DO LASÓW PAŃSTWOWYCH PO DOTACJE

28
pixabay

Delegacja nowodębskiego samorządu odbyła kolejne spotkanie z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Józefem Kubicą. Przedmiotem rozmów było uzyskanie dofinansowania do budowy strategicznej dla miasta ulicy Śmiśniewicza stanowiącej alternatywny dojazd do zakładów zbrojeniowych DEZAMET i nowodębskiej strefy ekonomicznej.

Spotkanie było możliwe dzięki zaangażowaniu wiceministra sprawiedliwości i posła na Sejm RP Marcina Warchoła: – Wiem jak ważna dla strefy ekonomicznej i dla całej Nowej Dęby jest ta droga. Mam również świadomość, że jej realizacja wiąże się z dużym wysiłkiem finansowym, dlatego oprócz już pozyskanego wsparcia rządowego z Funduszu Dróg Samorządowych, razem z samorządowcami zabiegamy o kolejne wsparcie tym razem z Funduszu Leśnego – mówi Marcin Warchoł.

Jak wylicza burmistrz Wiesław Ordon koszt wykonania ul. Śmiśniewicza w systemie „zaprojektuj i zbuduj” wynosi 6,2 miliona złotych, jednak zgodnie z obowiązującymi  klauzami inflacyjnymi jej finalny koszt może wzrosnąć o 15%. Nowodębski samorząd pozyskał już 2,6 miliona złotych z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Teraz trwa  mobilizacja by zdobyć kolejne pieniądze na ten cel, a dzięki temu odciążyć budżet gminy.

Jesteśmy po rozmowach z Lasami Państwowymi, dla których powstanie tej drogi jest równie ważne gdyż stanowić ona będzie dojazd do setek hektarów obszarów leśnych i bez wątpienia będzie mieć pozytywny wpływ na gospodarkę leśną i bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Z kolei dla mieszkańców  oznacza szybszy i łatwiejszy dojazd do  zakładów pracy. Ostatnia awaria przejazdu kolejowego to jeden z wielu przykładów czym kończy się brak alternatywnego dojazdu do strefy. Biorąc pod uwagę potencjalne sytuacje kryzysowe i bezpieczeństwo mieszkańców musimy jako samorząd te drogę w tej kadencji wykonać – mówi przewodniczący rady miejskiej Damian Diektiarenko. – Konieczność realizacji ulicy Śmiśniewicza widzą więc wszystkie zainteresowane strony. Mamy tutaj duże wsparcie wiceministra Marcina Warchoła, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy i nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierza Kopcia, dlatego jest duża szansa, że zapadną korzystne dla nas decyzje – podsumowuje Diektiarenko.

Na jakim etapie jest budowa ul. Śmiśniewicza? Obecnie wyłoniony w przetargu wykonawca finalizuje kwestie związane z wykonaniem dokumentacji technicznej oraz uzyskaniem wymaganych prawem zgód i pozwoleń. Na wiosnę 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych w terenie.

28 KOMENTARZE

 1. Jedni radni nie chodzą na sesje a jak już łaskawie przyjdą to tylko po to by robić medialną awanturę. Inni pracują, jeżdżą i załatwiają kasę a to sprzęt dla szpitala, a to na komisariat policji, a to na ulice Ogrodową a to na remizę itd itp. Wyborcy to widzą i wyciągają wnioski.

  • tomczyk z Cygan tylko potrafi nic nie wnoszące apele pisać i czytać pod publiczkę, drugi Kopec z zarzecza tylko niezrozumiale gadac na sesji , o gazdzie to prawie wszyscy zapomnieli , tlusta jest jaka jest wszscy juz znają klan tłustych. co tu wiecej pisac

 2. Pieniądze Lasów Państwowych, czyli nasze. Do tego nty raz dobry tato po lewej szczerzący gębę do obiektywu. Kiedy będzie wyskakiwał z każdej lodówki ? Ano przed wyborami, bo o to tu chodzi.

  • Ale jaki masz problem? Skoro poświęcasz swój czas i własne myśli żeby napisać o nim komentarz to znaczy, że jest dla ciebie bardzo ważny ;) Więc nie wstydź się zapytaj się go. Bezpośrednia komunikacja to piękna rzecz. Sobota wieczór, weekend, ćwierćfinał Anglia – Francja a ty masz w głowie przewodniczącego ;) ale musisz być łajzą …

  • Ale jaki masz problem? Skoro poświęcasz swój czas i własne myśli żeby napisać o nim komentarz to znaczy, że jest dla ciebie bardzo ważny ;) Więc nie wstydź się zapytaj się go. Bezpośrednia komunikacja to piękna rzecz. Sobota wieczór, weekend, ćwierćfinał Anglia – Francja a ty masz w głowie przewodniczącego ;) ale musisz być łajzą …

  • Miszczunio obserwacji, nie dość żeś nieuświadomiony ,malutki człeczek,to w dodatku jesteś złośliwe indywiduum, które nie znajdując merytorycznej odpowiedzi, potrafi tylko obrażać. ,,Mieszkaniec”ma do pełne prawo jako suweren, do zadawania swojemu przedstawicielowi tego typu pytań….łajzo!

 3. Przekazanie kasy z funduszu leśnego na ten cel będzie zlamaniem ustawy o lasach. Tam określone jest wyraźnie, do czego Fundusz Lesny służy. Pan po dyrektora generalnego Lasów po raz kolejny dowidzi swej niekompetencji. Coż, jak kazdy nominowany przez Ziobrystow pajac.

 4. Nawet okupanci nie wycinali tak naszych lasów jak obecna władza. Wystarczy wybrać się na spacer po okolicy ,by to zobaczyć. WSZĘDZIE TNĄ.

  • Tną by latać dziury w budżecie i promować propagandę PiS i bucow Ziobrystow – ot co? Tam jest jeden wielki przewał jak na Orlenie Pierdziucha Obajtka

 5. Sedzia ma racje, PIS przepuscil na wiele wiele inwestycji a ty sedzio nie chodzisz od pracodawcy do pracodawcy PO POdpis stwierdzajacy, ze nie ma przyjec. Zal Ci Sedzio, ze nie mozesz kuPOwac „na zeszyt”…..

  • anonim najwyraźniej dostał zastrzyk adrenaliny w nocy, bo strasznie się rozbuchał tu na forum w dzień...

   Jak to było z tym przysłowiem ? Ślepej kurze to i ziarno sie czasem trafi ? Czy jakoś tak…

  • z okazji czterdziesto pierwszej , okrągłej rocznicy jego spania do południa, 13 grudnia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here