osiedlu się przejechać nie da, nie mówiąc o tym że wygląda to wszystko jak w buszu. Czy ktoś się tym zainteresował? Najlepiej sprzedać działki i kasę zgarnąć.

  • Myślenie nie boli, ale nie jest Twoją mocną stroną.
   Zacznij od nauki czytania ze zrozumieniem,
   potem pisz, też ze zrozumieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here