2,9 MLN ZŁOTYCH DLA KAŻDEJ GMINY NA INWESTYCJE ENERGETYCZNE

3

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, dzięki którym każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł. Dzięki temu samorządy będą mogły np. zakupić prąd, źródła ciepła itd. Łącznie do samorządów trafi prawie 13,7 mld zł rządowego dofinansowania.

Inwestycje to jest najzdrowszy i najlepszy mechanizm wychodzenia z kryzysu, który zapewniamy poprzez odpowiednie środki dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe środki dla samorządów

Samorządy otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe od rządu. Prawie 13,7 mld zł zostanie przeznaczonych m.in. na poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców. Środki umożliwią także realizacje nowych inwestycji. Samorządy mogą liczyć na wsparcie w wysokości co najmniej:

  • 2,9 mln zł dla jednej gminy;
  • 6,1 mln zł dla jednego powiatu;
  • 32,7 mln zł dla jednego województwa.

Dodatkowe środki trafią do samorządów już w 2022 r. – to niezwykle istotne ze względu na wzrost cen. Wynika on przede wszystkim z ataku Rosji na Ukrainę oraz ze skutków pandemii COVID-19. Przyjęte rozwiązania umożliwiają także elastyczniejsze zarządzanie budżetami samorządów.

Inwestycje energetyczne w każdej gminie

Samorządy do 2025 r. powinny wydać równowartość co najmniej 15% otrzymanych środków na inwestycje dotyczące poprawy efektywności energetycznej. To środki przekazane z myślą o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.

Każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł. Gminy wiedzą doskonale, jak potężny jest to zastrzyk, który będzie służył zarówno celom rozwojowym, wydatkom bieżącym i ograniczeniu wpływów wysokich cen energii na światowych rynkach surowców dla mieszkańców. Ale także zagwarantowanie impulsu rozwojowego i inwestycyjnego – zwrócił uwagę premier.

Wsparcie dla instytucji

Dodatkowe wsparcie w wysokości 1,2 mld zł otrzymają podmioty użyteczności publicznej (m.in. szkoły, przychodnie), które korzystają do ogrzewania z węgla, pelletu lub innego rodzaju biomasy, drewna kawałkowego, skroplonego LPG lub oleju opałowego.

Poszerzamy nasz arsenał narzędzi wsparcia, żeby wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Wsparcie obejmuje też tak zwane podmioty wrażliwe – szpitale, szkoły. Ciepło systemowe musi być tańsze również dla nich – podkreślił premier.

/KPRM

3 KOMENTARZE

  1. „– Inwestycje to jest najzdrowszy i najlepszy mechanizm wychodzenia z kryzysu, który zapewniamy poprzez odpowiednie środki dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki”.

    Ależ populizm, kurdebele. Ciągle rosnące ceny za media, usługi i produkty to inwestycja? Ciekawe czyja. Największe golenie owiec i baranów w historii tego kraju. Dziwnym trafem ludzie mają coraz mniej w kieszeniach, a spółka jedna z drugą notuje rekordowe zyski. Niebezpiecznie przypomina mi to kryzys bankowy ze Stanów z 2008 roku, gdzie ludzie poszli z torbami, pewne instytucje finansowe oficjalnie niby upadły, ale ludzie z tych środowisk jakoś mieli kasę, by dać sobie spore podwyżki. Ciekawe jak mocno to pójdzie i jaki będzie tego finał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here