BARANOWSKI KONCERT MUZYKI DAWNEJ Z NOWODĘBSKIMI AKCENTAMI

6

           W niedzielę 4 września zwiedzający podkarpacki „Mały Wawel”, czyli zamek w Baranowie Sandomierskim, mieli okazję podziwiać barwne pokazy dawnego tańca oraz przysłuchać się kojącym dźwiękom muzyki z epok późnego średniowiecza, renesansu i baroku. Tłumnie zgromadzona na dziedzińcu pałacu publiczność oklaskiwała pokazy trzech zespołów artystycznych od dziesięcioleci związanych z naszym regionem: Zespołu Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Teatru AMATUM będącego rozszerzonym o warszawskich artystów składem Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba oraz Chorągwi Rycerstwa Ziemii Sandomierskiej.

            Repertuar  na koncert Tempus es Iocundum. Barwy renesansu w muzyce i tańcu przygotowany przez Jerzego Augustyńskiego, zastępcę dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli i dyrygenta stalowowolskiego Chóru Kameralnego, obejmował utwory wokalne oraz instrumentalne o przeznaczeniu świeckim i sakralnym. Impreza, która w ambicjach organizatorów, ma za cel przyciągnąć na baranowski zamek publiczność miłośników muzyki z epoki powstania obiektu, obrała za patrona renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółkę. Autor słynnego zbioru Melodii na psałterz polski do tłumaczeń biblijnych psalmów Jana Kochanowskiego, jako syn sandomierskich mieszczan, przez wiele lat związany był z oficjalnym życiem królewskiego miasta nad zbiegiem Wisły i Sanu. W czasie koncertu, prócz muzyki Gomółki, zabrzmiały utwory kompozytorów włoskich, francuskich i angielskich. Muzycy w kostiumach, jak dawni członkowie kapel dworskich, na żywo towarzyszyli tańczącym dworzanom. Splendorowi inscenizacji dodały wykonanie hejnału na historycznym instrumencie oraz staropolskie słowo towarzyszące.

            Dyrektor Zamkowo-Parkowego Zespołu Pałacowego w Baranowie Sandomierskim Paweł Przykaza, dziękując licznym zwiedzającym za przybycie, zapewnił o kolejnych imprezach odkrywających muzykę i taniec XVI i XVII wieku w niedalekiej przyszłości. Sponsorami wydarzenia byli Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (właściciel obiektu), Starostwo Powiatu Tarnobrzeskiego, Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Wisłosan oraz Zakłady Chemiczne Siarkopol.

Tekst i zdjęcia:
Jacek Lubera

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here