Dożynki Gminne 2021 już za nami!

2

Tegoroczne Dożynki Gminne i Święto Chleba odbyły się 22 sierpnia 2021 r. w sołectwie Jadachy. Święto Plonów wyrosło z historii i obyczajów polskiej wsi, jest świętem powszechnym, bliskim sercu każdego z nas. Łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością. Chleb to codzienna praca i radość z jej owoców, to symbol wspólnoty jaką tworzymy, dlatego wzorem ubiegłych lat mieszkańcy naszej Gminy i okolic licznie wzięli udział w wydarzeniu kultywującym tradycje lasowiackie.Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jadachach pod przewodnictwem dziekana – ks. kan. Józefa Rogowskiego. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez  poszczególne sołectwa. Funkcję starostów dożynkowych – gospodarzy święta pełnili pani Bogumiła Małajowicz oraz pan Bogdan Urbaniak. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczną rzeszę wiernych: zaproszonych gości i mieszkańców.

Druga część obchodów odbyła się na placu przed Szkołą Podstawową. Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania Gości dokonali gospodarze święta – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesław Ordon, dyrektor SOK p. Iwona Strojek oraz sołtys Sołectwa Jadachy p. Józef Grdeń.

Gośćmi honorowymi Dożynek byli: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Ewa Draus, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł wraz z zastępcą p. Jackiem Rożkiem, Dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie płk. Piotr Brzeziński, zastępca Burmistrza p. Leszek Mirowski, radni Powiatu Tarnobrzeskiego i radni gminy Nowa Dęba wraz z przewodniczącym p. Damianem Diektiarenko oraz proboszczowie parafii z naszej gminy.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Jako pierwsi swój „anielski” wieniec zaprezentowali gospodarze dożynek czyli grupa wieńcowa z Jadachów. Przedstawiciele każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Kolejnym punktem imprezy było wylosowanie miejscowości, która zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. Będzie to Osiedle Poręby Dębskie.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę a Panie z Koła Gospodyń Wiejskich o pyszną regionalną kuchnię. Na scenie wystąpiły zespoły z terenu naszej gminy, zaproszone zespoły: Buen&Camino wraz z muzykami Kapeli z Futomy, Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” z Rzeszowa oraz Folk Kapela „Góralska Hora”. Dodatkową atrakcją był pokaz kawalerii Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, a imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci poprowadzonych przez animatorów z „Kopalni Marzeń”. Dodatkową frajdę dla najmłodszych przygotowali strażacy z OSP Jadachów serwując dzieciom orzeźwiającą kąpiel w pianie.

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, pogoda dopisała, przybyło wielu znamienitych gości. Dożynki wpisały się na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Głównymi organizatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Sołtys wsi Jadachy wraz z Radą Sołecką,  Koło Gospodyń Wiejskich w Jadachach, Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy, Ochotnicza Straż Pożarna w Jadachach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów, dzięki którym tegoroczne dożynki były jeszcze bardziej atrakcyjne i bogatsze w program.

zapraszamy do galerii zdjęć TUTAJ

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here