Jadachy i Chmielów bez funduszu sołeckiego. Sołtysi nie złożyli wniosków w ustawowym terminie.

32
Grafika: pexels

Do 30 września sołtysi i przewodniczący osiedli mieli czas by złożyć w tutejszym magistracie wnioski wskazujące przedsięwzięcia przeznaczone do realizacji przez zebranie sołeckie (osiedlowe). Niestety, sołtysi Jadachów i Chmielowa nie dopełnili tego obowiązku. W efekcie ich miejscowości pozbawione zostały funduszu sołeckiego, a gmina dopłaty ze skarbu państwa, stanowiącej minimum 20% wysokości tegoż funduszu.

Fundusz Sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego). Zasady tworzenia i realizacji funduszu sołeckiego oraz zasady zwrotu (z budżetu państwa) części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (obecnie wysokość zwrotu wynosi 20, 30 i 40%, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe, a najmniejszy te najbogatsze) – reguluje ustawa o funduszu sołeckim.
Aby dana miejscowość otrzymała środki z funduszu sołeckiego musi zostać zwołane zebranie wiejskie na którym zostanie uchwalony wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego. Wniosek może być uchwalony z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. We wniosku należy wskazać co mieszkańcy chcą zrobić (wraz z uzasadnieniem słuszności podjętych działań) oraz podać przewidywany koszt tych prac. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym chcemy otrzymać pieniądze. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) odrzuca wniosek niespełniający tych warunków.

Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Jadachów i Chmielowa. Mieszkańcy na zebraniach przegłosowali pakiety inwestycyjne, a sołtysi Józef Grdeń i Jan Kotulski nie dopełnili swoich obowiązków w efekcie pozbawiali swoje miejscowości funduszu sołeckiego, a gminę dotacji (dopłaty).

W przypadku Jadachów chodzi o kwotę ok. 40 tysięcy złotych za którą sołectwo zamierzało realizować między innymi wiatę rowerową, wesprzeć LZS i OSP, oraz wyremontować drogi polne. Z kolei Chmielów również stracił ok. 40 tysięcy zł przeznaczone na budowę fundamentów pod szatnie dla miejscowego klubu sportowego. Do gminy nie wpłynie również 16 000 zł (20%) dofinansowania do funduszu sołeckiego.

Oburzenia nie kryją mieszkańcy i radni tych miejscowości. – W projekcie budżetu na rok 2021, który został przedstawiony radzie miasta przez burmistrza Wiesława Ordona nie ma wyszczególnionych środków sołeckich z Jadachów i Chmielowa. Nie ma bo zgodnie z ustawą ich być nie może. Będziemy prosić kolegów radnych, aby mimo niedopełnienia obowiązków przez sołtysów zagwarantować środki na inwestycje, które zostały przegłosowane na zebraniach – mówią zgodnie radni Tomasz Wolan i Tomasz Dryka. –Jednak bez względu na ostateczną decyzję rady miejskiej, gmina nie odzyska straconego dofinansowania z budżetu państwa – ubolewają samorządowcy.

Warto dodać, że jest to pierwsza tego typu wpadka sołtysów w ostatnich latach. Powstaje jednak uzasadnione pytanie dlaczego burmistrz i podlegający mu urzędnicy nie przypomnieli sołtysom o konieczności złożenia stosownych dokumentów. Wszak było to nie tylko w interesie sołectw, ale również w interesie gminy, która nie uzyska dotacji z budżetu państwa – komentuje radny Wolan.

32 KOMENTARZE

  1. Czepiacie się sołtysów emerytów. Dziadki nie ogarniają, ale po to burmstrz ma 50 urzędników by ktoś pilnował terminów i wykonał głupi telefon do jednego czy drugiego sołtysa. Ale jaki pan taki kram

  2. Jeżeli z innych miejscowości nie zapomnieli i złożyli to co teraz płakać ?Aaaa … Bo to Chmielów i jadachy im się należy bo jak by to Tarnowska czy Alfredówka zapomniała to by się wszyscy śmiali i wytykali że sołtysi to takie owakie. Nie złożyli nie dostają proste i logiczne!!! Dać tym co dbają o swoje miejscowości.

    • Mam rozwiązanie. Panowie Grdeń i Kotulski których funkcja sołtysa przerosła składają dymisję. Po dymisji rada gminy niech da budżet sołecki bo mieszkańcy nie powinni cierpieć za błędy sołtysów

  3. Tsunami, covid, kiła, smog, głód w Afryce itd. wszystko wygląda to na przewinienia, niekompetencje i braki w działaniach naszego Burmistrza.

    • @ Drużyna Pierścienia – Skoro WASZ burmistrz nie daje rady widzę tylko jedno rozwiązanie… przedłużyć mu żeby się nauczył. Oczywiście kadencję ;-) Nie znam bardziej ‘cierpliwych’ wyborców.

  4. Suuuper panowie sołtysi! Na zebraniach wiejskich potrzeb co nie miara i pieniędzy nie ma a tu można przegapić tak ważny temat i jak gdyby nigdy nic siedzieć cicho bo przecież nikt nie zauważy.

  5. Ludzie uwaga,jakaś narada w hotelu zaraz coś jebnie,widziałem lokalnych sportowców,biznesmenów i dziennikarzy,ludzie coś w tym mieście wybucnie

    • Niech spiskują. Pieseł z Kolbuszowy wciśnie na hamulec, mając dane od wykolegowanych ziomków Gospodarza strugających się ostatnio na templariuszy. Gospodarz wciągnął ich na przyjazną (dla siebie) listę niewielu nazwisk, a później kopnął w poślady. Jak się poszczęści Wiaczesławom, to i gospodarza na jakieś dwa tygodniu zakują w zemście za upublicznienie mechanizmu finansowania ogólnopolskiej kampanii folklorystów z granitowania placów wszędzie w kraju. Dlaczego na dwa tygodnie przewiduję? – bo później włączą się po stronie gospodarza czerwoni zieloni, których syn niejakiego Jana zw. Leśnikiem mógł był poznać dość wcześnie, przed wyjazdem na placówkę w okresie przyjaźni polsko-pijackoazjatyckiej. Dojdzie do wyrównania sił i kolejnego zawieszenia broni, ale szczęśliwie dla normalnych Polaków, częściowo zgrają się obie strony i zbliżą się jakieś nowe czasy. Kto wie, może i gorsze. Dodajmy na koniec, że templariusze, robiący za politycznych wywiadowców karamba w mieście, gdzie wszyscy się znają od dziecka, nie otrzymają buły za przynoszenie niusów do wiaczesławowej świątyni. Wzięli się do roboty zanim otrzymali zaliczkę i skończą, jak przysłowiowy praktykant w masarni, przewalający wędliny za frajer. Tak to jest. Dajesz się zaczarować wygodnej kobicie, na koniec przerzucasz wędliny za frajer

      Jak Stach Michalkiewicz może sobie wróżyć w tekstach, to ja też

  6. Ustawowe terminy są dla ustawów, a sołtysowe terminy dla sołtysów.
    Ja przykładowo jestem ustawem, bo na sołtysa nie startowałem. Trochę do córki sołtysa, ale to się nie liczy

  7. W tym roku ze względu na covid można wniosek było złożyć do końca października i nawet nie było potrzeby organizowania zebrania wiejskiego – taką dyspozycję otrzymała rada solecka.
    Ktoś definitywnie nie dopełnił swoich obowiązków.

  8. Kotulski to najwiekszy luj we wsi Jak wogole ludzie moga glosowac na takiego niedorajde zyciowego. Niech terqz ze swoich odda a nie zlopie wode pod orzechem jak codziennie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here