ATAK ZIMY. NIEBEZPIECZNIE NA DROGACH

29
Fot. Mieszkaniec / Źrdoło: Facebook

Zima zagościła na dobre. Warunki na drogach i chodnikach są bardzo trudne. Służby nie nadążają z odśnieżaniem a to powoduje złość i frustrację mieszkańców. 

W Polsce sypnęło śniegiem. Warunki na drogach są trudne, wyjechały pługopiaskarki i posypywarki. Służby nie są jednak w stanie poradzić sobie z taką ilością białego puchu. Nie wszędzie stan dróg i chodników jest taki jakby oczekiwali tego mieszkańcy. Żeby zadośćuczynić oczekiwaniom społecznym śnieg musiałby być nie tylko zgarniany na pobocza ale również wywożony poza obszary zamieszkania, a to drastycznie zwiększyłoby koszty całej operacji.

Przykładowe wpisy z portalu społecznościowego Facebook:

Dramat kierowców

Zima nie sprzyja kierowcom i to nie tylko ze względu na aurę ale również grożące im mandaty. Nie znosisz porannego odśnieżania samochodu i skrobania szyb? Musisz pamiętać, że po nowelizacji Kodeksu drogowego oraz taryfikatora mandatów surowo karane są nie tylko źle przygotowane do jazdy szyby, ale również tablice rejestracyjne czy reflektory. Eksperci ostrzegają, ile pieniędzy i punktów możesz stracić.

Źle odśnieżone szyby

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu musi być utrzymany w takim stanie, aby zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy. Zalegający na szybach śnieg, zwłaszcza na przedniej, ogranicza widoczność i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Obecnie policja może ukarać kierowcę takiego pojazdu mandatem w wysokości nawet do 3 tys. zł. Lepiej więc dokładnie odśnieżyć auto i usunąć lód z szyb.

Zachlapane błotem tablice rejestracyjne

Okazuje się, że mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne również jest wysoki. Kodeks wykroczeń wskazuje, że policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 500 zł i 8 punktami karnymi w przypadku, gdy są one zachlapane błotem czy ośnieżone.

Kara jest więc naprawdę dotkliwa. Szczególnie że wcześniej za takie niedopatrzenie groził mandat w wysokości 100 zł. Zaboleć może też dopisanie aż 8 punktów karnych. Zwłaszcza że od 17 września 2022 r., od kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, kasują się one dopiero po dwóch latach od opłacenia mandat – komentuje Przemysław Gąsiorowski, ekspert Autobaza.pl.

Zasłonięte światła

W taryfikatorze punktów równie wysoko wyceniono nieodśnieżone światła. Mandat za poruszanie się samochodem z zasłoniętymi reflektorami wynosi 8 punktów karnych i 300 zł.

29 KOMENTARZE

 1. Ostatnio pan starosta Jerzy Sudoł przechwalał się w mediach że powiat jest przygotowany do zimy. Okazuje się, że zima pokazała panu Sudołowi jego miejsce w szeregu. Ten pan powinien już dawno zejść ze sceny. I to nie tylko za to, że nie radzi sobie ze śniegiem ale że nie radzi sobie praktycznie z niczym co ważne. Mam nadzieje, że to ostatnia kadencja tego pana.

  • Sudoł wi co robi. To właśnie dlatego zablokował utworzenie wydziału komunikacji w Nowej Debie bo wiedzioł że im więcej aut się będzie rejestrować tym wincyj byndzie niezadowolonych kierowców. Im trudniej zarejstrować auto tym mniej samochodów a więc i mniej narzekań – proste. Tak ło wos dbo, żebyśta nie miały niczego i były szczęśliwe.

  • Nikt normalny w nic nie wierzy Sudołowi, ludzie kochani. Tylko puste słowa z jego strony.

  • Też mam taką nadzieję że to będzie koniec ery Sudoła starosty, Wieśka Burmistrza radnych i sołtysów już prosi się o zmianę

 2. O ile jeszcze idzie zrozumieć, że drogi boczne są zaśnieżone o tyle nie mogę pojąć dlaczego droga główna powiatowa Jadachy-Tarnobrzeg czy Nowa Dęba – Stale są dalej nieodśnieżone! Starosta będzie czekał do maja żeby wysłać pług?

  • Jadąc pługiem, do wyznaczonego startu nie odśnieża bo mu za to nie płacą, a że musi przejechać przez dane miasto czy gminę czy coś to nie jego wina, startuje gdzie indziej i gdzie indziej odśnieża.

 3. a w Cyganach to jakiś radny urzęduje czy też ten zaśnieżone ulice to w ramach oszczędności proponowanych przez radnego z Cygan? Nic dla tej wsi nie jest robione.

 4. Weźcie się za odśnieżanie panie redaktorze, a nie oczywiste oczywistości pisać o odśnieżaniu samochodu. Chcesz pan więcej śniegu do odśnieżania?

  • wiadomo nie od dziś, że to redaktorzy a nie starości i burmistrzowie są od zimowego utrzymania dróg. dlatego z tygodnika nadwiślańskiego i echa dnia przyjadą ci pod chałupą odśnieżać. radio leliwa w gratisie. a tak poza tym to wykup recepty bo bez tych leków co ci lekarz przepisał to strasznie majaczysz.

 5. Czy starostwo które włada ulicą Kosciuszki w kierunku na strefę w końcu wyśle jakaś solarkę Bo póki co jeździ się jak po kocich łbach po tych zmarzniętych i śliskich grudach lodu
  I to samo na dojazdach do rond i przejśc dla pieszych ślizgawka mocna!!!!!! A wystarczy trochę rozumu i chęci i wyobraźni żeby wiedzieć że tam będzie ślisko Ale co tam ważniejsze kapliczki w lasach niż bezpieczeństwo mieszkańców

  • czekaja az bedzie nieszczescie,ich trzeba by zawiez do Niemiec by zobaczyli czarne ulice tam nie sypia solą ani zadna chemią a maja czarne.

  • On ma w głowie nie tylko kapliczki ale i drobnice na złomie pobliskim . Nie może się nadziwić że Wójt tej gminy wszędzie porobił asfalty i ma sprzęt do odśnieżania i koszenia . A Jemu nic nie wychodzi

 6. A co na to tfój Nadprezes ? Wszak wiadomo że on Niemców nienawidzi…

  • A leśnicy, którzy robią za ormowców z policjantami, też Niemców nienawidzą. Za niedźwiedzie polskie i polskie lasy.

  • Widzicie towarzyszu anonim... Jakbyście byli człowiekiem, to by was ludzie traktowali jak człowieka...

   A że was traktują jak kmiotka oderwanego granatem od pługa, to już tylko i wyłącznie wasza wina…

 7. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych przewiduje pierwszy przetarg na obwodnicę Nowej Dęby na rok 2025...

  Przetarg. A kiedy konkrety ? Kolbuszowa wtedy będzie już w połowie roboty… Jakich mamy wodzów, takie mamy zwycięstwa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here