Inauguracyjna Nowodębska Rada Biznesu już za nami!

2

Pierwsze posiedzenie Nowodębskiej Rady Biznesu już za nami. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, przedsiębiorcy i samorządowcy.

Organizatorem spotkania był Przewodniczący Rady Miejskiej Damian DiektiarenkoPierwsza Nowodębska Rada Biznesu ma na celu zrzeszenie właścicieli i menedżerów działających na terenie Nowej Dęby przedsiębiorstw, a dzięki temu utworzenie przestrzeni dla współdziałania ludzi biznesu, oraz ich aktywny udział w debacie publicznej. Mam nadzieję, że powołana w ten sposób Nowodębska Rada Biznesu stanie się również polem współpracy i dialogu pomiędzy działającymi w gminie Nowa Dęba przedsiębiorcami, jak również tworzącymi prawo lokalne samorządowcami. Jestem przekonany, że wymiana spostrzeżeń i doświadczeń, zaowocuje działaniami stymulującymi rozwój przedsiębiorczości w naszej gminie i naszym regionie – mówi przewodniczący nowodębskiego samorządu.

Gościem specjalnym był wiceminister sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł, który przedstawił zmiany prawne służące przedsiębiorcom jakie ostatnio wprowadził jego resort – Zadbaliśmy o podwykonawców. Nie może być tak, że zagraniczne koncerny wykorzystują naszych przedsiębiorców. Wszyscy znamy te obrazki gdy podwykonawcy autostrad nie otrzymywali wynagrodzenia. Upadło wiele polskich, rodzinnych firm i biznesów. Za wykonaną pracę należy się zapłata. Dlatego stworzyliśmy fundusz powierniczy, który gwarantuje podwykonawcom, że nie zostaną oszukani – mówił minister Warchoł. Dodał również, że wprowadzono prawo, które pozwala przedsiębiorcy na ogłoszenie upadłości, dzięki czemu osoba, której podwinęła się noga może wyjść na prostą. Zwrócił się również do przedsiębiorców o to, aby kierowali do niego własne pomysły na ułatwienia prawne – Rozwiązania prawne, które wprowadza nasz resort nie biorą się znikąd. To są państwa pomysły, które padają na takich spotkaniach jak to. Dlatego proszę was, sygnalizujcie nam co jeszcze trzeba naprawić, co jeszcze musimy zrobić – apelował dr hab. Marcin Warchoł.

Z kolei dyrektor Tomasz Król z Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu omówił możliwości wsparcia kierowane do małych i średnich przedsiębiorstw. Pierwszym obszarem funkcjonowania COP-ów  jest oferta pożyczkowa. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też jest skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych. Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa. ARP S.A. udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i te z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. Trzeci obszar, to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdą w COP informacje na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dyrektor ARP w Tarnobrzegu Adam Kuśnierz omówił zasady inwestowania na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, oraz o możliwych formach pomocy ze strony Agencji. Przedstawił informacje dotyczące dalszego rozwoju strefy w Nowej Dębie i Chmielowie. Podziękował za dotychczasową, dobrą współpracę z samorządem lokalnym. Zapewnił, że podjęte zostaną działania zmierzające do odlesienia działek inwestycyjnych w Nowej Dębie i przeznaczenie ich pod sprzedaż inwestorom.

Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy mieli możliwość zadawania pytań gościom specjalnym, co czynili na forum otwartym, oraz w kuluarach przy kawie i herbacie. Wydaje się, że organizacja takiego panelu była bardzo potrzebna i zapewne doczeka się swojej kontynuacji w przyszłości. Starosta Jerzy Sudoł podziękował przewodniczącemu Rady Miejskiej Damianowi Diektiarence za inwencję i przygotowanie spotkania – Jako powiat wspieramy przedsiębiorców i deklarujemy współpracę na każdym polu – mówił starosta.

Galeria zdjęć z 1 Nowodębskiej Rady Biznesu

2 KOMENTARZE

  1. Zasadnicze pytanie: czy byli przedstawiciele największych zakładów z Naszego miasta? Mam tutaj na myśli DEZAMET, UNIDEZ, PRO-FUND, POLPHARMA, SIZ, DEZAL, BESTERN no i BEGG. Myślę że bez nich to spotkanie nie będzie tak efektywne jak mogło by być. To oni są „więcej” mogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here