Udaremniliśmy kradzież 100 tys. złotych z kasy gminy! Burmistrz chciał płacić 2 razy za te same roboty!

34
Grafika: pexels

Okazuje się, że burmistrz Wiesław Ordon zamierzał wypłacić firmie Agrobaza podwójne wynagrodzenie za te same roboty budowlane: raz z pieniędzy unijnych, a drugi raz z pieniędzy gminnych! Nie doszło do tego dzięki dziennikarskiemu śledztwu prowadzonemu przez nasz portal.

Chodzi o około 100 tysięcy złotych podwójnego wynagrodzenia jakie miał otrzymać wykonawca budujący ścieżki rekreacyjne nad nowodębskim zalewem. Realizację planu miała gwarantować kreatywna księgowość i wyłudzenie unijnej dotacji. Ale od początku.

Firma wykonująca roboty budowlane, zbudowała ścieżki wokół zalewu, które zgodnie z projektem tworzą układ zamknięty. Za wykonane roboty, firma otrzymała pełne wynagrodzenie ze środków pochodzących z funduszy europejskich co poświadczają dokumenty finansowe inwestycji.

Jednakże umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą na unijne dofinansowanie nie przewidywała dotowania 291 m2 asfaltu i ok. 240m2 plazaduru wybudowanych na działkach o numerach ewidencyjnych 17/2, 18/2 i 23 obręb Dęba, które widać na poniższej grafice:

samowola budowlana nad zalewem

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że na wymienione działki, gmina nie posiadała pozwolenia na budowę. Tego pozwolenia nie mogła uzyskać gdyż nie jest właścicielem tych nieruchomości. W sądzie toczy się spór o ich zasiedzenie ze spadkobiercami dawnych właścicieli, który może potrwać jeszcze kilka lat.

Burmistrz i skarbniczka zapłacili wykonawcy za samowolę budowlaną pieniędzmi unijnymi, dokonując w ten sposób wyłudzenia dotacji. Żeby tego było mało, burmistrz Wiesław Ordon podpisał z firmą Agrobaza „Przyrzeczenie zawarcia umowy o roboty dodatkowe”. Z treści przyrzeczenia wynika, że gdy gmina zasiedzi działki 17/2, 18/2 i 23 wówczas gmina raz jeszcze zapłaci firmie za wykonane roboty. Wedle naszych szacunków, chodzi o kwotę sięgającą 100 tysięcy złotych!

Dzięki działaniom podejmowanym przez Stowarzyszenie „Przyjazny Samorząd” i śledztwo prowadzone przez InfoNowaDeba.pl kradzież gminnych pieniędzy została udaremniona i nie dojdzie do realizacji „Przyrzeczenia” zawartego przez burmistrza Wiesława Ordona. Niemniej usiłowanie popełnienia przestępstwa w świetle przepisów kodeksu karnego również jest przestępstwem.

W skrócie:

 • Gmina zapłaciła pieniędzmi unijnymi za samowolę budowlaną;

 • Umowa na dotację zawarta między gminą a urzędem marszałkowskim nie przewidywała sfinansowania samowoli budowlanej. Doszło więc do wyłudzenia dotacji polegające na składaniu nieprawdziwych oświadczeń we wnioskach o płatność unijną.

 • Mimo iż firma Agrobaza otrzymała pełne wynagrodzenie za wykonane ścieżki, burmistrz Wiesław Ordon zamierzał zapłacić jej drugi raz za to samo. Przekręt został udaremniony przez InfoNowaDeba i Stowarzyszenie „Przyjazny Samorząd”.

34 KOMENTARZE

 1. Wiesław Ordon podniósł rękami swoich radnych podatki mieszkańcom. Przewidywane wpływy do budżetu: 180 tysięcy złotych. 100 tysięcy miało zostać rozkradzione. Brawo Wiechu! Ty się z tego spowiadasz czy do komunii chodzisz bez spowiedzi?

  • I tak przyjdą zaraz ludzie p. Wiesława i będą pisać, że tutaj nie robi się nic innego prócz oczerniania burmistrza… Ciemnota nie zna granic.

 2. Jeśli to prawda to uważam iż pan Ordon powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Chyba że redaktor sfałszował ten dokument to wtedy za fałszowanie i szkalowanie redaktor odpowie. Ale jak pamiętam to wiadomości z info zawsze się potwierdzały, nawet raz Ordon plus Żołądź plus Furgałowa podali go do sądu za artykuł o przekrętach nad zalewem i jakoś nie wygrali sprawy.

 3. Ciekawe kiedy pan Zygmunt Żołądź naczelny propagandzista gminy wytłumaczy jak to było naprawdę z tą planowana kradzieżą stu tysięcy. Dawno niczego nie tłumaczył. Aha, i dlaczego nic się nie pisze w artylule o jego roli w tej sprawie? Czyżby pan Zygmunt był pod ochrona p. Marka?

 4. jakoś nie doczytałam się o powiadomieniu prokuratury o tym zajściu….. Możliwe że przeoczyłam, bo tak emocjonalnie to napisane, jakbym dzieło samego Roberta Ludluma czytała……… Ponoć jest tak że NIE powiadomienie prokuratury o wiadomym przestępstwie skutkuje karą przewidzianą przez Kodeks Karny….

  • Informacji na temat toczącego się postępowania, może udzielać tylko prokuratura, która je prowadzi.

 5. Może Ordon nie doczytał przepisu ze za robotę wystarczy jeden raz zapłacić. Ale siódme przykazanie chyba czytał bo z kościoła nie wychodzi…. To może jakiś kapłan mu wytłumaczy zeby nie łamał dekalogu.

 6. Ciekawe w jaki sposób w poniedziałek będzie tłumaczył nową aferę Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź. Ja obstawiam, że powiedzą iż to nie ich wina, to inspektor nadzoru i wykonawca ich oszukali oni są tylko burmistrzami, takimi nieborakami i słodkimi fajtłapami których każdy robi w konia. I oni teraz bohatersko wyjaśnią sprawę podając wykonawcę i inspektora do sądu. I Ostapkę przy okazji też, dla zasady.

  • Albo po prostu powiedzą, że to Ostapki wina bo jakby siedział cicho i nie nagłaśniał takich spraw to nikt by o nich nie wiedział, a więc nie byłoby poruszenia. Przecież cały czas tak mówią. Narobili wałów, ale każą siedzieć cicho. A jak za wały zabierana jest dotacja to mówią, że to wina tych co złapali ich za rękę. Także tutaj też będzie wina Ostapki bo ich złapał.1

 7. Jutrzejsze „wyjaśnienia” Ordona będą takie jak zwykle. Napiszą, że to co pisze Ostapko to nie prawda i jednocześnie przyznają się do winy. Napiszą, że wprawdzie zapłacili wykonawcy za te roboty z kasy unijnej, ale te kasę do unii oddadzą, a wykonawcy już 2 raz nie wypłacą ;) No nie wypłacicie bo was za rękę złapano !!!!

 8. Nie ma się co dziwić jak komisją rewizyjną odpowiedzialną za kontrolę przestrzegania prawa i wydatkowaniem finansów w gminie kieruje nie fachowiec z dziedziny administracji, finansów lub prawa a biedny tokarzyna po ZSZ.
  Wcale mi to nie dziwne że pan O tak ich na każdym kroku punktuje.

  • Taki wg.Ciebie „biedny tokarzyna po ZSZ ” niejednokrotnie ma więcej w głowie niż byle tłumok po studiach,nie mówiąc o licencjacie.Zaliczy taki xyz cztery fakultety,piąty korytarz i już myśli że jest magister…od świeżego powietrza.w rowerowych dętkach.

  • Niejednokrotnie tokarzyna jest mądry. Ale w tym przypadku nie jest. Za to umie lizać portki od tylu burmistrzowi i sukienkę plebanowi.

 9. Pan burmistrz i tak posiada zaufanie społeczne. Mylić sie może każdy oprócz tego co nic nie robi, zeby tylko tego zastępcę usunął bo mu szkodzi jak widać po tej sprawie i po innych.

  • Zastepca już się chyba zegna z korytkiem bo Wiesiu traci coraz więcej z tym kolezką a może stracic wszsytko

  • Poparcie posiada, tylko musiałby zwolnić 5 osób natychmiast z urzędu żeby oczyścić atmosferę manipulacji obłudy, chamstwa, arogancji przy obsłudze i dla dobra funkcjonowania urzędu i zacząć współpracę na rzecz wszystkich mieszkańców a nie tylko swojej parafii i tylko dużych inwestycji dzięki którym nasza gmina słynie w całej Polsce z podejrzeniami o łapówkarstwo, korupcje matactwa i machloje

  • Może ten portal zaproponuje sondaż i pokażmy burmistrzowi w jakich referatach pracują ludzie, którzy traktują petenta z arogancją .Komu wypada podziękować za pracę i dokonać zmian, chyba że burmistrz się boi lub oni są już tacy pewni swoich stołków.

  • Może Pani D. powinna zmienić pracę ze względu na brak szacunku dla petentów arogancję, pewność że i tak jej wszystko wolno. PANIE BURMISTRZU NIE MA LUDZI NIE ZASTĄPIONYCH JAK KTOŚ SOBIE ZA DUŻO POZWALA … TO NALEŻY WYMIENIĆ. JAK W SKRZYNCE Z BANANAMI JAK SIĘ JEDEN PSUJE TO GO WYRZUCAMY BO NIEDŁUGO CAŁA SKRZYNKA BĘDZIE DO WYRZUCENIA.

  • Chyba wiem o kim myślisz.Ta pani czuje się tak pewnie ,lub burmistrz się jej boi..
   Już kilka spraw w imieniu gminy przegrała, a burmistrz tego nie widzi lub musi nie widzieć.

  • Też uważam że pani D…..a już dawno powinna być bezrobotna. Chamstwo, cwaniactwo, buta i pewność siebie. Dno kompletne.

 10. Jesli Wiesław Ordon nie poda Marka Ostapko do sadu o zniesławienie, albo nie zawiadomi prokuratury, a powinien to zrobic w poniedziałek, to znaczy ze opisany proceder miał miejsce i Wiesław Ordon chciał zapłacić dwa razy za to samo pieniędzmi mieszkancow Nowej Dęby. A to znaczy ze powinien natychmiast opuścić swoje stanowisko i zostać ukarany stosownie do popełnionych czynów. To jest dość oczywiste. Jeśli jest złodziejem nie może byc burmistrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here