Oddali hołd powstańcom warszawskim

10

W Nowej Dębie – tak jak w całej Polsce – uczczono pamięć mieszkańców stolicy biorących udział w Powstaniu Warszawskim,  największym zrywie oporu w okupowanej przez niemieckich nazistów Europie. 

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 (tzw. godzina „W”). Było wymierzone przeciwko okupującym stolicę Niemcom. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami wroga, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. Straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Lewobrzeżna Warszawa została doszczętnie zniszczona.

W Nowej Dębie o godzinie 17:00, jak co roku,  ku pamięci powstańców zawyły syreny alarmowe. Pod pomnikiem niepodległości na plantach miejskich wieniec kwiatów złożyli harcerze z nowodębskiego szczepu „Jedynka”, oraz radny Tomasz Kopeć.

Również w Jadachach pod obeliskiem upamiętniającym setną rocznice uzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą , radny Tomasz Wolan, sołtys Józef Grdeń, zarząd LZS Jadachy: Bogdan Urbaniak i Tomasz Bałata, złożyli wieniec kwiatów i zapalili znicze.

Z kolei burmistrz Wiesław Ordon, kolejny rok z rzędu wziął udział w tzw. Wyprawie Warszawskiej (spływ Wisłą do Warszawy), której celem jest upamiętnienie powstańców.

10 KOMENTARZE

  1. WIKIPEDIA;
    „Powstanie warszawskie[a] (1 sierpnia – 3 października 1944[b]) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”[1], …”

    Tomasz Sudoł Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940-1944 strona 260;
    „Największą akcją przeprowadzoną przez ZWZ-AK w ramach akcji „Burza” na terenie poligonu był atak na stację kolejową Lager Deba w dniu 29 lipca 1944 r. Przeprowadzony został siłami placówki AK w Dębie, liczącej 50 ludzi. W wyniku walki straty po stronie AK wyniosły trzech zabitych (Wacław Wawrzyniak,Czesław Szulc, Krzysztof Teofilak) i dwóch rannych. Niemcy utracili jedenastu żołnierzy.”

    Panowie radni; Bliżej wam do Warszawy, czy do Nowej Dęby? A może „Swego nie znacie a cudze chwalicie.” Tych trzech bohaterów, zginęło za ten kawałek Polski, który was żywi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here