Radni złożyli hołd „Bławatowi” -nowodębskiemu Żołnierzowi Wyklętemu

13

Od kilku lat, każdego 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Do tego zaszczytnego grona należy nowodębianin ś.p. Kazimierz „Bławat” Bogacz, spoczywający na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie. 

W stopniu podporucznika był uczestnikiem polskiej wojny obronnej września 1939 roku dostając się do niewoli radzieckiej z której zbiegł angażując się następnie w działalność partyzancką. Działał w ramach struktur AK, a jego grupa brała udział w szeregu akcji dywersyjnych. Po rozbiciu przez UB w październiku 1944 roku jego oddziału, udało mu się uniknąć aresztowania. 4 listopada 1944 roku w pojedynkę dokonał rozbicia więzienia UB w Tarnobrzegu i uwolnienia swoich 15 podkomendnych. Po tej akcji przebywał w Krośnie, a następnie w Zabrzu gdzie wszedł w skład sztabu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego WiN. W październiku 1946 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiego UB i do marca 1947 roku przebywał w katowickim więzieniu. Został zwolniony na mocy amnestii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy 22 lutego 1947 i powrócił do rodzinnego Tarnobrzega, gdzie ponownie został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB. Skazany na sześć lat pozbawienia wolności wyrok odbywał w Rzeszowie, Przemyślu i Raciborzu. Uchwałą Rady Miejskiej z 29 października 2015 został Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Dęba, której był mieszkańcem w latach 1957–2011[3]. Zmarł w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2015 roku. 14 listopada 2015 został pochowany na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie.

W dniu dzisiejszym w imieniu Rady Miejskiej w Nowej Dębie kwiaty i znicze na grobie „Bławata” złożyli: przewodniczący Rady Miejskiej  Damian DIEKTIARENKO, przewodniczący komisji budżetowej: Paweł GRZĘDA, oraz przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji: Tomasz DZIEMIANKO. Chwała bohaterom! 

 

13 KOMENTARZE

 1. Szkoda tylko że tak skromnie. A gdzie nagłośnienie, oprawa z SOK-u. Szkoda że tak skromnie czci się bohaterów w naszej gminie.

  • Bławat był niewątpliwie wielkim człowiekiem CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !
   W lipcu siedemdziesiąta piąta rocznica Akcji Burza na terenie Nowej Dęby.
   Może władze Miasta i Gminy zorganizują jakąś uroczystość swoim bohaterom,
   a nie jak dotychczas bohaterom Powstania Warszawskiego.

  • Jak skromnie …gdyby nie pan radny po srodku to by bylo skromnie ale sa te cudne oczy Nowodebskie i jest WyJaTKoWO

 2. Cześć i chwała bohaterom. Cześć i chwała Blawatowi. Człowiekowi niezwykłej odwagi , niezwyklej prawości i niezwykłego honoru.

  • Jak WOJT Tarnowskiej Woli moze pamietac o Wykletych jak sam zostal w Miescie Wyklety i zapewne Posel z Kolbuszowej obwola go Swietym

 3. Jakie trzeba mieć jaja, żeby napaść sowieckie więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i SAMEMU uwolnić swoich kolegów. Jak my się wiele musimy uczyć od tamtych ludzi. Przecież to co zrobił Bławat to scenariusz na film. A kto zna jego życiorys wie, że to nie jedyna jego akcja. Oby w tym zdeprawowanym świecie młodzi ludzie brali przykład z Bławata i byli mężycznami a nie byle czym w rurkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here