Wystawa rzeźb Jana Puka w Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu

1

„Jan Puk.  Mistrz Ludowej Rzeźby” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w ostatnią niedzielę, 30 lipca, w Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.  Znalazły się na niej wyrzeźbione scenki z życia lasowiackiej wsi, a także piękne drewniane zabawki, które Jan Puk tworzy już od dziesiątków lat.

Tego znanego twórcę ludowego pochodzącego z Woli Rusinowskiej, a mieszkającego w Trześni, przywitał Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu przypominając, że wystawa jest jedną z  części składowych nagrody Michała Marczaka przyznawanej wybitnym regionalistom, którą Jan Puk zdobył pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to, podczas jej wręczenia,  artysta otrzymał obietnicę zorganizowania wystawy właśnie w murach Dzikowskiego Zamku. Tak też się stało.

Mający już 83 lata twórca ludowy, który nie tylko rzeźbi, ale też pisze o lasowiackiej kulturze, chętnie opowiadał o swoich rzeźbach, bo każda z nich ma historię. Jak podkreślił, są to nie tylko zabawki,  jego prace pełnią też funkcje edukacyjne  –  opowiadają o życiu  lasowiackiej wsi.

Wystawę można oglądać do 3 września.

/Powiat Tarnobrzeski

1 KOMENTARZ

  1. A gdzie reszta zdjęć z wystawy ?????? Jak w Nowej Dębie jest Pan
    Warchoł to jest 50-100 zdjęć a jak była wystawa Mistrza Ludowej Rzeżby to co – redaktorowi szanownemu nie chciało się robić zdjęć bo po co . Zamiast Pana Warchoła , chętniej bym pooglądał twórczość Pana Puka . Zawiódł Pan redaktor na całej lini

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here