Jutro wizyta Prezydenta RP na poligonie w Nowej Dębie

12

8 października br. (wtorek) o godzinie 9.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Prezydentowi będzie towarzyszył będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wydarzenie ma związek z rozbudową nowodębskiego poligonu. Przypomnijmy, że w środę 25 września  szef MON ogłosił decyzję o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie, zgodnie z którą poligon powiększy się aż o 10 tys. ha gruntów. Jego rozbudowa umożliwi realizację inwestycji na Placu Ćwiczeń Taktycznych – Lipa, który wejdzie w skład Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych  Dęba. Inwestycje będą obejmowały budowę budynku koszarowego, modernizację strzelnicy artyleryjskiej, budowę lądowiska Medavac oraz wykonanie placu szkolenia OPBMR.

– Pytałem o zmiany zachodzące w Wojsku Polskim i są to pozytywne zmiany, a dowodem tego, że są to pozytywne zmiany jest fakt, że poligon w Nowej Dębie powiększa się po podpisaniu umowy z nadleśnictwem. Tereny, który w 2012 roku, a więc 7 lat temu zostały przekazane nadleśnictwu wracają do poligonu. Dlaczego tak zrobiono wówczas? Otóż dlatego, że rząd koalicji PO-PSL nakłaniał, wręcz zmuszał dowódców do tego, żeby ograniczali infrastrukturę wojskową, żeby rezygnowali z 10 % właśnie nieruchomości wojskowych, które są w użytkowaniu Wojska Polskiego. Czy to służyło bezpieczeństwu naszej Ojczyzny? Oczywiście nie. Dziś priorytetem moim, jako ministra obrony narodowej rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta pana Andrzeja Dudy jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – powiedział minister Błaszczak.

Minister Błaszczak przekazał również dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD dla 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Przekazane pojazdy przeznaczone są do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.

– Wojsko Polskie jest liczniejsze,  jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, POPRAD-y są tego przykładem. To jest sprzęt wyprodukowany w Polsce, to jest sprzęt należący do najnowocześniejszych, to jest sprzęt, który trafia do żołnierzy świetnie wyszkolonych, przygotowanych. Żołnierzy, którzy rzeczywiście stanowią o sile naszej obronności, naszych zdolności obronnych. – mówił szef resortu obrony.

Podczas wizyty na poligonie szef MON zapoznał się z przebiegiem ćwiczenia kierowania ogniem  realizowanego przez żołnierzy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obecnie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba wykorzystywany jest do celów szkoleniowych zarówno przez jednostki wojskowe z Polski, jak również do ćwiczeń z pododdziałami sojuszniczymi w ramach NATO.

12 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here