Co z fontanną przy ulicy 1 Maja? Czy to zadanie znajdzie się w budżecie na rok przyszły?

39

Niegdyś jeden z elementów zdobiących miasto. Dzisiaj, niszczejące straszydło. Mowa o ulokowanej w najstarszej części miasta fontannie.  Mimo, że Rada Miejska uchwalając budżet na ten rok przeznaczyła środki na jej remont to nie został on wykonany. Powstaje pytanie dlaczego?

Odrestaurowanie fontanny na 1-ego Maja nie jest wydatkiem ponad finansowe możliwości gminy. Przez ostatnie 12 lat rządząca większość na czele której stał burmistrz Wiesław Ordon nie zajmowała się tym tematem. Dopiero „nowa rada” w budżecie na rok 2020 zarezerwowała środki na podjęcie prac remontowych tego obiektu. Wydawało się, że w tym roku sprawa zostanie ostatecznie załatwiona.

Niestety, wprowadzony w naszym kraju stan epidemii, oraz wiosenne zamknięcie gospodarki (tzw. lockdown) spowodował, że wiele apetytów inwestycyjnych zostało znacznie ograniczonych. Nowodębski budżet nie tylko odnotował mniejsze wpływy, ale również musiał pokryć koszty związane z decyzjami podejmowanymi na szczeblu centralnym. Samorząd lokalny aktywnie włączył się w pomoc przedsiębiorcom i utrzymanie miejsc pracy między innymi poprzez obniżkę i umorzenie podatków.

To jednak odbiło się na inwestycjach. Radni wspólnie z burmistrzem podjęli trudną decyzję o ograniczeniu części inwestycji w tym remontu fontanny przy ul. 1-go Maja. Mając na szali miejsca pracy i płynność wielu firm lub wykonanie przebudowy fontanny, podjęto decyzję o przesunięciu tego zadania na rok kolejny.

W chwili obecnej trwają prace nad budżetem na rok 2021. Będzie to trudny budżet, ze względu na gospodarcze skutki COVID-19, oraz niepewność co do kolejnych „lockdownów”. Mimo to, jest duża szansa, że do tego zadania uda się przystąpić w roku kolejnym. Byłoby to o tyle symboliczne, że w 2021 roku Nowa Dęba będzie obchodziła 60 rocznicę nadania praw miejskich. Odrestaurowanie tej, najstarszej części miasta byłoby miłym ukoronowaniem tego jubileuszu.

39 KOMENTARZE

 1. Ja bym proponował zrobić ją dokładnie tak samo jak wyglądała na tym zdjęciu sprzed laty. Na dole zamiast starych napisów zrobić nowe. Coś w stylu „W 60 rocznicę uzyskania praw miejskich”. I będzie gitarka.

 2. Gdyby ta fontanna stała w Tarnowskiej Woli to pan Ordon zrobiłby ją już 10 lat temu. Jako, że stoi w mieście które na pana Ordona nie chce głosować to efekt jest taki jaki widzimy. Dlatego apel do radnych aby nie dali się dłużej wodzić za nos.

  • Bzdura,glosowalem na nie.Latwo mozna to sprawdzic po oddanej liczbie glosow na nie,wiec nie obchodzi mnie czyjas glupota,takie sa uroki demokracji ;)

  • Pytałem w ubiegłym roku lecz to nie Pomysł Rajców brak Inicjatywy . Przewodniczący zajęty budowa i nadzorem Campusu w pobliskiej gminie .

 3. Zyga by wzion uczciwego wykonawcę i uczciwego inspektora nadzoru i by budowa poszła pełną parą a efekt byłby jak ze stadionem Mirowskiego.

 4. Fontanna musi być , bez niej nas Dębian zadusi , by Żyło się nam lepiej raz jeszcze „FONTANNO WRÓĆ”
  Na cześć fontanny hip hip …. hura , hip hip …. hurrrra. Mam nadzieję że nowa rada przyciśnie burmistrza w tak kluczowej kwestii i nasze dobro powróci …

 5. A cha i jeszcze jedno , by było jak dawniej odrapmy bloki obok tej ważnej fontanny z tynku , a co tam , jak szaleć to szaleć. Niech wszystko będzie po staremu

 6. Faktycznie strasznie ważna inwestycja po prostu niesamowicie potrzebna, zwiększająca bezpieczeństwo mieszkańców tej jakze wielkiej Nowej Dęby. Nie są ważne chodniki, poprawa dróg na terenie Gminy, rozwój budownictwa, najważniejsze jest upiększanie Miasta Emerytów i Rencistów ( czytaj Nowej Dęby) i zbierać potem za to laury, ale nisko upadła Rada ale widać, że nie mają już na nic pomysłów. Brawo za kreatywność oraz za przyciągnie do Miasta kolejnych młodych ludzi, którzy w kolejkach ustawiają się żeby podziwiać …. Odrestaurowana fontannę

  • @MICHAL 14 listopada 2020 at 20:33
   Niech „MICHAL” odpowie na pytania:
   – czy nie wyremontowanie fontanny; zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców, czy poprawia stan dróg, czy przyczynia się do rozwoju budownictwa, czy przyciąga do Miasta kolejnych młodych ludzi?
   – kto jest odpowiedzialny za obecny stan fontanny?
   Na czarno-białej fotografii, to fontanna upiększa ten teren a obecny jej stan, szpeci.
   Jeżeli „MICHAL” będzie miał problem z odpowiedzią, to z pewnością pomoże mu, podobnie myślący „Dr Żiwago”.

  • Michał jak twierdzi kolega wyżej,jest przydupasem wójta z wioski Alfredówka. Jest bardzo zły że wbrew wójtowi ktoś chce poprawić estetykę miasta. Natomiast jeśli by chodziło o powstanie siłowni pod chmurką w Aldredówce to nie zadawały głupich pytań czy ten plac zabaw zwiększa bezpieczeństwo lub poprawia stan dróg w gminie. A co do budownictwa wielomieszkaniowego to przez lata twój wójt blokował wszystko. Drogi które teraz się robi i którymi wójt się chwali umieściła w budżecie nowa rada. Może radna Helena z Alfredówki opowiada Ci co innego ale takie są fakty.
   Swoją drogą bardzo wymowne jest że na pomysł naprawy fontanny rzucili się ludzie z wiosek Alfredówka i Cygany. To zaplecze wójta tak właśnie traktowało miasto przez ostatnie 12 lat. Dobrze że przyszła zmiana.

 7. Michał pokazał bardzo dobre kryteria jak należy podchodzić do planowanych inwestycji np w Aldredówce. Jeśli nie będą przyciągać młodych ludzi to nie należy ich wykonywać. Czyli na 2021 rok należy wpisać w budżecie „0zł na Aldredówke”. W Cyganach to samo. Może wtedy przydupasy wójta coś zrozumieją.

 8. Jak mają szanować miejsce gdzie się urodzili i wychowali skoro nikt ich tego nie nauczył…. Jak mają mieć szacunek do symboli i miejsc skąd pochodzą, skoro w szkole nie ma ani jednej godziny przeznaczonej na ten temat. A ile godzin przeznaczono na przykład na 'nauczanie’ religii, gdzie dawniej nie było jej w szkole a ludzie byli o wiele bardziej pobożni ? Rodzice też nie nauczą, bo sami nie mają pojęcia o miejscu gdzie żyją. No, może jakieś szczątkowe, oparte na wspomnieniach z życiowego kieratu – praca, zakupy, dom….. A potem wyrastają z nich „światli” obywatele, którzy uciekają z tego miejsca w kolorowy świat, bo, jak mówią, – tu nic się nie dzieje, tu nie ma nic ciekawego…. Ta fontanna, jak i wiele innych elementów zdobiących Nową Dębę których już nie ma ( bo stare i trzeba wyrzucić) jest jak kartka ze starym zdjęciem, pokazującym jak tu było kiedyś ładnie, mimo otaczającej siermiężnej rzeczywistości…. Owszem, wiele rzeczy wymagało dopasowania do zmieniających się czasów, ale nie od razu niszczyć i wyrzucać….

 9. Ile zadań inwestycyjnych z uchwalonego budżetu Wójt zrealizował? A tych, których nie zrealizował to dlaczego i na co przeznaczył zabezpieczone środki?

  • Gdzie jest Zygmunt, bo ja chcę w projekcie chcę
   LASOWIACZKI W BARANOWIE POEZJA TANIEC KUCHNIA PARALAKSA
   Gdzie jest Zygmunt Gdzieeee jezdd Zygmunt
   Ja projekt chceeeee WIESIEEEEEKKKKKKKKKK!!

   Europa Demokracja Dofinansowanie Projekt Ewaluacja Hemoglobina Taka Sytuacja

 10. A mnie ciekawi pod iloma nickami występuje tutaj Mareczek , dawny wróg Pawła G. a dzisiejszy przydupas …Pewnie pod wszystkimi pod którymi nie można dodać odpowiedzi . Przydupasy wszystkich krajów łączcie się …

 11. Tyle o fontannie, a czy ktoś przeczytał co napisane jest wewnątrz fontanny. Wiem że to czasy zaprzeszłe i nie warte pamięci ale czy to nie dziwne że w PRLu pamiętano o milenium a teraz się tego wstydzimy.

 12. Po co komu tam fontanna jej bełkot tylko będzie przeszkadzał mieszkającym tam mieszkańcom i będzie to tylko kłopot trzeba ten beton pokruszyć wyrównać teren i będzie ładnie jezeli nie to zrobić z tego na wiosnę piękny kwietnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here