Dziś upływa termin zgłaszania kandydatów na radnych!

4
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

W poniedziałek o godz. 24.00 upływa termin zgłoszenia list kandydatów na radnych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym prawo zgłaszania list kandydatów na radnych przysługuje komitetom wyborczym. W wyborach do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców lista kandydatów może zawierać tylko jedno nazwisko. W gminie liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców lista nie może zawierać mniej niż 5 nazwisk i przekraczać o więcej niż dwie pozycje liczby radnych wybieranych w danym okręgu. Obowiązuje 35-procentowy parytet płci. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednej listy kandydatów.

Każda lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 25 wyborców w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, a w większych gminach – podpisami co najmniej 150 wyborców.

W przypadku wyborów do rad powiatów liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 3 i większa niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, powiększona o dwóch kandydatów.
Tu także obowiązuje parytet płci. Każda zgłoszona lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców.

W wyborach do sejmików wojewódzkich obowiązują takie same zasady zgłaszania list kandydatów jak w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, przy czym każda zgłaszana lista powinna być poparta podpisami co najmniej 300 wyborców.

Zgłoszenia list kandydatów przyjmują terytorialne komisje wyborcze.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here